Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Zupa pomidorowa – tradycyjny sposób na udany obiad

Zastanawiasz się, jaką zupę przygotować na poniedziałek, środę albo niedzielę? Chyba znaleźliśmy uniwersalną odpowiedź, która będzie pasowała do każdego dnia tygodnia! Jedna z najsmaczniejszych zup, jakie możemy zaproponować, to oczywiście zupa pomidorowa!
  • 17.10.2018 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zupa pomidorowa – tradycyjny sposób na udany obiad

Tradycyjna zupa pomidorowa

W tradycyjnej kuchni polskiej połowa sukcesu to dobra zupa, zatem jej wybór stanowi nie lada wyzwanie dla wytrawnych smakoszy! Palmę pierwszeństwa w menu pierwszych dań od niepamiętnych czasów dzierży zupa pomidorowa. Kochają ją wszyscy: od najmłodszych do najstarszych członków rodziny. Różnica między nimi sprowadza się jedynie do tego, że jedni wolą pomidorówkę z makaronem, inni zaś z ryżem. A Ty, jaką najczęściej gotujesz?

Zupa pomidorowa może być przyrządzana na wiele sposobów

Bez wielkiej przesady można przyjąć, że w każdej rodzinie pomidorówkę przyrządza się nieco inaczej: wszystko zależy od pokoleniowych tradycji oraz od preferencji smakowych pani (bądź pana) domu. Istnieją jednak pewne uniwersalne przepisy, które powinny przypaść do gustu każdemu wielbicielowi tej zupy. Jeden z nich prezentujemy poniżej.

Zupa pomidorowa – składniki

Takie składniki będą ci potrzebne do ugotowania tradycyjnej zupy pomidorowej:

  • 2 l wywaru drobiowego,
  • 660 g przecieru pomidorowego,
  • 70 ml śmietany 18%,
  • 1 żółtko,
  • sól, pieprz,
  • do smaku można dodać cukier albo dużą ugotowaną marchew.

Koncentrat pomidorowy możesz zastąpić połączeniem pół na pół koncentratu pomidorowego i pomidorów w puszce.

Sposób przygotowania

Przedstawiamy prosty przepis na najbardziej uniwersalną zupę pomidorową, która może przygotować naprawdę każdy.

  1. Przecedzony wywar drobiowy podgrzej w garnku bez gotowania. Wlej przecier (najlepiej własnej roboty), całość gotuj na małym ogniu.
  2. W niewielkiej misce wymieszaj śmietanę z żółtkiem. Dla zahartowania śmietany dolej kilka łyżek gorącej zupy. Bez tego kroku śmietana mogłaby się później zepsuć w garnku.
  3. Cały czas mieszając zupę, dolej do niej śmietanę z żółtkiem. Podgrzewaj, aż do niewielkiego mrugania, dopraw solą i pieprzem, ewentualnie szczyptą cukru. Jeśli nie chcesz dosładzać cukrem, to dodaj zmiksowaną marchewkę. Przyczyni się to do jej większego zagęszczenia zupy.
  4. Pomidorówkę podaje się zwykle z makaronem (im bardziej fantazyjne jego kształty, tym większe zainteresowanie dzieci jedzeniem) bądź ewentualnie z ryżem. W niektórych domach ciągle popularnym zwyczajem jest przyozdabianie talerza z zupą pomidorową kleksem śmietany. Być może nie jest to rozwiązanie najzdrowsze, ale za to... przepyszne!

Smacznego!

--- Artykuł sponsorowany ---