Pożyczanie na dowód wygodnym sposobem na drobne wydatki

  • 9.08.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Pożyczanie na dowód wygodnym sposobem na drobne wydatki
Rozwój polskiego sektora pożyczek bez zaświadczeń na dowód przyspiesza na dynamice dosłownie z kwartału na kwartał. Już obecnie różne szacunki mówią o tym, że w ciągu roku 2017 Polacy łącznie zaciągnęli pożyczki na kwotę od w okolicach 6 miliardów złotych. A warto wziąć pod uwagę również fakt, że statystyki te obejmują tylko te firmy pożyczkowe, które zgodziły się udostępnić swoje dane

Dla kogoś, kto nie śledził uważnie rozwoju polskiego rynku produktów pożyczkowych na przestrzeni ostatnich lat przywołane powyżej liczby mogą być szokujące. W końcu utarło się stereotypowe przekonanie, że "prawdziwe" pożyczanie pieniędzy to domena właściwie wyłącznie banków, zaś firmy pozabankowe stanowią co najwyżej margines tego rynku i tak zwane ostateczne zło.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że to właśnie w ciągu ostatnich 8-9 lat mieliśmy do czynienia z dwoma bardzo istotnymi zjawiskami. Z jednej strony było to postępujące zaostrzenie polityki banków, a w szczególności kryteriów dostępności kredytów bankowych. Z drugiej zaś strony firmy pożyczkowe przeżywały okres prawdziwego i niczym nie skrępowanego rozkwitu.

Dlaczego Polacy coraz chętniej pożyczają na dowód osobisty?

Częściowej odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule niniejszego akapitu udzieliliśmy już wcześniej, mówiąc o zwiększaniu wymagań, jakie potencjalnym kredytobiorcom stawiają banki. To jednak jeszcze nie cały obraz sytuacji. Trzeba dodać, że jednocześnie ze zjawiskiem coraz trudniejszej dostępności oraz coraz mniejszej atrakcyjności kredytów bankowych mamy do czynienia również z jakościowym rozwojem oferty firm pożyczkowych.

Dzisiejsze produkty pożyczkowe dostępne w ofercie podmiotów pozabankowych są szybkie, niedrogie, komfortowe oraz występują w różnych, bardzo dogodnych dla klienta wariantach. Jednym z ulubionych sposobów pożyczania pieniędzy przez Polaków według tego zestawienia, jest możliwość pominięcia potrzeby przygotowywania dokumentacji w postaci zaświadczeń o dochodach. Wszystkim co jest wymagane w procesie składania wniosku to dowód osobisty i odrobina czasu.

Podczas gdy zaciągnięcie jakiegokolwiek kredytu w banku wymaga założenia w nim konta, złożenia stosownego wniosku, przejścia weryfikacji w bazach BIK czy KRD, to w firmie pozabankowej pożyczkę możemy uzyskać bez zaświadczeń o zarobkach już w kilkanaście minut i to dysponując tylko naszym dowodem osobistym. Dzięki temu wielu klientów potrzebujących szybkiej gotówki na doraźne wydatki po prostu wyżej ceni sobie usługi firm pożyczkowych, które wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom i potrzebom, niż skomplikowane, biurokratyczne procedury stosowane przez dzisiejszy sektor bankowy.

Nie bez znaczenia zapewne jest również fakt znaczącego osłabienia wiarygodności instytucji bankowych, będący następstwem przede wszystkim głośnej i wszystkim znanej afery z kredytami hipotecznymi denominowanymi we frankach szwajcarskich. W ten sposób wielu klientów uważających dotychczas banki za podmioty wiarygodne i nieomal instytucje zaufanie społecznego, nagle straciło wiarę w rzetelność tego sektora.

Pożyczki bez zaświadczeń są skutecznym wabikiem

Czym jeszcze można wyjaśnić rosnącą popularność pożyczek pozabankowych? W różnego rodzaju badaniach sondażowych klienci korzystający z usług firm pożyczkowych jako jedną z ich głównych zalet podają niskie koszty pożyczek a także komfortowe warunki spłaty. Okres trwania pożyczki na dowód bez zaświadczeń może obecnie wynosić nawet do 120 dni. Co więcej, wiele firm oferuje również możliwość zaciągnięcia pierwszej pożyczki bezpłatnie, co oznacza brak konieczności spłaty jakichkolwiek dodatkowych kosztów w stosunku do samej kwoty pożyczonych pieniędzy, a więc oprocentowania czy też prowizji za udzielenie kredytu.

Współczesne firmy pożyczkowe odznaczają się również tym, czego wyraźnie brakuje bankom, a mianowicie samodzielną autoregulacją sektora. Dotyczy to nie tyko coraz korzystniejszych warunków finansowych i coraz bogatszej oferty, które są owocem zdrowej rywalizacji o względy klienta, lecz również innych aspektów.

Z inicjatywy rzetelnych podmiotów działających w obrębie polskiego sektora pozabankowego powstał na przykład Rejestr Firm Pożyczkowych. Jest to dostępna dla każdego klienta baza, w której można sprawdzić rzetelność i renomę danej firmy.

Wszystkie wymienione czynniki składają się na kompletny obraz współczesnej branży pozabankowej, będącej sektorem nowoczesnym, przyjaznym dla klientów i, jak się okazuje, coraz bardziej konkurencyjnym w stosunku do banków.

Grupa Tipmedia
Podziel się: