5 sposobów oszczędzania na domowych wydatkach

  • 26.03.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
5 sposobów oszczędzania na domowych wydatkach
Oszczędzać może każdy – nawet kwoty w wysokości kilkudziesięciu złotych miesięcznie dają w perspektywie roku całkiem niezłą sumkę. A w perspektywie kilku lat? Oszczędzanie jest po prostu opłacalne, a do tego daje nam bezpieczeństwo na wypadek, gdyby nasze źródło dochodu nagle się załamało.

Złote zasady obniżania wydatków

Na zakupy zawsze warto udawać się z listą – unikniemy wówczas kupowania pod wpływem impulsu. Warto korzystać z promocji, szczególnie jeśli dotyczą one produktów z długą datą ważności – kasz, makaronów, konserw, a także środków czystości i kosmetyków. Warto zanotować ceny w różnych dyskontach i wybrać ten, w którym nasze standardowe zakupy są zazwyczaj najtańsze. Sprawunki można zlecać internetowo z dostawą do domu, tym samym oszczędzając swój czas i kręgosłup.

Kwestie finansowe

Zacznijmy od podstaw, czyli od usług bankowych, z jakich korzystamy. Czy warto zmienić konto bankowe na inne, bardziej opłacalne? Zdecydujmy się na system premiowy, w którym pieniądze z części zakupów wracają rachunek np. cashback czy moneyback. Warto również przyjrzeć się kosztom, jakie ponosimy z tytułu posiadania karty debetowej lub kredytowej. Czasami wystarczy rozmowa z konsultantem, aby niektóre z opłat zostały zniesione.

Oszczędzanie na jedzeniu

Warto jeść posiłki w domu, by ograniczyć obiady na mieście. Podobnie z posiłkami do pracy – własnoręcznie przygotowana kanapka jest zdrowsza i tańsza od tej sklepowej. Możemy robić własne przetwory, kupować warzywa i owoce w sezonie, a potem je mrozić, a nawet założyć niewielki ogródek. Alternatywą jest wybranie się na targ, gdzie znajdziemy niższe ceny niż w sklepach, a towar jest często wyższej jakości. Raz w tygodniu należy przeprowadzać przegląd szafek i lodówek, by stwierdzić, które rzeczy trzeba zjeść najpierw. Nie należy kupować na zapas produktów, które szybko się zepsują.

Rachunki za prąd i wodę

Ograniczamy zużycie wody i prądu. Dla zmniejszenia wydatków na wodę możemy skorzystać z nakładek, które napowietrzają strumień wody. Jeśli posiadamy zmywarkę, to uruchamiamy ją tylko, gdy jest rzeczywiście pełna. Natomiast w celu oszczędzenia na prądzie warto skorzystać z taryfy nocnej lub wyłączać urządzenia będące w trybie czuwania. Zadbajmy o lodówkę i jej czyste otoczenie, tak by pobierała mniej energii – to właśnie ona odpowiada za ¼ zużycia prądu w domu. Zmniejszenie rachunków za prąd przyniesie również wymiana oświetlenia na energooszczędne.

Transport – jak na nim oszczędzać?

Warto jeździć ekonomicznie, by oszczędzać na paliwie. Przy naprawdę dużych wydatkach możemy rozważyć zmianę samochodu na model, którego utrzymanie będzie tańsze. Jeśli mamy blisko do pracy, to w lato zamieńmy samochód na rower. Wakacyjne wyjazdy zawsze lepiej zaplanować wcześniej – wówczas ceny biletów lotniczych lub pociągowych posiadają bardziej atrakcyjne ceny.

Mniejsze wydatki na ubrania

W celu zaoszczędzenia na wyprzedażach możemy korzystać ze szmateksów, jednak znalezienie ubrań w dobrym stanie wymaga czasu. Warto kupować rzeczy na zimę w lato, a ciuchy zimowe – letnią porą. Wówczas wyprzedaże sięgają nawet kilkudziesięciu procent. Ubrania w sklepach internetowych są zazwyczaj tańsze niż w galeriach handlowych. Na modzie możemy również zaoszczędzić w inny sposób – sprzedając te ubrania, w których już dłużej nie chodzimy. Odłożone pieniądze można odłożyć na konto oszczędnościowe np.: http://oszczedzajnakoncie.pl/ , dzięki temu będziemy wiedzieć, że mmay odłożone na tzw "czarną godzinę" i nie będziemy stresować się brakiem poduszki finansowej.

 

Grupa Tipmedia
Podziel się: