Jak urządzić małą łazienkę w bloku bez okna?

  • 25.10.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Jak urządzić małą łazienkę w bloku bez okna?
Łazienka z oknem jest lubiana w aranżacjach, gdyż światło słoneczne wpadające do pomieszczenia, rozświetla łazienkę i sprawia, że każdy detal aranżacji jest widoczny. Jednak wielu ludzi ma małą łazienkę w bloku z wielkiej płyty, w której nie ma okien. Jak sobie radzić z takim wyzwaniem aranżacyjnym?

Mała łazienka w bloku – dlaczego tak trudno ją urządzić?

Mała łazienka w bloku może sprawić wiele trudności na każdym etapie aranżacji. Ustawienie armatury, dobór kolorów czy materiałów do wykończenia łazienki decydują, jak finalnie będzie wyglądać aranżacja. Jak zatem zaplanować remont, by łazienka w bloku doskonale się prezentowała?

Prysznic czy wanna – wybór, który decyduje o komforcie!

Jeśli zależy ci na przestrzeni, należy odpowiednio ją zadysponować. Co to w praktyce oznacza? Przede wszystkim należy zdecydować, czy w łazience pojawi się prysznic lub wanna. Mniej miejsca zajmie prysznic, jednak wszystko zależy od wymiarów łazienki. Jeśli pojawia się w niej wnęka, można ją wykorzystać do ulokowania prysznica. A jeśli chcemy umieścić kabinę w rogu pomieszczenia, wystarczy wybrać prysznic narożny. Natomiast, o ile jesteśmy wielbicielami długich kąpieli, to prysznic może nie spełnić naszych oczekiwań. Wtedy warto zdecydować się na wannę lub prysznic z wysokim brodzikiem, do którego można nalać odrobiny wody, co pozwoli m.in. bezpiecznie wykąpać dzieci. Warto przy tym pamiętać, że odległość między brodzikiem a innym sprzętem powinna wynosić co najmniej 20 cm.

Czy sedes ma wpływ na to, jak prezentuje się łazienka w bloku?

Umieszczenie sedesu w małej łazience musi być przemyślane – zachowanie odpowiednich odległości między elementami wyposażenia pozwala domownikom komfortowo korzystać z wnętrza. Przed sedesem powinno znajdować się min. 60-80 cm wolnej przestrzeni. Wyróżniamy 2 typy sedesów – mogą być one stojące albo podwieszane.

Podwieszany sedes do łazienki – czy nadaje się do każdego domu?

Podwieszane sedesy mocuje się na stelażach, które są ukryte w ścianę. Sprawia to, że cała instalacja jest niewidoczna – zabudowa może sięgać samego sufitu lub tworzyć półkę, na której będzie można ustawić łazienkowe akcesoria. Podwieszany sedes ma w małej łazience ma również jedną wartościową funkcję – można łatwo dostać się do wszelkich zakamarków, co ułatwia sprzątanie. Wybierając takie rozwiązanie należy mieć pod uwagę wymiary sedesu, stelaża, a także płyty gipsowo-kartonowej. Cała konstrukcja może odjąć łazience 15-20 cm przestrzeni aranżacyjnej.

Standardowy sedes, czyli jaki?

Natomiast jeśli chodzi o standardowy sedes stojący, jest on połączony z widocznym zbiornikiem wody. Warto mieć na uwadze, że na rynku coraz częściej pojawiają się rozwiązania, które pozwalają zamocować spłuczkę i miskę ustępową w ścianie.

Umywalka łazienkowa w małym wnętrzu

To przy umywalce łazienkowej odbywa się wiele pielęgnacyjnych czynności. Dlatego sprzęt powinien mieć co najmniej 40 cm głębokości, co zapewni komfortowe mycie rąk. Natomiast minimalna szerokość umywalki powinna mieć min. 45 cm.

Optyczne powiększanie małej łazienki – jakie sztuczki warto stosować?

To detale decydują o tym, jak będzie prezentować się mała łazienka. W pierwszej kolejności należy zadbać o duże, gładkie lustra, które będą odbijać światło i skutecznie powiększą pomieszczenie. Oprócz tego dobrze jest poziomo mocować płytki, dzięki czemu łazienka w bloku będzie wydawać się odrobinę szersza. Aby spotęgować ten zabieg – warto sięgać po błyszczące płytki łazienkowe w jasnych kolorach.

Grupa Tipmedia
Podziel się: