Rozszerzenie ubezpieczenia o sporty wysokiego ryzyka

  • 21.12.2018, 12:00
Rozszerzenie ubezpieczenia o sporty wysokiego ryzyka
Wakacje to czas, który najchętniej spędzamy relaksując się w ulubiony sposób. Dla jednych będzie to więc plażowanie, dla innych zwiedzanie ciekawych zabytków, a dla jeszcze innych – uprawianie sportów ekstremalnych. Ci ostatni powinni nie tylko poszukać odpowiedniej oferty biura podróży, ale również zadbać o rozszerzenie podstawowego ubezpieczenia turystycznego.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie turystyczne?

Planując urlop za granicą często skupiamy się na czekających nas atrakcjach i odpoczynku od codziennych obowiązków zapominając przy tym o tak istotnej kwestii, jaką jest ubezpieczenie turystyczne. Mogłoby się wydawać, że w przypadku osób korzystających z usług biura podróży organizator imprezy dba o wykupienie polisy dla każdego z uczestników, stąd sami nie musimy już zaprzątać sobie tym głowy. W rzeczywistości jednak aby obniżyć koszty wyjazdu, a tym samym zaproponować klientom atrakcyjniejszą ofertę, biura podróży wybierają najtańsze polisy. Może więc okazać się, że w razie nieszczęśliwego wypadku lub nagłej choroby gwarantowane koszty leczenia nie będą w stanie pokryć pełnej kwoty za wykonane usługi medyczne. Wykupienie niezależnego ubezpieczenia da więc gwarancję, że w razie nieprzewidzianych sytuacji będziemy w odpowiedni sposób chronieni. Oczywiście wiele zależy od wybranego zakresu ubezpieczenia. Aby mieć pewność, że odszkodowanie będzie przysługiwało również w przypadku urazów doznanych podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka, niezbędne jest rozszerzenie polisy.

 

Polisa dla miłośników aktywnego wypoczynku

Oferta biur podróży jest bardzo ciekawa i różnorodna – wśród proponowanych wycieczek coś dla siebie znajdą zarówno osoby szukające relaksu w zacisznym luksusowym hotelu, rodziny z dziećmi potrzebujące zapewnienia odpowiednich rozrywek dla najmłodszych uczestników, jak i miłośnicy sportów ekstremalnych. Nurkowanie, snowboarding, jazda na nartach, wspinaczka górska, safari, skok na bungee czy jazda na gokartach – to tylko niektóre przykłady rozrywek, na jakie turyści mogą zdecydować się podczas urlopu. Warto jednak wiedzieć, że jeśli podczas tego typu aktywności zdarzy nam się wypadek, podstawowe ubezpieczenie nie pokryje związanych z nim kosztów leczenia. Karta EKUZ również w tym przypadku nie wystarczy. Pamiętać przy tym należy, że uprawnia ona wyłącznie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej i działa tylko na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Może więc okazać się, że nawet osoby odprowadzające składki będą musiały część kosztów leczenia pokryć z własnej kieszeni. Karta EKUZ nie zadziała również w przypadku dalszych wojaży.

 

Co daje polisa poszerzona o sporty ekstremalne?

Odpowiednio wybrane ubezpieczenie turystyczne zapewni miłośnikom aktywnego spędzania czasu zwrot kosztów leczenia w razie nieszczęśliwego wypadku, transportu medycznego, a także pokrycie kosztów akcji ratunkowej. Wydatki związane z tego typu usługami oraz udzieleniem pomocy przez wyspecjalizowane jednostki z całą pewnością nie należą do najniższych, dlatego pokrycie ich może być dla wielu osób zadaniem przekraczającym ich finansowe możliwości. Skorzystanie z polisy poszerzonej o pakiet przygotowany specjalnie z myślą o miłośnikach sportów wysokiego ryzyka pozwoli więc lepiej przygotować się do eskapady. Oczywiście istotne znaczenie będzie miał w tym przypadku wybór odpowiedniego ubezpieczenia. Przede wszystkim warto sprawdzić jakie rodzaje aktywności obejmuje polisa i czy zapewnia ona odpowiednio wysokie koszty leczenia. Przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę konicznie zapoznajmy się z ogólnymi warunkami umowy. W dokumencie tym znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące zakresu ubezpieczenia, a także jego wyłączeń, czyli sytuacji, w jakich prawo do odszkodowania nie przysługuje. Wśród tych ostatnich wymienić można m.in. złamanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, jak np. nie używanie kasku ochronnego podczas jazdy na nartach czy snowboardzie, bądź wypadki, podczas których ubezpieczony znajdował się pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych.

Podziel się: