JAVA - język wykorzystywany wszędzie! Jak nauczyć się w nim programować?

  • 29.10.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
JAVA - język wykorzystywany wszędzie! Jak nauczyć się w nim programować?
Java to aktualnie język wykorzystywany praktycznie wszędzie. Osoby myślące o pracy programisty powinny więc zaznajomić się z nim jak najszybciej, gdyż potencjał jest praktycznie nieograniczony. Jak więc nauczyć się programować, by móc znaleźć pracę w zawodzie?

Nauka z książek
Co prawda książki nie są aktualizowane tak szybko jak informacje w internecie, ale mogą okazać się ogromną pomocą szczególnie na początku przygody z programowaniem. Pomagają zrozumieć wiele problemów związanych z kodowaniem. Niektóre też dostępne są w bardzo atrakcyjnej formie. Przykładowo, książka Head First Java zamiast dużej ilości tekstu zawiera ilustracje, zagadki i wykorzystuje wiele ciekawych sposobów na przybliżenie podstawowych informacji. Oprócz tego na rynku dostępne są także inne wartościowe książki dla początkujących takie jak „Java podstawy” czy „Praktyczny kurs Java”.

Szkolenie Java
Oczywiście za szkolenie Java trzeba zapłacić, na co wiele osób patrzy niechętnie. Nic dziwnego, bo w internecie znaleźć można wiele filmików i poradników dotyczących Javy, w których tłumaczone są zarówno kwestie podstawowe, jak i te na zaawansowanym poziomie. Problem polega jednak na tym, że filmiki w internecie umieszczane są zgodnie z wolą ich twórcy. Oznacza to, że to autor wideo sam wybiera, jaką kwestię poruszy i nie tłumaczy rzeczy, które według niego są mniej przydatne czy nieciekawe. Często też trudno zrozumieć, co dana osoba ma na myśli, a ponieważ nie istnieje możliwość wejścia w interakcję z autorem wideo, nie ma możliwości poznania odpowiedzi na niektóre pytania. Inaczej wygląda szkolenie Java, na którym można powiedzieć, że czegoś się nie rozumie i poprosić o wytłumaczenie. Ucząc się pod okiem doświadczonego programisty, ma się też pewność, że nie popełnia się błędów i że podąża się odpowiednią drogą.

Społeczności Java
W nauce programowania z pewnością pomoże także aktywne uczestnictwo w grupach dyskusyjnych czy społeczności języka programowania. Warto zainteresować się takimi grupami nie tylko dlatego, że można w nich znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Niektóre z nich organizują spotkania z polskimi i zagranicznymi specjalistami od Javy i zrzeszają koderów z całego kraju, a nawet świata. W takich grupach można też zadać pytanie w razie jakiegokolwiek problemu i liczyć na szybką oraz rzetelną odpowiedź.

Błędy, których trzeba unikać
W nauce języka Javy ważne jest nie tylko dysponowanie odpowiednią wiedzą i stałe rozwijanie swoich umiejętności, ale także unikanie błędów. Warto więc wiedzieć, czego się wystrzegać, by nie poczuć zniechęcenia czy nie spowolnić efektów nauki. Przede wszystkim nie można oczekiwać, że uda się nauczyć Javy w kilka dni, mimo zapewnień pięknych sloganów i wielu kursów czy poradników. Aby poznać technologię na takim poziomie, by móc rzeczywiście korzystać z niej w praktyce i czerpać z tego zyski, potrzeba czasu i rozwiązania niejednego problemu programistycznego. Nie chodzi bowiem jedynie o zdobycie wiedzy teoretycznej, ale o utrwalenie jej i podparcie doświadczeniem. Z tego samego powodu książki nie mogą być jednym źródłem wiedzy, choć na pewno będą stanowić dobrą bazę. Równie ważne jest, by nauczyć się wyciągać wnioski z błędów. Nie ma możliwości, by od razu pisać w pełni dopracowane kody. Kiedy już otrzyma się pierwszą płatną pracę, również nie wolno spocząć na laurach. Wręcz przeciwnie – pierwsze kroki w branży muszą polegać na nauce i poświęcaniu wolnych chwil na dalszy rozwój. Warto też czerpać z doświadczenia starszych koleżanek i kolegów, którzy będą wiedzieć, jak w praktyce korzystać ze zdobytej już wiedzy.

Grupa Tipmedia
Podziel się: