Jak adres zameldowania wpływa na cenę polisy?

  • 11.02.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jak adres zameldowania wpływa na cenę polisy?
Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe, co oznacza, że przynajmniej raz do roku każdy kierowca stoi przed decyzją o jego wyborze. A ponieważ ofert na rynku jest wiele, warto wiedzieć, jakie czynniki kształtują cenę polisy. Wśród nich wymienić można doświadczenie kierowcy pojazdu czy też miejsce zamieszkania. Kto płaci najwięcej i dlaczego tak się dzieje?

Wysokość ceny OC – od czego zależy?

Firmy ubezpieczeniowe wyceniają polisy OC biorąc pod uwagę wiele istotnych czynników pozwalających określić ryzyko kolizji z udziałem klienta. Wśród nich wymienić można wiek kierowcy – według statystyk najwięcej wypadków powodują osoby przed 25. rokiem życia, dlatego też osoby młodsze muszą liczyć się z wyższymi składkami OC. Znaczenie będzie też miało doświadczenie za kółkiem – im dłuższy staż kierowcy, tym mniejsze ryzyko wypadku. Ubezpieczyciel wyliczając wysokość składki OC oprócz tego weźmie pod uwagę parametry ubezpieczanego pojazdu, a więc jego markę i model, wiek czy pojemność silnika, a także sposób jego użytkowania i roczny przebieg. Zasadniczo w przypadku aut jeżdżących często, o mocnym silniku i zarejestrowanych na firmę stawki są wyższe. Niektóre firmy ubezpieczeniowe podnoszą cenę OC dla starszych samochodów, ale nie jest to regułą. Obliczona składka bazowa jest następnie pomniejszana o przysługujące kierowcy zniżki. Istotnym czynnikiem wpływającym na wysokość ceny OC jest również miejsce zamieszkania kierowcy.

 

W jaki sposób adres zamieszkania wpływa na wysokość ceny OC?

Analizując ryzyko wypadku spowodowanego przez danego kierowcę, pod uwagę brany jest m. in. jego wiek, doświadczenie czy sposób użytkowania ubezpieczanego pojazdu. Nie bez znaczenia pozostaje również obszar, po jakim poruszać się będzie auto. W dużych miastach na drogach jest zdecydowanie bardziej tłoczno niż w przypadku mniejszych miejscowości, stąd też w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie łatwiej o stłuczkę. Nic więc dziwnego, że ubezpieczyciel, wyceniając OC, zwraca uwagę również na adres zamieszkania kierowcy – jeśli chodzi o miasta wojewódzkie, najmniej płacą mieszkańcy Rzeszowa (średnio 635 zł), zaś najwięcej – Wrocławia (średnio 1040 zł). Oczywiście nie oznacza to, że w tych miejscowościach znalezienie ubezpieczenia OC w przystępnej cenie jest niemożliwe. Warto skorzystać ze specjalnych kalkulatorów OC i AC umieszczanych na stronach internetowych firm ubezpieczeniowych, aby określić, jak będą kształtowały się ceny polisy. Pamiętajmy też, że adres zamieszkania to nie jedyne kryterium mające wpływ na wysokość składki, a wiele firm ubezpieczeniowych może zaproponować swoim klientom różnego rodzaju zniżki przyznawane m.in. za bezszkodową jazdę, pozwalające zmniejszyć koszty polisy OC.

Dlaczego warto mówić prawdę?

Zdarza się, że miejsce naszego zamieszkania różni się od miejsca zameldowania. W przypadku obliczania składki OC znaczenie będzie miało również to, gdzie użytkowane jest auto. Na stłuczkę bardziej narażony będzie np. kierowca, który pomimo adresu zameldowania w małej miejscowości auto wykorzystuje na dojazdy do pracy znajdującej się w dużym mieście wojewódzkim. Niesie to pokusę składania fałszywych deklaracji pozwalających obniżyć cenę OC. Takie postępowanie jednak się nie opłaca. Jeśli ubezpieczyciel udowodni swojemu klientowi użytkowanie objętego polisą auta w inny sposób niż ten zgłaszany we wniosku, najprawdopodobniej konieczne będzie uregulowanie dopłaty składki. Warto też pamiętać, że dawniej składki OC za samochód obliczane były na podstawie tylko kilku parametrów, co przekładało się na podobne stawki dla większości kierowców. Szczegółowe dane pozwalają jednak precyzyjniej ustalić ryzyko kolizji, a tym samym określić wysokość ceny polisy na poziomie adekwatnym do ryzyka, czyli prawdopodobieństwa udziału w wypadku.

Grupa Tipmedia
Podziel się: