Pożyczki ratalne czy kredyt? Poznaj różnice

  • 3.08.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Pożyczki ratalne czy kredyt? Poznaj różnice
Kredyt od pożyczki różni się przede wszystkim tym, przez kogo może być udzielone wsparcie. Pożyczkodawcą może być zarówno osoba fizyczna, jak i instytucja, która jest właścicielem posiadanych pieniędzy. Kredytobiorcą może być wyłącznie bank. Jakie jeszcze są różnice między kredytem a pożyczką? Oto krótki przewodnik.

Pożyczka a kredyt – co to za produkty finansowe?

Kredyty udzielane są tylko przez banki. Terminem tym nazywa się kwotę przekazywaną kredytobiorcy na okres określony w umowie. Umowa musi mieć formę pisemną i zawierać takie elementy jak – wysokość kredytu, zasady i termin jego spłaty, a także wysokość oprocentowania i warunki jego zmiany oraz kwotę prowizji.

Pożyczka to pojęcie znacznie szersze niż kredyt, ponieważ może być udzielona nie tylko przez instytucję finansową, ale również przez osobę fizyczną. Pożyczane pieniądze muszą należeć do pożyczkodawcy. Zasady związane z udzielaniem pożyczek określone są w Kodeksie cywilnym. W przypadku, gdy kwota pożyczki nie przekracza 500 zł, nie trzeba zawierać umowy, a pieniądze mogą być oddane na podstawie zasad ustalonych między sobą przez pożyczkodawcę i pożyczkobiorcę. Zobacz również "Co składa się na całościowy koszt kredytu".Oferty pożyczek można sprawdzić na stronie https://pozyczkowy-portal.pl/pozyczki-ratalne/.

Podstawowe różnice między pożyczką a kredytem

Pierwszą i najważniejszą różnicą jest podmiot udzielający pomocy finansowej – kredyt można otrzymać wyłącznie w banku, natomiast pożyczkę w firmie pożyczkowej lub od osoby fizycznej. W przypadku kredytu często wymagane jest określenie celu, na który przeznaczone będą pieniądze – przy pożyczkach takiego wymogu nie ma.

Różne są także uregulowania prawne dotyczące obu wymienionych form wsparcia finansowego. Kwestie związane z kredytami określone są w prawie bankowym, natomiast pożyczki udzielane są zgodnie z przepisami znajdującymi się w Kodeksie cywilnym. Przy zaciąganiu kredytu musi być podpisana umowa, natomiast dla pożyczek nie zawsze jest to wymagane. Co ważne, pożyczkodawca może zarządzać wyłącznie własnym kapitałem, natomiast kredytobiorca może pożyczać pieniądze, które nie należą do niego.

Grupa Tipmedia
Podziel się: