Gdzie i jak szukać pracy?

  • 26.02.2019, 20:00
  • Grupa Tipmedia
Gdzie i jak szukać pracy?
Bydgoszcz to raj dla specjalistów z wielu branż. Poza Polakami pracę znajdują tu obywatele Ukrainy, którzy zatrudniani są m.in. przez firmy budowlane i remontowe.

Bydgoszcz to raj dla specjalistów z wielu branż. Poza Polakami pracę znajdują tu obywatele Ukrainy, którzy zatrudniani są m.in. przez firmy budowlane i remontowe.

W ciągu ostatnich pięciu lat rynek pracy w Bydgoszczy przeżywa prawdziwy rozkwit. Czasopismo „Eurobuild Central Easter Europe” największemu miastu województwa kujawsko-pomorskiego nadało tytuł „najlepszego polskiego miasta dla inwestorów”. Samo miasto zaczęło reklamować się hasłem „Bydgoszcz – nowe centrum logiczno-produkcyjne”.

Gdzie można znaleźć pracę w Bydgoszczy?

Wrażenie robi tempo rozwoju bydgoskiej branży nowoczesnych usług biznesowych, w której zatrudnienie znalazło blisko 10 tys. osób. Jednak w Bydgoszczy dominującym sektorem jest IT. Specjaliści z tej branży pracy powinni szukać w firmie Atos Global Delivery Center, która już kilkukrotnie wygrywała w konkursie na najlepszego pracodawcę Pomorza i Kujaw. Zatrudnienie znajdują tu absolwenci wielu kierunków – Atos to firma słynąca z otwarcia na różne profile zawodowe.

Do grupy najlepszych pracodawców odpowiedzialnych za spadek bezrobocia w Bydgoszczy należą również Kolejowe Zakłady Łączności, Zakład Energoelektroniki TWERD, firma Pojazdy Szynowe PESA czy Hanplast (przetwórstwo tworzyw sztucznych). Umysły ścisłe z Bydgoszczy mogą szukać pracy również w Instytucie Genetyki Sądowej zaś specjaliści z zakresu transportu, spedycji i logistyki powinni zainteresować się ofertą firmy ENPIRE.

W Bydgoszczy swoje miejsce do pracy i życia znajduje coraz więcej obywateli Ukrainy. Wielu z nich przyjeżdża do Bydgoszczy bez znajomości języka polskiego, ucząc się go na miejscu. Pracę znajdują m.in. w budownictwie.

Szukając pracy w Bydgoszczy można udać się do Powiatowego Urzędu Pracy (na ulicy Toruńskiej 147). Doskonałym źródłem informacji dla osób szukających zatrudnienia jest też Internet. Ofert pracy można szukać na takich stronach jak amundio.pl, gdzie prezentowane są wszystkie oferty zebrane z różnych portali z pracą.

Zarobki w Bydgoszczy

Przeciętne zarobki osób zatrudnionych w Bydgoszczy rosną z roku na rok. W grudniu 2018 roku w województwie kujawsko-pomorskim przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 6,7% niż rok wcześniej. Tymczasem w samej Bydgoszczy w 2018 roku przeciętne wynagrodzenie wynosiło 4200 zł brutto. Wrażenie robią zarobki m.in. osób zatrudnionych w sektorze IT – tam co druga osoba otrzymuje wynagrodzenie większe niż 5200 zł. Tymczasem specjalista administracji publicznej jest w stanie zarobić w największym mieście województwa 2800 zł. Spora część bydgoszczan pracuje w dyskontach handlowych, gdzie na początek można otrzymać pensję w wysokości 2250–2450 zł brutto miesięcznie. Natomiast doświadczony pracownik Lidla z Bydgoszczy zarabia ponad 3200 zł brutto miesięcznie. Dla tych, którym nie odpowiada Bydgoszcz i dostępne stanowiska, polecamy szukanie pracy za granicą. Największym źródłem ofert pracy za granicą wydaje się Jober.pl

Ceny wynajmu mieszkań

Jak w każdym większym mieście ceny wynajmu mieszkań uzależnione są od lokalizacji i standardu lokalu. Przykładowo w dzielnicy Bocianowo (blisko dworca PKP) cena za 1 m2wynosi minimum 33 zł. Tańszych mieszań należy szukać w takich dzielnicach jak Fordon (min. 26 zł za m2), który znajduje się 15 km od centrum. W mieście działa 10 linii tramwajowych i 34 linie autobusowe, dzięki którym dojazd do centrum z Fordonu zajmuje ok. 30 minut.

Bydgoszcz stawia na rozwój. Osoby z wyższym wykształceniem pragnące zdobyć doświadczenie zawodowe powinny szukać pracy w branży IT. Przemawiają za tym zarobki w tym sektorze

Grupa Tipmedia
Podziel się: