Jak wybrać ubezpieczenie na życie i nie przepłacać?

  • 15.02.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wybrać ubezpieczenie na życie i nie przepłacać?
W życiu każdego z nas zdarza się dokonać zakupu rzeczy, która okazuje się niezwykle słabej jakości. Przepłacić może każdy z nas i dotyczy to zarówno zakupu butów, samochodu, jak i ubezpieczenia na życie, które przecież jest wydatkiem długofalowym.

Jak zatem wybrać polisę na życie, by uniknąć przepłacenia? Musimy wiedzieć na co zwracać uwagę, czym kierować się podczas wybierania ubezpieczenia oraz co wpływa na jego cenę. Z taką wiedzą będzie nam zdecydowanie łatwiej podjąć dobrą decyzję.

Polisa na życie – ile kosztuje?

Ceny na rynku ubezpieczeniowym są niezwykle zróżnicowane. Sama ilość towarzystw ubezpieczeniowych jest tak duża, że z pewnością przynajmniej kilku firm nie będziemy kojarzyć. Każda z firm posiada kilka różnych ofert ubezpieczenia na życie. Zatem przeglądanie każdej poszczególnej oferty – z pewnością nam się opłaci, ale będzie trwało mnóstwo czasu.

Ubezpieczenia możemy znaleźć różne – np. firma Macif oferuje polisę(produkt Acti Ochrona), której minimalna składka roczna kosztuje 100 zł.

Grupa Prudential posiada z kolei ofertę Komfort Życia – w cenie od 40 zł miesięcznie. Do polisy przystąpić mogą osoby między 18, a 71 rokiem życia. Minimalny czas trwania umowy to 5 lat.

Innym rozwiązaniem jest produkt firmy AXA Życie – Plan Ochronny. Składka minimalna dla tej polisy wynosi 3 zł dziennie.

Ceny jak widać – są zróżnicowane, jednak dolna granica cenowa jest dość szeroka. Gdy zdecydujemy się na tanią ofertę – musimy pamiętać o wykupieniu umów dodatkowych, które zwiększą zakres naszej ochrony. Warto wybierać je według realnych potrzeb, zatem jeśli mamy stresującą pracę, brak czasu na odpoczynek i na dodatek palimy papierosy – warto pomyśleć o ochronie na wypadek poważnych zachorowań. Z kolei, jeśli uprawiamy czynnie jakiś sport – np. biegamy, jesteśmy narażeni na kontuzje – upadki, złamania, wstrząśnienie mózgu czy pobyt w szpitalu, warto więc uwzględnić to przy wyborze polisy.

Każda umowa dodatkowa to dodatkowy koszt. Wybierając je rozsądnie, np. przez kalkulator ubezpieczeń na życie (https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/porownaj/0.html), nie podniesiemy ceny znacząco, ponadto zwiększymy szansę na otrzymanie odszkodowania.

Od czego zależy cena polisy na życie?

Przy wyborze ubezpieczenia na życie, musimy wiedzieć co dokładnie wpływa na cenę wybranego produktu. Niestety nie jest tak, że w dowolnym momencie życia wybierzemy polisę z rankingu ubezpieczeń i ona rzeczywiście będzie dla nas tyle kosztować. Ceny uzależnione są od kilku czynników:

  • Naszego wieku;

  • Sumy ubezpieczenia;

  • Ilości umów dodatkowych;

  • Towarzystwa ubezpieczeniowego;

  • Czasu trwania umowy.

Omówmy zatem każdy z nich, by wiedzieć jak kierować się podczas wybierania oferty.

Wiek ubezpieczonego ma kluczowe znaczenie w wyborze polisy – im jesteśmy starsi, tym większe ryzyko zachorowania czy śmierci. Tak uważa ubezpieczyciel. Możemy zatem mieć 50 lat i brać udział w lokalnych maratonach lub innych zawodach sportowych – dla wielu firm nie zmieni to faktu, że ryzyko udaru mózgu czy zawału serca jest potencjalnie wyższe niż u osoby mającej 20 lub 30 lat.

W tym wypadku na cenę wpływa odkładanie decyzji, co zdarza się nagminnie. Zawsze mamy inne wydatki, co oddala perspektywę zakupu. Muszę wyremontować łazienkę, naprawić samochód, spłacić kredyt, niedługo urlop za granicą – myślimy sobie i odkładamy zakup na później. Jednak nawet kilka miesięcy może mieć znaczenie.

Wydatków się nie pozbędziemy – gdy wyremontujemy łazienkę, przyjdzie czas na remont kuchni czy sypialni, samochód zawsze wymaga opłat i napraw, podobnie jak każdego roku jeździmy na wakacje. Nie odkładajmy tej decyzji na później, to działa na nasza niekorzyść.

Suma ubezpieczenia – im wyższa, tym wyższa cena składki, to wydaje się być logiczne. Porównując kilka ofert polis na życie, może jednak okazać się, że jedno towarzystwo ubezpieczeniowe posiada lepsze warunki cenowe.

Suma ubezpieczenia ma gwarantować realne zaspokojenie najważniejszych potrzeb – tak do tego podchodźmy. Mamy do spłaty 50 000 zł kredytu? A może 150 000 zł? Czy taka kwota pomoże naszym bliskim na wypadek naszej śmierci? Jaka kwota usatysfakcjonuje nas samych, gdy np. złamiemy rękę lub trafimy do szpitala? Musimy dobrze się nad tym zastanowić.

Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej kuszą nas ofertami typu: u nas ubezpieczysz się nawet na 3 000 000 zł. Oczywiście jest to fantastyczna oferta, jednak weźmy pod uwagę wysokość składki takiej oferty oraz to, czy rzeczywiście taka kwota jest nam tak bardzo potrzebna. Rozsądnie będzie sprawdzić ubezpieczenie na życie na www.rankingubezpieczennazycie.pl (https://www.rankingubezpieczennazycie.pl).

Ilość umów dodatkowych zwiększa cenę składki miesięcznej. Wybierajmy zatem odpowiednio do naszych potrzeb – dla osób młodych, aktywnie spędzających czas dobrym rozwiązaniem będzie ochrona od kontuzji, wypadków i pobytu w szpitalu, dla osób starszych lub niemających czasu na zatroszczenie się o zdrowie – ochrona od poważnych chorób, dla osób, w rodzinie których często pojawiały się choroby nowotworowe – ochrona na raka. Nie musimy decydować się na wszystkie dostępne rozwiązania, pewne ryzyko możemy wykluczyć.

Towarzystwo ubezpieczeniowe też ma wpływ na cenę polisy – wystarczy porównać kilka ofert ze sobą, by zauważyć, że podobne oferty w kilku różnych firmach maja różne ceny. Dlaczego tak się dzieje? Otóż niektóre firmy mają dłuższy staż i większe doświadczenie, inne działają w kilku państwach, przez co liczba ich klientów jest większa, podobnie jak zyski i kapitał.

Czas trwania umowy również ma znaczenie – lepiej zdecydować się na dłuższą ochronę. Cena różnić będzie się w przypadku polisy na sumę ubezpieczenia w wysokości 100 000 zł na czas 5 lat, jak i 20 lat. Nie dla każdego z nas umowa z perspektywą 20 czy 30 lat z ubezpieczycielem to łatwa decyzja. Szczególnie młodym osobom jest dzisiaj ciężko podejmować taką decyzję – żyjemy w czasach, kiedy możemy w każdej chwili zmienić pracę, miejsce zamieszkania czy wyjechać za granicę.

Bez względu na zmiany, warto jednak zdecydować się na dłuższy okres ubezpieczenia, dzięki temu mamy szansę zapłacić mniej, a ochroną cieszyć się będziemy dłużej.


 

Grupa Tipmedia
Podziel się: