Roboty przemysłowe i ich zalety

  • 19.03.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Roboty przemysłowe i ich zalety
Prawdopodobnie każdy z nas widział kiedyś, jak wyglądają fabryki motoryzacyjne czy te produkujące elementy z szeroko pojętej dziedziny elektroniki ten wie, jak dużą role odgrywają w nich roboty przemysłowe. Właśnie dzięki nim są one w stanie produkować swoje produkty na tak masową skalę wraz z zachowaniem odpowiednich norm jakości. Jeszcze niedawno byłoby to niemożliwe, lecz dziś dzięki ich rozwojowi, proces produkcyjny staje się niemalże bezbłędny!

Po co to wszystko?

Wszystkie rodzaje robotów są stosowane głównie, aby w procesie produkcyjnym zastąpić czynnik ludzki. Roboty są bez wątpliwości szybsze, silniejsze i co ważniejsze, bardziej precyzyjne. Innym ważnym punktem jest zredukowanie ryzyka występującego przy pracy człowieka. Prace takie jak spawanie czy przenoszenie niosą za sobą pewną dozę niebezpieczeństwa. Roboty mają zredukować częstotliwość takich nieprzyjemnych wydarzeń do minimum.

Źródło: http://www.fanuc.eu/pl/pl/roboty

Współpraca

To skupienie się na bezpieczeństwie możemy w dość prosty sposób zaobserwować poprzez typy modeli, jakie pojawiają się na rynku. Otóż są one nastawione na współpracę – w taki sposób, aby nie stanowiły zagrożenia dla ludzi panujących wokół robotów, takich jak operatorzy czy serwisanci. Ten efekt został osiągnięty głównie dzięki elementom dodatkowym w samym urządzeniu. Mówimy tutaj zwłaszcza o całej gamie niezwykle szybkich czujników, wykrywających niepożądane akcje.

Bezpieczeństwo

Takie roboty są znacznie bezpieczniejsze w użyciu, gdyż momentalnie wykrywają możliwość kolizji z innymi obiektami czy ludźmi i są one w stanie równie szybko na to zareagować! A jak to robią? Zwykle działa to w dość prosty sposób, poprzez zatrzymanie pracy lub powrót do pozycji bezpiecznej. Mimo rozwoju algorytmów rozpoznających czy coraz to doskonalszej sztucznej inteligencji, przed inżynierami i projektantami jest jeszcze ogromna ilość pracy!

Źródło: http://www.fanuc.eu/pl/pl/roboty/robot-strona-filtrowania/scara-series

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że rewolucja w postaci całkowicie autonomicznych robotów pracujących ramię w ramie z ludźmi jest już za rogiem! Wraz z tak szybko postępującym rozwojem robotyzacji stajemy przed ogromną szansą, w której szkolenie nowych pracowników będzie łączyło się wyłącznie z…wgraniem nowej aplikacji dających nową porcję „wiedzy” naszym zautomatyzowanym pracownikom. Najwyższy czas, abyście także i wy docenili moc robotyzacji!

Grupa Tipmedia
Podziel się: