Kwasy omega 3 w walce z chorobą Alzheimera

  • 3.12.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Kwasy omega 3 w walce z chorobą Alzheimera
Badania przeprowadzone na nowojorskim uniwersytecie Columbia University Medical Center wykazały, iż dieta, która jest bogata w kwasy tłuszczowe omega 3, pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby neurodegradacyjnej - choroby Alzheimera. Wyniki sugerują, iż wystarczy wzbogacić dietę o zaledwie jeden dodatkowy gram omega 3 dziennie, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia schorzenia nawet o 20-30%.

Wytłumaczenie jest proste: właściwy poziom kwasów omega 3 pomaga w obniżeniu stężenia beta-amyloidu we krwi. To właśnie w wysokim poziomie beta-amyloidzie w osoczu dopatruje się jednej z przyczyn rozwoju choroby Alzheimera.

Kwasy omega 3 w walce z chorobą Alzheimera

W badaniu wzięło udział 1219 osób, które ukończyły 65 rok życia. U żadnego z uczestników nie zdiagnozowano wcześniej demencji. Najpierw każdy z nich musiał opisać szczegółowo swoją dietę, którą prowadził przez ostatni rok. Kolejnym krokiem było przeprowadzenie badania poziomu beta-amyloidów. Porównano niektóre składniki diety, które dotychczas były uznawane za mające związek z rozwojem choroby Alzheimera (m.in. kwasy tłuszczowe omega 3, witamina E, witamina C, witamina B12, witamina D).

U osób, u których dieta była bogata w źródła omega 3, poziom beta-amyloidu we krwi był niższy. Jako iż związek ten uważa się za odpowiedzialny za rozwój choroby Alzheimera, można wyciągnąć wnioski, iż tłuszcze omega 3 mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia tego schorzenia. O 20-30% mniejsze stężenie beta-amyloidu występowało u uczestników badania, którzy codziennie przyjmowali dodatkowy 1 gram zdrowych tłuszczów w porównaniu do średniej z ogółu badanych.

Jak wzbogacić dietę w kwasy tłuszczowe omega 3?

Tłuszcze omega 3 w codziennej diecie mogą występować pod różnymi postaciami. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby dostarczać ich w odpowiedniej ilości do organizmu. Według Instytutu Żywności i Żywienia ważne jest uzupełnienie nawyków żywieniowych o tłuste ryby morskie (m.in. śledź, łosoś, makrela, tuńczyk). Zalecane jest spożywanie co najmniej dwóch posiłków w tygodniu, przygotowanych z wykorzystaniem ryb morskich. Istotne jest także wzbogacenie diety w zielone warzywa i orzechy, które stanowią źródło zdrowych kwasów tłuszczowych. Do przygotowywania posiłków najlepiej używać olejów roślinnych, np. oleju rzepakowego, lnianego, słonecznikowego, sojowego oraz oliwy z oliwek (koniecznie extra virgin).

Dietetycy zalecają, aby w diecie zminimalizować występowanie nasyconych kwasów tłuszczowych. Aby tego dokonać, najlepiej wybierać chude kawałki mięsa, usuwać skórę z drobiu, jeść pieczone, a nie smażone mięso, unikać słodyczy i czekolady. Zalecane jest także ograniczenie spożycia niskiej jakości margaryny.

W dzisiejszych czasach, kiedy ze względu na natłok obowiązków domowych i zawodowych mamy coraz mniej czasu na przygotowanie posiłków, nietrudno o zaburzenie ich właściwych proporcji. Wraz z pożywieniem nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć do organizmu wszystkich niezbędnych składników w tym grupy związków, którymi są kwasy omega 3. W takich przypadkach warto sięgnąć po inne sprawdzone sposoby. Zdrowe tłuszcze omega 3 mogą być dostarczone do organizmu w postaci suplementów diety. Przykładem wysokiej jakości preparatu powstałego na bazie wartościowego oleju rybnego jest Omega 3 Cheers - polskiego producenta suplementów klasy premium. W jednej kapsułce znajduje się aż 550 mg DHA / EPA. Suplementacja pomaga w uzupełnieniu niedoboru omega 3 oraz wyrównaniu prawidłowego stosunku omega 3 do kwasu omega 6, którego to jest znacznie więcej w naszej diecie.

 

Autor: Joanna Kaźmierczak / CHEERS

Grupa Tipmedia
Podziel się: