Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Ekogroszek a zwykły groszek: różnice

W sezonie grzewczym bardzo ważną kwestią staje się dla nas zakup odpowiedniego paliwa. W wielu sklepach spotkamy się z szeroką ofertą węgla. Wówczas pojawia się pytanie: czym różni się zwykły groszek od tego z przedrostkiem „eko”? Który z nich jest lepszy?
  • 16.01.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ekogroszek a zwykły groszek: różnice

Uważaj: różnice są ogromne

Chociaż nazwa obu produktów może być nieco myląca, to ich właściwości są zgoła inne. Zwyczajny groszek, który znajdziemy w wielu marketach i na stronach internetowych, nie jest specjalnie opłacalną opcją. To zwyczajny węgiel kamienny, który różni się od tradycyjnego głównie wielkością. Jego bryłki są po prostu mniejsze, a to sprawia, że łatwiej się spala i wytwarza mniej popiołu. Jednak stosowanie takiego rodzaju paliwa może być ryzykowne. Zużywamy wówczas dużo więcej węgla, niż powinniśmy, aby osiągnąć odpowiedni poziom ciepła. Co więcej, ryzykujemy uszkodzeniem podajnika.

Drugi rodzaj węgla, który jest zdecydowanie bardziej opłacalny, to ekogroszek. Tutaj mamy do czynienia z produktem, który również wyróżnia się małą gramaturą. Jednak oprócz tego posiada o wiele lepsze parametry i cechuje się zdecydowanie wyższą jakością. Po samej nazwie tego produktu możemy się domyślić, że jest paliwem ekologicznym. Wykazuje mniej szkodliwy wpływ na środowisko, ponieważ ma o wiele niższą zawartość siarki i popiołu. Uziarnienie nie przekracza tutaj 25 mm, dlatego ekogroszek idealnie nadaje się do pieców z podajnikiem automatycznym.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z dobrym węglem?

Zanim kupimy ekogroszek, warto zapoznać się z jego parametrami. To one określają, czy paliwo nie jest zwykłą podróbką. Nieuczciwi sprzedawcy dodają przedrostek „eko” przy swoich produktach po to, aby zmylić klienta. Często dajemy się „złapać” na wyjątkowo niską cenę, która powinna tak naprawdę wzbudzić nasze podejrzenia. Dobre paliwo kosztuje nieco więcej, ale pozwala też na większą oszczędność i efektywniejsze grzanie.

Jakie są parametry prawdziwego ekogroszku? Jego bryłki mają wymiary od 5 do 25 mm. Zdecydowanie najważniejszym parametrem jest spiekalność, która w skali Rogi (RI) nie może przekraczać 20. Popiół powinien być niski, do 6%. Im go mniej, tym łatwiej utrzymać piec w czystości. Siarka nie powinna przekraczać 0,6%, ponieważ gdy będzie zbyt wysoka, metalowe elementy mogą ulec korozji. Równie ważnym parametrem jest kaloryczność. Warto, aby wynosiła min. 24MJ/kg, wówczas uzyskamy wystarczającą ilość energii. Zawsze pamiętajmy też, aby zwracać uwagę na spiekalność (zdolność do zbrylania się), która musi być niższa niż 20 RI. W idealnych produktach RI wynosi 0.

Nie przepłacaj – wybierz produkt certyfikowany

Kupując ekogroszek, stosujmy się do DTR kotła. Szukajmy u zaufanych i sprawdzonych producentów, takich jak np. Sambudrol, którzy posiadają certyfikaty potwierdzające właściwe parametry paliwa na podstawie regularnie przeprowadzanych badań. Przy tego typu produktach znajdziemy dokładne opisy, dzięki którym upewnimy się, z jakim rodzajem węgla mamy do czynienia. Pamiętajmy, że korzystanie z ekogroszku to przyjazna dla środowiska, ekonomiczna i nowoczesna forma ogrzewania budynków, w którą zdecydowanie warto inwestować.

--- Artykuł sponsorowany ---