Ile węgla kupić na zimę?

  • 30.03.2018, 14:00
Ile węgla kupić na zimę?
Zanim kupimy węgiel na zimę, musimy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Jednym z nich jest to, jakiego rodzaju paliwo powinniśmy kupić. Pod wieloma względami węgiel ekogroszek jest najlepszym paliwem zimowym: podczas spalania generuje dużo ciepła, przez co potrzebujemy go mniej, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w domu przez długi czas. Koszt węgla ekogroszku jest również niższy, niż można się spodziewać, co oznacza, że jest to zaskakująco oszczędne paliwo. Ale ile powinniśmy go kupić, żeby wystarczyło na cały sezon grzewczy? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

1. Ile paliwa zużyliśmy ostatniej zimy?

Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, ile paliwa zużywamy w ciągu całego sezonu.  Dzięki monitorowaniu zużycia węgla w poprzednim sezonie, jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić, ile będzie nam potrzebne w sezonie przyszłym. Nie chcemy przecież, żeby zabrakło nam węgla w zimny dzień! Tym bardziej, że w zimie każde paliwo, w tym węgiel ekogroszek, kosztuje więcej niż poza sezonem. Wskazane jest więc, by zaopatrzyć się w wystarczającą ilość węgla przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Najlepiej kupować węgiel z lekkim zapasem. W końcu nie możemy być pewni, że zima będzie łagodna. Jeśli temperatura spadnie dużo poniżej zera, z pewnością nasze zużycie węgla wzrośnie.  

2. Jaki mamy budżet?

Jakkolwiek zaopatrzenie się w paliwo przed rozpoczęciem zimy jest niezwykle istotne, należy pamiętać, by nie wydać całego budżetu, który chcemy przeznaczyć na paliwo, na pojedyncze zamówienie. Jeśli zdarzy się coś, co uszkodzi nasz węgiel ekogroszek, będziemy musieli wymienić całą partię, przez co narazimy się na duże koszty. Jeśli węgiel jest przechowywany niewłaściwie, może stać się bezużyteczny. Nie powinniśmy więc ryzykować utraty całego zimowego budżetu na paliwo w jednym zamówieniu. Lepiej zamówić dwie partie w pewnych odstępach czasu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie zostaniemy z niczym.

3. Ile węgla możemy przechować?

Nie ma sensu inwestować w większą ilość węgla, niż możemy bezpiecznie przechować. Na szczęście wymagania dotyczące przechowywania węgla nie są wyśrubowane. Miejsce przechowywania musi być suche, ponieważ mokre warunki mogą spowodować, że węgiel straci swoją wydajność. Węgiel powinien być też przechowywany w dość niskiej temperaturze,  aby zminimalizować ryzyko przypadkowego spalenia. Jeśli dysponujemy w domu chłodną, suchą przestrzeń, której nie używamy, powinniśmy się zastanowić, ile węgla w sensowny sposób możemy w niej przechować. 

Podczas zamawiania węgla ważne jest, aby zrównoważyć swoje zapotrzebowanie na paliwo, budżet i pojemność magazynową. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, powinniśmy być w stanie zamówić odpowiednią ilość węgla, aby przeżyć zimę w cieple.

Artykuł powstał we współpracy z wegielsztygar.pl

Podziel się: