Czym się charakteryzuje styl glamour?

  • 22.11.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Czym się charakteryzuje styl glamour?

Przepych, splendor, wyrafinowane bogactwo, czyli życie gwiazd, które śledzimy na portalach społecznościowych w pigułce. Jak przełożyć ten blask na aranżację swoich czterech ścian? Czym się charakteryzują meble glamour?

Gwiezdny pył

Meble glamour to propozycja dla osób ceniących eklektyczny styl w aranżacji wnętrz. Zabawa formą, fakturami, wzorami, materiałami, łączenie pozornych sprzeczności. Nowoczesny ascetyzm, przeplata się tutaj z barokową dekoracyjnością. Glamour to przemyślana gra konwencjami. Wszystko tu ma swoje znaczenie, podwójne dno, głębszy wymiar. Nasycony kolor miesza się z matowymi powierzchniami, tworząc luksusowy przepych z przymrużeniem oka. W końcu urządzanie mieszkania ma być przyjemne. Styl glamour w pełni popiera to stanowisko.

Jest to styl, który w erze popularności skandynawskiego minimalizmu, jest ciekawą alternatywą. Bizantyjskie złoto nie ma nic przeciwko mezaliansowi z prostotą białej biblioteczki. Dekoracyjny konsensus, ale z pazurem. Wszak zasady mają ułatwiać życie. Kreatywne ich naginanie, lekkość i nonszalancja w podejściu do ram aranżacyjnych jest zbyt kusząca, by im nie ulec. Zatem poddajmy się tej wyrafinowanej grze pozorów.

Nieoczywista tonacja

Kolory, które stają się wykrzyknikiem – fiolety, purpury, róże, są charakterystyczne dla tego stylu. Zdecydowane barwy, dobrze łączą się z przygaszonymi szarościami dając nieoczywisty efekt. Wszak jest to przestrzeń, którą budują sprzeczności.

Jeśli odważne łączenie kolorów nie do końca nam odpowiada, możemy zdecydować się na wyraziste akcenty kolorystyczne w postaci dodatków. Beże lub popiele dobrze komponują się z błyszczącymi akcentami, których nie powinno zabraknąć w pomieszczeniu urządzonym w stylu glamour.

Meble glamour, czyli kontrast

Meble glamour cechuje wysoki połysk połączony z surowością drewna. Kryształowe żyrandole, miękkie, aksamitne sofy, wszechobecne lustra w bogato zdobionych ramach, które dodatkowo powiększają przestrzeń, dekoracyjne kapy i poduszki. Błysk i fantazja określają wszystkie elementy znajdujące się we wnętrzu – od  mebli aż po wazony. Oczywiście przełamane kontrapunktem. I tutaj właśnie pojawia się trudność – jak wyważyć proporcje, aby zachować, tak ważne dla tego stylu elementy przełamujące. Umykanie dosłowności, igranie z dopasowaniem, harmonią – to zabawa logiczna. Jeśli drewniany stolik to tylko z nogami na wysoki połysk, wygodny fotel – jak najbardziej, ale obity welurem w odważnym kolorze. Estetyka glamour potrafi przemienić klasyczny mebel w efektowny dodatek. Najważniejsze jest stworzenie klimatu bogactwa i przepychu. Wytworna i świadoma iluzja. Dekadencja i finezja.

Nic nie może być zwyczajne, nudne, nijakie. Wystrój ma budzić emocje, olśniewać feerią barw i błyskiem. Z pozoru chaotyczna konstrukcja, odsłania cały wachlarz narracyjnej intrygi. I o to właśnie chodzi.

Efektowny total look glamour, nie jest dla każdego. Za to każdy może wyposażyć swoje mieszkanie w detale zaczerpnięte z tej estetyki. Ostateczny wygląd mieszkania ma zadowolić przede wszystkim nas, dlatego, w duchu glamour, nie bójmy się eksperymentować. Tekst powstał dzięki uprzejmości strony BlackBearHouse.pl.

Grupa Tipmedia
Podziel się: