Jak radzić sobie z szukaniem leków trudno dostępnych?

  • 10.08.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Jak radzić sobie z szukaniem leków trudno dostępnych?
Wielu polskich pacjentów napotyka problemy przy zakupie niektórych leków. Dostępne są w ograniczonej liczbie i tylko w części aptek. Preparaty, których zakup jest szczególnie utrudniony trafiają na wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności, który Ministerstwo Zdrowia jest zobowiązane publikować przynajmniej raz na dwa miesiące. Niestety często są to leki, które pacjentom są niezbędne do przeżycia. W jaki sposób ułatwić sobie poszukiwanie tych preparatów?

Które leki są trudno dostępne?

Na ministerialnym wykazie leków zagrożonych brakiem dostępności figurują te farmaceutyki, których braki odnotowano przynajmniej w 5% aptek danego województwa. Informacje te zbierane są przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny, który przekazuje je bezpośrednio do resortu zdrowia. Na listę najczęściej trafiają preparaty stosowane w leczeniu astmy (Pulmicort), leki przeciwzakrzepowe (Xarelto), niektóre leki przeciwbakteryjne (Zinnat) czy leki przeciwpsychotyczne (Rispolept). Część z nich na wykazie jest już od wielu miesięcy.

Skala problemu w Polsce jest dosyć poważna, dotyka bowiem znaczną część pacjentów. Przeszło połowa dorosłych dokonuje zakupu leków nawet kilka razy w miesiącu. Tymczasem w nawet 50% przypadków nie udaje się nabyć poszukiwanego preparatu.

Leki trudno dostępne - jak ich szukać?

Internet sprawił, że szukanie leków trudno dostępnych jest łatwiejsze, niż jeszcze parę lat temu. Pomocne są zwłaszcza dedykowane wyszukiwarki internetowe, które umożliwiają sprawdzanie dostępności leków w aptekach. Największym serwisem tego typu jest KtoMaLek.pl. Wystarczy wpisać swoją lokalizację oraz nazwę leku, by mieć dostęp do listy aptek, które posiadają szukany przez nas preparat.

Samo wskazanie leku to nie wszystko, wyszukiwarka daje użytkownikom również opcję jego rezerwacji. W tym celu trzeba podać swoje podstawowe dane kontaktowe, aby farmaceuta mógł potwierdzić rezerwację. Oprócz wyszukiwarki serwis KtoMaLek.pl udostępnia użytkownikom także ulotki leków, listy leków refundowanych, wykaz darmowych leków dla seniorów oraz szeroką bazę interakcji leków z żywnością i innymi preparatami.

Braki leków w aptekach

Pacjenci zastanawiają się dlaczego niektórych leków w aptekach brakuje. Czasem przyczyna jest prozaiczna i wynika po prostu z braku preparatu u samego producenta. Przeważnie związane jest to z rozciągniętym w czasie i dosyć skomplikowanym procesem produkcji danego farmaceutyku. W niektórych przypadkach problem dotyczy ograniczonej dostępności surowców wykorzystywanych w produkcji. Zdarza się także, że produkcja części preparatów jest limitowana.

Poważnym problemem, który nagłaśniają media, jest nielegalny wywóz leków za granicę. W proceder ten zamieszane są niektóre hurtownie i przychodnie, a nieraz także sami lekarze wydający fałszywe recepty. Wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności jest jednym z prawnych sposobów walki z tą sytuacją. Ministerstwo Zdrowia na bieżąco wprowadza kolejne zmiany w zakresie Prawa Farmaceutycznego, które maja ukrócić te nieuczciwe praktyki. Niestety nadal zdarzają się przypadki nielegalnego wywożenia leków i łamania prawa, co odbija się przede wszystkim na zdrowiu pacjentów.

Grupa Tipmedia
Podziel się: