Najnowsze trendy w aranżacji biura? Przede wszystkim zielone ściany!

  • 30.10.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Najnowsze trendy w aranżacji biura? Przede wszystkim zielone ściany!
Pomysłowość przedsiębiorców, aranżujących swoje pomieszczenia biurowe, jest coraz większa, a kolejne trendy zdają się z każdym krokiem odważniej nawiązywać do klasycznych rozwiązań. Jednym z takich trendów, który szczególnie uwidocznił się w 2018 roku i prawdopodobnie nabierze na sile również w kolejnych latach, są zielone ściany. Nazywane inaczej ogrodami wertykalnymi, potrafią ożywić każdą przestrzeń i w nienachlany, ale atrakcyjny sposób wypełnić wnętrze żywą roślinnością.

Zielone ściany, czyli multum naturalnych możliwości

Zielone ściany to rozwiązanie stosowane przez przedsiębiorców, chcących w mało inwazyjny sposób wprowadzić do wnętrza roślinność. W większości przypadków, ten sposób aranżacji przestrzeni, polega na wypełnianiu całych powierzchni pionowych ścian roślinami – liściastymi albo równie popularnym, ozdobnym mchem. Oczywiście nie ma konieczności pokrywania całej ściany, ale np. jej fragmentu, choć równie dobrze z roślin można tworzyć rozmaite wzory, napisy, a nawet odwzorować logo firmy, co w wielu przypadkach prezentuje się niezwykle okazale.

I to właśnie dużo możliwości aranżacyjnych sprawia, że zielone ściany cieszą się rosnącym zainteresowaniem przedsiębiorców, którzy chcą odświeżyć wnętrze i dodać mu charakteru. Bardzo często ogrody wertykalne tworzone są na fragmencie ściany – dzięki temu rośliny pięknie kontrastują np. z bielą, która jest dzisiaj bardzo popularna jeżeli chodzi o wystrój biurowych wnętrz. Co więcej – również roślinność może cechować się różnymi barwami (jaśniejsza, ciemniejsza zieleń), a w związku z tym powiększa możliwości aranżacyjne.

Zielone ściany – rozwiązania samowystarczalne

Na rosnącą popularność ogrodów wertykalnych, wpływ ma również to, że… nie trzeba ich pielęgnować. Wszystko dzięki automatycznym systemom nawadniania, które oferują firmy projektujące i realizujące tego rodzaju rozwiązania. Dzięki temu nie musisz angażować pracowników, by tracili czas na podlewanie czy przystrzyganie roślin, a te – niezależnie od miejsca, poziomu naświetlenia czy rodzaju – prezentować się będą zawsze okazale.

A wysoka estetyka ogrodów wertykalnych jest niepodważalna – wystarczy obejrzeć kilkanaście odmiennych od siebie realizacji, stworzonych na przestrzeniach różniących się wystrojem i stylem, by zachwycić się pięknem tych rozwiązań. Ich uniwersalność sprawia, że doskonale pasują zarówno do pomieszczeń nowoczesnych - minimalistycznych, jak również aranżowanych w klasycznym stylu.

Zielone ściany znakomicie nadają się nie tylko do wnętrz biurowych, mieszkań czy domów. Doskonale sprawdzą się również w innych miejscach, zmieniając ich oblicze i wpływając na jakość wystroju. Mowa tutaj o:

  • restauracjach i kawiarniach,
  • hotelach i pensjonatach,
  • placówkach medycznych,
  • salonach fryzjerskich, gabinetach kosmetycznych, SPA & wellness,
  • obiektach sportowych i fitness,
  • szkołach i uniwersytetach,
  • sklepach i punktach usługowych.

Wszędzie tam, gdzie pojawiają się zielone ściany, możliwe jest znaczne zwiększenie estetyki wnętrza – niezależnie od tego, czemu służy i kto w nim przebywa.

Korzyści? Również dla Ciebie i pracowników!

O ile większość przedsiębiorców i właścicieli obiektów, decydujących się na zielone ściany, doskonale zdaje sobie sprawę z ich zalet wizualnych, o tyle mało kto bierze pod uwagę również korzyści prozdrowotne, jakie dają ogrody wertykalne. A te są bardzo duże, ponieważ żywa roślinność oczyszcza powietrze, co ma wpływ na samopoczucie osób, znajdujących się w danym pomieszczeniu. Co więcej – zieleń ma pozytywny wpływ na każdego z nas, dając większe poczucie bezpieczeństwa, umożliwiając wyciszenie się oraz lepsze skoncentrowanie się na swoich zadaniach. A to z kolei może mieć przełożenie na efektywność pracowników.

Warto spróbować?

Jak najbardziej – zielone ściany to rozwiązana niedrogie, a pozwalające całkowicie odmienić wnętrze i stworzyć jeszcze lepsze warunki dla przebywających w nim osób. Bardzo często rozwiązania tego rodzaju mają również wpływ na reputację firmy – kojarzy się ona z dbałością o ekologię, co jest dzisiaj bardzo dobrze postrzegane przez klientów czy partnerów biznesowych.

Grupa Tipmedia
Podziel się: