Aparat bezlusterkowy dla amatora czyli polecane hybrydy dla początkujących

  • 20.11.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Aparat bezlusterkowy dla amatora czyli polecane hybrydy dla początkujących
Bezlusterkowce, czyli aparaty kompaktowe z wymienną optyką to bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób rozpoczynających przygodę z fotografią. Chociaż na rynku fotograficznym pojawiły się stosunkowo niedawno, obecnie stają się coraz ciekawszą alternatywą dla tradycyjnych lustrzanek.

Bezlusterkowiec – co to takiego?

Aparat bezusterkowy to swego rodzaju kompromis pomiędzy lustrzanką a aparatem kompaktowym. Bezlusterkowce pozbawione są lustra, dzięki czemu mają znacznie mniejszy rozmiar przy zachowaniu matrycy cyfrowej o podobnym rozmiarze. Posiadają wymienne obiektywy, które są niemal identyczne, jak te oferowane do aparatów typu lustrzanka. Bezlusterkowce są pozbawione klasycznego wizjera optycznego, posiadają wyświetlacz LCD, który pełni funkcję podglądu fotografowanego obiektu. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii elektroniczne wyświetlacze w najnowszych modelach aparatów bezusterkowych mają doskonałą jakość oraz zapewniają pokrycie kadru w niemal 100%. W niektórych modelach, takich jak np. Panasonic Lumix GX800 dotykowy wyświetlacz ma możliwość odchylenia o 180 stopni, co świetnie sprawdza się podczas kręcenia vlogów.

Aparaty bezlusterkowe są zdecydowanie mniejsze i lżejsze od lustrzanek. Wykonują świetnej jakości zdjęcia, ale sprawdzą się również podczas nagrywania filmów. Dzięki funkcji autofocus w trybie ciągłym aparat może kręcić dynamiczne sceny, nie tracąc przy tym ostrości. Dodatkowo modele takie jak np. Olympus OM-D E-M10 III wyposażone są w funkcję nagrywania obrazu w jakości 4k 25p.

Innym argumentem przemawiającym za kupnem bezlusterkowca są jego dodatkowe funkcje, takie jak np. szybki tryb seryjny, dzięki któremu możemy uchwycić ruch w sekwencjach kolejnych zdjęć albo dodatkowe filtry symulujące analogowe klisze fotograficzne, jakie posiada np. model Fujifilm X-T10. Dzięki nim możemy nadać naszym zdjęciom niepowtarzalny charakter.

Niektóre modele aparatów bezusterkowych jak np. Panasonic Lumix DMC-GX8 posiadają podwójną stabilizację obrazu. Dzięki niej nawet najbardziej niestabilna pozycja nie przeszkodzi w zrobieniu ostrego, dobrego zdjęcia. Aparat bezlusterkowy pod względem jakości zdjęć często porównywalny jest z lustrzanką, ale jego gabaryty są o wiele mniejsze. Większość modeli można bez problemu schować w plecaku, w kieszeni albo nawet nosić na szyi. Bezlusterkowce są więc doskonałym rozwiązaniem na wakacyjne wyjazdy – będąc na urlopie nie chcemy przecież nosić kilogramów sprzętu fotograficznego. Typowe aparaty kompaktowe nie są w stanie sprostać wymaganiom bardziej ambitnych amatorów fotografii. Naprzeciw oczekiwaniom tej grupy konsumentów przychodzą właśnie aparaty bezlusterkowe, które w porównaniu ze zwykłymi kompaktami zapewniają nieporównywalnie lepszą jakość zdjęć, szczególnie w kiepskich warunkach oświetleniowych.

Jeśli jesteście zdecydowani na zakup aparatu fotograficznego, zależy Wam na jakości zdjęć oraz na jego funkcjonalności, warto zwrócić uwagę na aparaty bezlusterkowe - e-oko.pl to sklep internetowy ze sprzętem fotograficznym, w którym znajdziecie zarówno modele nowe, jak i używane w przystępnych cenach.

Grupa Tipmedia
Podziel się: