Masz za dużo rat? Połącz wszystkie w jedną!

  • 24.04.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Masz za dużo rat? Połącz wszystkie w jedną!
Zbyt dużo rat do płacenia może przysporzyć nie lada problemów. Nie tylko związanych z nadmiernym zadłużeniem, ale choćby z zapanowaniem nad regularnością spłat wszelkich zobowiązań. Rozwiązaniem może okazać się konsolidacja kredytów. Polega ona na zbiciu wielu rat w jedną, zwykle niższą. To wiele zalet, głownie finansowych choć za nowy kredyt jakim jest kredyt konsolidacyjny w ogólnym rozrachunku zapłacimy zwykle nieco więcej.

Jedną z zalet kredytu konsolidacyjnego jest obniżenie wysokości comiesięcznego obciążenia związanego ze spłata kredytów. Oczywistym jest, że o konsolidacje zwracają się osoby  mające pewne problemy z regulowaniem rat obecnych kredytów. Dlatego tez jedynie przy konsolidacji obciążenia związane z regulowaniem należności które mają być „scalone” w jedna ratę w ramach połączenia kredytów nie są brane pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Przez to uzyskanie kolejnego zobowiązania jest możliwe i to często na atrakcyjnych warunkach. To zupełnie inaczej, niż w przypadku zwykłego kredytu, gdzie przy wyliczeniach uwzględnia się nie tylko przychody ale i wszelkie wydatki kredytowe. Co więcej o konsolidacje mogą starać się zarówno osoby fizyczne, jak i firmy,  z tym że należy rozgraniczyć zobowiązania prywatne od firmowych. Także przy konsolidacji.

Szukając odpowiedniej oferty takiego kredytu warto wziąć pod uwagę koszty. Można je porównać na stronie polaczkredyty.com.pl. Oprocentowanie zwykle jest kuszące, niższe niż przy kredytach gotówkowych. Jednak wydłużenie czasu spłaty nowego zobowiązania spowoduje, że ostatecznie zapłacimy często więcej niż gdybyśmy kontynuowali spłatę starych kredytów w krótszym okresie. Kolejny koszt to prowizja, jaka banki pobierają od kredytu. Na takie opłaty są sposoby – można albo szukać oferty z brakiem takich opłat, albo negocjować jej wysokość. Niemniej samo udzielenie kredytu konsolidacyjnego, spłata wszelkich istniejących zobowiązań i pozostanie przy jednej racie miesięcznej zwykle przynosi efekty- kredytobiorca panuje nad ratami, jest świadom wysokości należności do spłaty i co więcej nie popada w spirale zadłużenia. Posiłkowanie się kolejnym kredytem może mieć sens tylko wtedy, gdy decydujemy się nań świadomie i z pełna wiedza finansową podejmujemy tego typu decyzje. Oczywiście znaczenie ma też sytuacja finansowa i zdolność do regulowania kolejnych należności – bez tego znajdziemy się w pułapce, z której trudno wyjść bez konsolidacji.

Czy zatem warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Jeśli nie radzimy sobie ze spłata zobowiązań konsolidacja może okazać się jedynym wyjściem. Spirala kredytowa to zło, z którego wyjść udaje się nielicznym. Jeśli posiadamy wiele kredytów to konsolidacja pozwoli pamiętać o regularnych spłatach, w obranym terminie. Kilka kredytów z różnymi wysokościami rat i terminami ich płatności może przysporzyć wielu kłopotów i spowodować opóźnienia i dodatkowe koszty wynikające głównie z naszych niedopatrzeń.

Na ile konsolidacja się opłaca?

Kredyty konsolidacyjne mają zdecydowanie niższe oprocentowanie niż kredyty tradycyjne czy karty kredytowe. Jednak przy wydłużonym czasie spłaty koszty mogą okazać się wyższe niż w przypadku obecnych zobowiązań spłacanych terminowo. To, czy konsolidacja się opłaci to kwestia indywidualna. Z pewnością ułatwi zapanować nad regulowaniem zobowiązań  w przypadku problemów finansowych ułatwi spłatę niższej miesięcznej raty i dzięki temu unikniemy wypowiedzenia kredytu gotówkowego czy spłat karnych odsetek w przypadku kart kredytowych, często tez działań windykacyjnych – dość kosztownych.

Grupa Tipmedia
Podziel się: