Zmiana zawodu

  • 07.02.2019, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Zmiana zawodu
Czasy kiedy to ludzie pracowali w jednym miejscu przez całe swoje życie minęły już bezpowrotnie. Dziś ludzie wchodzący na rynek pracy, w ciągu trwania swojej kariery zawodowej, zmieniają pracę co najmniej kilka razy.

Powody chęci zmiany pracy

Obecnie praca jest mniej stałym elementem, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Pracownicy zmieniają już nie tylko firmę, dla której pracują, ale również zawód. Przebranżawianie stało się czymś zupełnie powszechnym.

Powody takiego stanu rzeczy mogą być przeróżne. To przede wszystkim stres, wypalenie zawodowe, zmęczenie obecnym zajęciem, niezadowolenie z wynagrodzenia lub też chęć spróbowania czegoś innego.

Zmiana profilu zatrudnienia jest procesem wciąż postępującym. Wynika to z tego, iż rynek pracy wciąż się rozwija, a za nim zmieniają się również oczekiwania i potrzeby pracowników. Dlatego właśnie często zdarza się, że praca zmieniana jest wiele razy, pomimo tego, iż wymaga to przebranżowienia.

To zjawisko najczęściej zauważalne jest u ludzi młodych. Chcą bowiem oni w krótkim czasie zdobyć jak najwięcej doświadczenia i nowych umiejętności. Dlatego właśnie w ich przypadku ma miejsce bardzo duża rotacja pomiędzy firmami. Często przeglądają oni oferty pracy umieszczone na portalach takich jak Pracuj.pl i decydują się na zmianę pracodawcy. Mniejszą skłonność do tego typu zachowań przejawiają osoby starsze.

Własna działalność zamiast pracy na etacie

Najbardziej zdeterminowane i przedsiębiorcze osoby decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej. Ten trend również w dalszym ciągu coraz mocniej się rozwija. Widać to po rosnącej puli startupów. Niestety jest również druga strona medalu. Statystyki mówią, że nawet 90 procent startupów upada mniej więcej po 2 lub 3 latach swojej działalności. Przyczyny są różne, przeważnie są to kwestie finansowe, które uniemożliwiają dalsze prowadzenie działalności. Wtedy najczęściej dochodzi do sytuacji, że takie osoby ponownie pojawiają się na rynku pracy jako etatowi pracownicy.

Dlatego właśnie jest tak ważne by dokonywać spokojnej analizy i nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest powolne zdobywanie nowych kompetencji, by stawać się coraz bardziej atrakcyjnym na rynku pracy. Takie działanie z pewnością w przyszłości przyczyni się do osiągnięcia sukcesu zawodowego i pozwoli uniknąć rozczarowania oraz konsekwencji wynikających z niewłaściwego zarządzeniem własnym przedsiębiorstwem. Własna działalność to dobry pomysł lecz musi mieć ona solidne podstawy.

Grupa Tipmedia
Podziel się: