Czy należy bać się wzięcia kredytu? Wady i zalety

  • 26.02.2019, 19:00
  • Grupa Tipmedia
Czy należy bać się wzięcia kredytu? Wady i zalety
Niejednokrotnie zdarza się tak, że jesteśmy mocno ograniczeni finansowo. Takie sytuacje najczęściej przytrafiają się wtedy, kiedy planujemy kupić mieszkanie, wybudować dom czy nawet wybrać się na długo oczekiwane, wymarzone wakacje. Istnieją różne formy wsparcia finansowego, a najpopularniejszą z nich jest kredyt. Mimo że pozwala on na osiągniecie celu, który wcześniej wydawał się niemożliwy, wiążą się z nim także duże wymagania i odpowiedzialność. Co przemawia za tym, aby zdecydować się na wzięcie kredytu, a jakie są argumenty potwierdzające, że nie jest to najlepszy pomysł?

Wachlarz pozytywów

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że kredyt umożliwia realizację działań, które wcześniej były niemożliwe ze względu na ograniczony budżet. Nie ma co się dziwić – przykładowy zakup nieruchomości to duży wydatek i nie każdy może pokryć w całości środkami z własnej kieszeni.

Spłacanie kredytu w ratach jest też o wiele wygodniejsze niż wydanie całej sumy za jednym razem. Jest to na pewno mniej kłopotliwe, a nasz portfel odczuje w ten sposób znaczną ulgę. W ten sposób można urzeczywistniać inwestycje, których realizacja bez kredytu byłaby utrudniona i często konieczna do odłożenia w przyszłości.

To również dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy myślą o założeniu własnej firmy. Rozpoczęcie działalności często wymaga sporego wkładu na początku, więc kredyt okazuje się przydatny. Istnieją specjalne formy kredytu dedykowane młodym przedsiębiorcom dopiero zaczynających swoją przygodę z biznesem.

Druga strona medalu

Rozważając zaciągnięcie kredytu, nie można również zapominać o istotnych niedogodnościach. Pomimo wsparcia finansowego będzie nam generował koszty. Obowiązkowe do spłacenia raty nie biorą się bowiem z niczego. Jest to jedna z podstawowych metod, dzięki którym zarabiają banki. W praktyce wygląda to tak, że jesteśmy zobowiązani oddać więcej pieniędzy, niż nam udzielono.

Trzeba dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Na tej podstawie da się ustalić, czy będziemy w stanie spłacić kredyt. Sytuacja, w której brakuje nam środków na spłatę, z pewnością nie jest przez nikogo pożądana.

Jeśli już niestety nastąpią wyżej opisane okoliczności, wówczas częstym rozwiązaniem na spłacenie zobowiązań jest… nowo zaciągnięty kredyt. To chyba najczarniejszy możliwy scenariusz. Nowe obciążenia wynikające z konieczności spłacenia tych wcześniejszych, już istniejących nie brzmią zachęcającą. Na szczęście takie sytuacje rzadko mają miejsce.

Podczas podejmowania decyzji warto skorzystać z porównywarki kredytowej takie jak tej na stronie Expander


Podsumowanie

Kredyt to bez wątpienia duże ułatwienie. Pozwala na realizację działań czy marzeń, które wcześniej mogliśmy jedynie planować. Niezależnie od tego, w jakim celu jest on zaciągany, cały czas trzeba mieć z tyłu głowy, że to także duża odpowiedzialność i powinniśmy zdecydować się na niego tylko wtedy, gdy będziemy mieć, że jego spłata nie nadwyręży naszych osobistych funduszy.

Grupa Tipmedia
Podziel się: