Mocowania – trzymaj się jakości

  • 18.10.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Mocowania – trzymaj się jakości
Przy wyborze elementów mocowań bardzo ważna jest ich jakość. Bardzo często punkty mocowań są rozrzucone w dużych odległościach, a przez stosunkowo niewielkie śruby lub wkręty przenoszony jest spory ciężar. Dlatego też nie wystarczy, aby zgadzał się rozmiar mocowań.

Coraz większa specjalizacja

Techniki mocowań rozwijają się równocześnie z technikami budownictwa, ciesielstwa i innych dziedzin konstrukcyjnych. Dawniej gwóźdź był po prostu gwoździem, ale użycie komputerów do symulacji wytrzymałościowych i coraz większe wymagania użytkowników sprawiły, że dziś gwoździe mogą sprawdzić się nawet tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle nie miały racji bytu. Również klasyczne kołki rozporowe produkowane są dziś w wielu wariantach: do betonu, do płyt, do drewna itd. Choć na pierwszy rzut oka poszczególne warianty wcale nie muszą się od siebie drastycznie różnić, to w praktyce nawet niewielka zmiana projektu decyduje o zmianie własności użytkowych.

Lepiej, czyli także ładniej

Coraz doskonalsze techniki obróbki elementów montażowych pozytywnie wpłynęły też na estetykę. Dziś dość często nie trzeba już maskować połączeń materiałów, ponieważ one same nieprzesadnie rzucają się w oczy, a niekiedy zyskują nawet walor dekoracyjny, jak ma to miejsce we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym. Przy wyborze zamocowań warto więc zwracać uwagę także na ich estetykę. Dodatkowym powodem jest też fakt, że zwykle jakość idzie w parze z estetycznym wykończeniem.

Mocowania do zadań specjalnych

Wiele osób cały czas ma tendencję do prowizorycznego montaży różnych elementów. Należy z tym walczyć. Zastąpienie kołków do montażu miski toaletowej uniwersalnymi nie tylko negatywnie wpływa na estetykę mocowania, ale też może być zdecydowanie słabsze, a to już stwarza jasno określone zagrożenie dla bezpieczeństwa. Nie tylko zamocowania sanitarne są zresztą wykonywane w sposób szczególny. Dotyczy to nawet tak pozornie prostych elementów, jak choćby zszywki i sztyfty. Również one są tworzone z myślą o konkretnych zastosowaniach i tutaj naprawdę warto przestrzegać zaleceń producentów.

Cały czas warto szukać nowości

Samodzielny wybór zamocowań może być trudny z jeszcze innego powodu – niektóre nowości bardzo znacznie różnią się od dotychczas stosowany mocowań. Tak jest na przykład z kotwami chemicznymi, które nie zyskały jeszcze takiej popularności, na jaką mogłaby wskazywać ich użyteczność. O takich nowościach, które skutecznie zastępują tradycyjne zamocowania, najłatwiej dowiedzieć się w sklepie. Niektóre, na przykład https://www.stukpuk.pl/zamocowania, zatrudniają profesjonalistów, którzy interesują się swoim działem i takich informacji nie przeoczą. Być może właśnie dzięki kontaktowi ze sprzedawcą uda się odkryć lepszy, tańszy i wydajniejszy sposób łączenia materiałów, które do tej pory spędzały sen z powiek.

Grupa Tipmedia
Podziel się: