Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Plastry - dlaczego warto mieć je w apteczce?

Plastry to jeden z podstawowych produktów służących do opatrywania ran. Nadają się zarówno do stosowania w przypadku drobnych skaleczeń, jak i do mocowania większych gazików i bandaży. Na rynku znaleźć możesz kilka rodzajów tych produktów. Warto wiedzieć, po który z nich sięgnąć w zależności od sytuacji. Czytaj dalej, a poznasz właściwości plastrów opatrunkowych, pooperacyjnych i wodoodpornych. Dowiesz się również, jak je stosować i gdzie najlepiej je kupić.
  • 22.07.2022 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
 Plastry - dlaczego warto mieć je w apteczce?

Plastry opatrunkowe - rodzaje i właściwości

Najpopularniejszym wyborem pacjentów są plastry opatrunkowe. Ich zastosowanie jest uniwersalne. Zazwyczaj używa się ich poprzez bezpośrednie przyłożenie do zadrapania lub skaleczenia. Składają się z klejącej warstwy plastra i opatrunku. Produkty te różnią się rozmiarem i kształtem. Ułatwia to dopasowanie ich do powstałego urazu. Rozwiązanie to nie ogranicza ruchów pacjenta i umożliwia komfortowe zamykanie ran.

Większość plastrów opatrunkowych nie sprawdzi się jednak, jeśli nałożymy je na miejsce, które będzie miało częsty kontakt z wodą, na przykład ze względów higienicznych. W takim przypadku warto mieć pod ręką plastry wodoodporne. Takie produkty szczelnie przylegają do skóry, dzięki czemu pacjent może wziąć prysznic, nie martwiąc się o zanieczyszczenie skaleczenia.

Większe rany (na przykład pooperacyjne) wymagają innych materiałów w celu zabezpieczenia urazu, na przykład kompresów czy gazików. W celu ich ustabilizowania używa się plastrów bez opatrunku. Najczęściej mają one formę rolki, dzięki czemu można wyciąć dowolną, potrzebną długość.

W aptece internetowej spotkasz też plastry żelowe. Są one doskonałym rozwiązaniem w przypadku wystąpienia otarć i pęcherzy stóp.

W przypadku leczenia urazów oka ulgę przynoszą plastry okulistyczne. Przepuszczalny i miękki materiał pozwala na swobodny ruch powiek, nie sprawiając dyskomfortu. Używa się ich między innymi w terapii niedowidzenia. Warto zwrócić uwagę także na jałowe plastry pooperacyjne, będące niezbędnym udogodnieniem w czasie rekonwalescencji. Umożliwiają one mocowanie kaniul oraz zaopatrywanie ran sączących.

Warte wspomnienia są również plastry chłodzące i rozgrzewające. Korzysta się z nich w przypadku występienia urazów zamkniętych mięśni, zwichnięć i obrzęków. Formuły ich działania różnią się między sobą, a stosowanie dobrze jest omówić z farmaceutą, fizjoterapeutą lub lekarzem.

Plastry z opatrunkiem - cena

Plastry niezależnie od ich rodzaju nie należą do drogich produktów. Najprostsze opatrunki kosztują zaledwie kilka złotych. Nieco więcej zapłacić trzeba za plastry żelowe i rozgrzewające. Na cenę danego rozwiązania ma wpływ jego jakość, wytrzymałość i długość lub liczba elementów w opakowaniu. Najdroższe są produkty specjalistycznego, medycznego przeznaczenia, o specyficznych właściwościach.

Plastry - gdzie kupić?

Najlepszym miejscem, w którym możesz kupić plastry, jest apteka internetowa. Zakupy online pozwalają na bezproblemowe porównywanie cen i właściwości poszczególnych przedmiotów. Możesz przy okazji zamówić też pozostałe rzeczy niezbędne w domowej apteczce: leki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe, gazy, bandaże i kompresy. Świetnym uzupełnieniem dla plastrów opatrunkowych są żele na stłuczenia.

Wszystkie te rzeczy zamówisz wyłącznie w aptece online, mając przy okazji pewność, że pochodzą z zaufanego źródła i są odpowiedniej, wysokiej jakości. Wyspecjalizowane w sprzedaży artykułów medycznych miejsca to jedyne wyjście, by nabyć plastry pooperacyjne, okulistyczne i żelowe. Bywają one bardzo trudne dostępne w pozostałych placówkach, w których kupić można jedynie podstawowe rodzaje opatrunków. W aptece https://www.apteka-melissa.pl/, nabędziesz też plastry dla dzieci - kolorowe i w wesołe wzory, pozwalające rozładować stres spowodowany urazem.

--- Artykuł sponsorowany ---