Podstawowe zabezpieczenia antywłamaniowe: siła prostych rozwiązań

  • 8.08.2018, 15:00
  • Materiał Partnera
Podstawowe zabezpieczenia antywłamaniowe: siła prostych rozwiązań
Zabezpieczenia antywłamaniowe w dobrych jakościowo drzwiach wcale nie są technicznie skomplikowane. Owszem, stoją za nimi nowoczesne materiały, szczególna technologia ich obróbki, ale sama idea zwykle jest bardzo prosta. Ile takich pomysłów można wdrożyć w jednym projekcie drzwi antywłamaniowych?

Wzmocniona konstrukcja wewnętrzna

Podstawową zaletą drzwi antywłamaniowych jest bardzo mocna i jednocześnie elastyczna konstrukcja samego skrzydła. Wykonuje się je z dość różnych materiałów, w zależności od tego, czy drzwi mają również wykazywać właściwości ogniochronne, czy nie. Poszczególni producenci nieco inaczej rozwiązują też problem wytrzymałości mechanicznej, ale w każdym przypadku są to ciężkie, solidne konstrukcje.

Bolce przeciwwyważeniowe

Dobre drzwi antywłamaniowe mają liczne bolce przeciwwyważeniowe. Ich liczba jest zmienna – kilkanaście takich bolców montuje się w drzwiach najwyższej klasy, co można podejrzeć na stronie gerda.pl. W mniej odpornych modelach jest to na przykład 5 lub 7 takich „zamków”. Bolce wysuwają się ze skrzydła drzwiowego i wchodzą w otwory wykonane w ościeżnicy i futrynie. Są zupełnie niewidoczne z zewnątrz i nie mają ściętych krawędzi natarcia, podobnych do tych, które widać w zwyczajnych zamkach, a które umożliwiają łatwe zamknięcie drzwi. Są wykonane zawsze z bardzo twardych materiałów i zabezpieczają przed wyważeniem drzwi.

Ukryte zawiasy

Najłatwiejszym sposobem otwarcia drzwi, jest w wielu przypadkach zdjęcie ich z zawiasów. Tego jednak nie da się zrobić, jeśli konstrukcję zawiasu uda się ukryć za solidnym wzmocnieniem. W wielu modelach drzwi antywłamaniowych stosuje się właśnie to rozwiązanie. Wprawdzie pod względem technicznym wymusza to pewne zmiany w klasycznej konstrukcji futryn i samego skrzydła, ale za to ryzyko zdjęcia zawiasu jest już bardzo niskie. Jeśli zaś połączyć to zabezpieczenie z bolcami wspomnianymi przed chwilą, to otwarcie drzwi bez klucza okazuje się naprawdę nie lada wyzwaniem.

Wkładki zabezpieczające zamek

Ponieważ liczne zabezpieczenia utrudniają siłowe otwarcie drzwi, pozostaje jeszcze zabezpieczyć zamek. Gdyby bowiem dawało się go otworzyć bez klucza, to wszystkie inne zabezpieczenia nie miałyby sensu. Stąd też zamki z dodatkowymi płytkami ochronnymi utrudniającymi rozwiercenie, a także takie konstrukcje, które przy próbie siłowego otwarcia rozsypują się, uniemożliwiając zadziałanie mechanizmu zamka. To drugie rozwiązanie stosowane jest rzadko, ale odporna na rozwiercanie płytka ochronna nikogo już nie dziwi. Wprawdzie nie stanowi zapory nie do pokonania, ale wymusza stosowanie potężniejszych narzędzi i znacząco wydłuża czas potrzebny na sforsowanie zabezpieczeń.

Tyle najczęściej wystarczy, żeby zniechęcić włamywaczy do prób wchodzenia do mieszkań i domów przez drzwi. Dlatego też z czasem część tych technologii została zastosowana również przy produkcji okien czy bram, ale to już temat na inny artykuł.

Materiał Partnera
Podziel się: