Spodnie narciarskie czym kierować się przy zakupie?

  • 14.11.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Spodnie narciarskie czym kierować się przy zakupie?
Fajnie, że wciąż tak ciepło, ale tak naprawdę już nie możesz doczekać się zimy. Co jakiś czas przeglądasz zdjęcia z zeszłorocznego wypadu w Dolomity… No tak, już najwyższy czas zająć się przygotowaniami do tegorocznego sezonu narciarskiego!

Możesz nie mieć własnych nart – to duży wydatek i kompletnie nie masz siły na analizę przebogatej oferty rynkowej jak w sklepie SnowShop.pl - https://www.snowshop.pl/spodnie-narciarskie, a jeszcze trzeba dobrać wiązania – bo ostatecznie wypożyczysz je tam, gdzie pojedziesz. Możesz nie mieć własnych butów narciarskich – też można je wypożyczyć. Możesz też ostatecznie szusować w swojej zeszłorocznej kurtce zimowej, w której chodzisz na co dzień, bo przecież nosisz takie o sportowym charakterze. Ale jeden element narciarskiego wyposażenia musisz mieć własny, i to odpowiednio dobrany – chodzi o spodnie. Tu nie wystarczą wygodne dżinsy czy zwykły dresik – spodnie narciarskie to jeden z podstawowych warunków komfortu, a nawet bezpieczeństwa na stoku.

Czym się kierować przy wyborze?

W sklepach sportowych jest duży wybór narciarskich spodni, różne fasony, kolory, tkaniny… Na czym się skupić przy wyborze? Po pierwsze – w spodniach narciarskich musisz się czuć swobodnie. Jazda na nartach jest aktywnością wymagającą dynamicznych ruchów, i spodnie muszą ci to umożliwić. Wybierz dobry rozmiar, raczej luźniejszy niż zbyt dopasowany. Po drugie – zastanów się, jak często będziesz ich używał. Czy dopiero zaczynasz przygodę z narciarstwem i poświęcisz na to najwyżej tydzień w roku? Czy jesteś zaawansowanym amatorem, i chcesz takim pozostać? Czy uprawiasz ten piękny sport na poziomie zaawansowanym i właśnie wybierasz się na kolejny kurs dla instruktorów? W zależności od sytuacji możesz postawić na model z wzmocnionymi kolanami i częścią tylną (nie, nie ma modeli z wszytą poduszką:), na model ze średniej półki cenowej, w modnej kolorystyce i z lekkim ociepleniem lub też na model ze sprytnie umieszczonymi wywietrznikami i najwyższymi parametrami technicznymi, zwykle również najdroższy. O jakie parametry chodzi? Oczywiście o rodzaj membrany ukrytej w materiale, a w konsekwencji o ich wodoszczelność i oddychalność.

Rodzaje membran

W spodniach narciarskich stosuje się dwa rodzaje membran: mikroporowate i hydrofilowe. Pierwsza z nich, jak sama nazwa wskazuje, zbudowana jest z maleńkich otworów, które zapewniają świetną wentylację, ale równocześnie nie pozwalają na przedostawanie się do wewnątrz cząsteczek wody, czyli zapewniają wodoszczelność. Mikropory stanowią również skuteczną ochronę przed wiatrem. Niestety, na skutek zabrudzeń i częstego prania, zwłaszcza w nieodpowiednich środkach piorących, otworki się zapychają i membrana stopniowo traci swoje właściwości. Membrany hydrofilowe nie posiadają żadnych otworków, więc są całkowicie wodoszczelne, ale równocześnie posiadają niższe parametry wentylacyjne. Wentylacja oczywiście działa, ale sprawdzi się lepiej przy niższych temperaturach. Proces zachodzi na skutek różnicy ciśnień powstałej w wyniku różnicy temperatur, czyli reakcji chemicznej zwanej osmozą.

Pozostałe elementy

Spodnie narciarskie zwykle posiadają regulowany pasek, czasem szelki, a niektóre modele podwyższony stan, co skutecznie zabezpiecza nerki przed wychłodzeniem, zwłaszcza jeśli jeździsz w krótszej kurtce. Nogawki są profilowane, zwężane, często zaopatrzone w wewnętrzne ochrony przeciwśnieżne, i to zarówno w modelach damskich, jak i męskich. Warto zwrócić uwagę na szwy oraz suwaki – sprawdzą się te laminowane, zabezpieczające przed przemakaniem. Bezpieczeństwo narciarza na stoku podniosą choćby drobne elementy odblaskowe – zimą wcześnie robi się ciemno. Trzeba przemyśleć też kwestię ocieplenia spodni – tu wybór zależy od osobistych preferencji narciarza co do komfortu termicznego, ale trzeba pamiętać, że szybka, dynamiczna jazda spowoduje znaczne rozgrzanie organizmu, i może się okazać, że jednak potrzebujemy systemów wentylacyjnych, a nie kolejnej warstwy ocieplenia.

Na koniec jeszcze jedno kryterium wyboru – spodnie narciarskie muszą zwyczajnie ci się podobać, bo to też wpływa na komfort i przyjemność jazdy.

Grupa Tipmedia
Podziel się: