Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Dlaczego mój wniosek o pożyczkę mógł zostać odrzucony?

  • 05.07.2022 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Dlaczego mój wniosek o pożyczkę mógł zostać odrzucony?

Udzielaniem kredytów i pożyczek w Polsce w głównej mierze zajmują się dwa rodzaje instytucji: banki oraz pozabankowe instytucje finansowe, firmy udzielające pożyczki. W zależności od konkretnej placówki oferują one kredyty gotówkowe, kredyty konsolidacyjne, kredyty hipoteczne, inwestycyjne oraz szybkie pożyczki, w tym pożyczki gotówkowe i pożyczki przez internet. Powszechnie funkcjonuje przeświadczenie, że łatwiej uzyskać w instytucjach pozabankowych, dlatego cieszą się one większą popularnością wśród osób borykających się z problemami finansowymi. Jednak tak jak w przypadku banków również i tego typu firmy pożyczkowe stawiają wymogi przed potencjalnymi pożyczkobiorcami i nie każdy może skorzystać z ich oferty.

Z czego wynika odrzucenie wniosku o pożyczkę

Najczęstsze przyczyny odrzucenia wniosku o pożyczkę lub kredyt to brak lub niska zdolność kredytowa. Co to oznacza? Z punktu widzenia banku wnioskujący nie posiada wystarczającej zdolności finansowej do spłaty zobowiązania w określonym terminie, dlatego też nie zostaje mu ono udzielone.

Co to jest zdolność kredytowa? Zdolność kredytowa oceniana jest na podstawie wysokości dochodów, formy zatrudnienia, wysokości rat za już zaciągnięte pożyczki i kredyty oraz miesięczne koszty utrzymania.

Co można zrobić jeśli odrzucono wniosek kredytowy przez niewystarczającą zdolność kredytową? Można spróbować zawnioskować ponownie i rozłożyć zobowiązanie na większą ilość rat tak aby pojedyncza rata była niższa lub zmniejszyć wysokość pożyczki, gdyż im wyższa jest wnioskowana kwota, tym szansę na jej otrzymanie maleją.

Kolejną przyczyną odrzucenia wniosku może być błędnie wypełniony wniosek lub niedopełnienie innych wymaganych formalności, np: nie dostarczenie na czas dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia weryfikacji sytuacji finansowej wnioskującego i rozpatrzenia wniosku z należytą starannością.

Czasem pożyczkobiorca może zostać wezwany do uzupełnienia brakujących elementów lub skorygowania błędów, ale wniosek może też zostać odrzucony na takiej podstawie.

Negatywną odpowiedź banku lub firmy pożyczkowej mogą uzyskać też osoby posiadające zadłużenie i wpisy do baz dłużników, np: BIK, KRD czy ERIF, czyli osoby z tzw. złą historią kredytową. Jeżeli w obecnie lub w przeszłości pożyczkobiorca miał problemy ze spłatą zadłużenia i sprawdzi to instytucja finansowa to ze względu na zbyt duże ryzyko może odmówić udzielenia pożyczki lub kredytu. Negatywny wpis do bazy dłużników mocno utrudnia zaciągnięcie kolejnego zadłużenia.Szanse na uzyskanie kredytu czy pożyczki znacznie spadają nie tylko w banku, ale również z większości pozabankowych firm pożyczkowych. Co więcej w bazie dłużników znajdują się nie tylko osoby niespłacające terminowo kredytów i pożyczek, ale również takie, które zalegają z płatnością rat za zakupy, rachunków za prąd czy abonament za i telefon.

--- Artykuł sponsorowany ---