Sposoby na sprawdzenie kreatywności kandydata do pracy

  • 07.02.2019, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Sposoby na sprawdzenie kreatywności kandydata do pracy
Zdarza się, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej, mogą pojawiać się dość zaskakujące pytania ze strony osoby rekrutującej lub też zadania wymagające uruchomienia swojej wyobraźni. Pomagają one sprawdzić kreatywność i błyskotliwość kandydata do pracy. Czego można spodziewać się w trakcie trwania takiej rozmowy?

Nietypowe pytania

Dość popularnym przykładem nietypowego pytania, które może pojawić się podczas trwania rozmowy kwalifikacyjnej, jest zadanie związane z określeniem ilości piłeczek tenisowych, które będą w stanie zmieścić się w autobusie. Zadanie to ma na celu sprawdzenie kreatywności kandydata. Naturalnie nie da się precyzyjnie określić właściwej ilości piłeczek, jeśli nie posiada się dokładniejszych informacji. Z tego też względu należy zadać rekruterowi dodatkowe pytania, które związane będą z wymiarami autobusu lub też samych piłeczek.

Humor w trakcie rekrutacji

Bywa, że oprócz zadań logicznych, które sprawdzają inteligencje kandydata, może pojawić się prośba o opowiedzenie dowcipu. Jest to sytuacja, która może wybić kandydata z obranego toru. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na krótki żart, który nie będzie poruszał żadnych drażliwych tematów oraz delikatnych sfer życia. Ponadto opowiedzenie żartu może rozluźnić atmosferę panującą w trakcie rozmowy, a także przedstawić kandydata w dobrym świetle, jako osobę pogodną i z poczuciem humoru. Może być to cecha niezwykle przydatna w szczególności kiedy pracuje się w grupie.

Umiejętność logicznego myślenia

Oferty pracy umieszczone na portalach, takich jak Pracuj.pl,mogą stawiać wobec potencjalnych kandydatów wymóg umiejętności logicznego myślenia. Ta umiejętność może być weryfikowana przez pracodawcę w trakcie procesu rekrutacyjnego. W tym celu osoba rekrutująca może zadać pytanie dotyczące tego, ile razy w ciągu dnia, nałożą się na siebie wskazówki zegara. Należy pamiętać o tym, że wcale nie nastąpi to 24 razy, ponieważ w momencie poruszania się wskazówki minutowej, wskazówka godzinowa również się porusza. Prawidłową odpowiedzią w tym przypadku będzie więc 22 razy w ciągu dnia.

Sposobów na sprawdzenie kreatywności może być bardzo wiele i tak naprawdę zależą one w głównej mierze od branży i stanowiska, na które aplikuje dany kandydat. Mogą być to zarówno zadania techniczne, manualne, gry logiczne, czy sprawdzanie spostrzegawczości. Dlatego właśnie należy wziąć pod uwagę możliwość pojawienia się w trakcie rekrutacji nietypowej sytuacji, by nie zostać zaskoczonym.

Grupa Tipmedia
Podziel się: