Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak wygląda praca prywatnego detektywa?

Chyba niewiele zawodów okrytych jest taką aurą tajemniczości, jak prywatny detektyw. Są oni bohaterami książek, filmów i seriali, co sprawia, że nasze wyobrażenia o ich pracy nierzadko dalece odbiegają od rzeczywistości lub opierają się na amerykańskich realiach. Jak w rzeczywistości wygląda praca prywatnego detektywa? Z jakich narzędzi najczęściej korzysta? Czym się cechuje i jakie zadania są mu powierzane?
  • 08.01.2021 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak wygląda praca prywatnego detektywa?

Detektyw – wyobrażenia vs. rzeczywistość

Nie, prywatny detektyw nie jeździ luksusowym samochodem. Nie bierze także udziału w pościgach, nie przeszukuje mieszkań i nie może nikogo aresztować. Takie czynności mogą wykonywać policjanci lub pracownicy agencji wywiadowczych. Od nieco ponad dwudziestu lat zadania, które może wykonywać detektyw, są ściśle określone i regulowane przepisami. W żadnym wypadku nie oznacza to bynajmniej, że detektyw niewiele może, a jego pomoc ograniczona jest wyłącznie do elementarnych czynności, które mógłby zrobić ktokolwiek inny. Na czym więc skupia się detektyw?

Praca prywatnego detektywa

Zacznijmy od omówienia, jakimi sprawami zajmują się prywatni detektywi. Jednym z najczęściej powierzanych im zadań jest obserwacja podejrzewanego o zdradę współmałżonka. Niestety, ale wciąż rośnie liczba niewiernych mężów i żon, których partnerzy zauważają, że ich zachowanie ulega zmianie. Wśród budzących wątpliwości czynności można wymienić kompulsywne zaglądanie do telefonu i jego ochronę przed dostępem małżonka, wychodzenie wcześniej do pracy lub późniejsze powroty, większe przykładanie wagi do wyglądu zewnętrznego czy nagłe zainteresowanie swoją formą. Oczywiście samo w sobie nie musi to oznaczać niczego złego, jednak mogą to być przesłanki do podejrzeń.

Kiedy zachodzi podejrzenie o zdradę, zadaniem detektywa staje się zdobycie odpowiednich dowodów – nie tylko muszą być przekonywające, ale również uzyskane zgodnie z prawem. Tylko wtedy będą mogły być wykorzystywane w późniejszych rozprawach sądowych (a tak niestety kończy się większość sytuacji, gdy ma miejsce zdrada jednego z małżonków) jako pełnoprawny dowód, włączony do postępowania rozwodowego. Jak zdobywane są takie dowody? Głównym narzędziem detektywa jest dobrej jakości aparat, a sposobem pracy – obserwacja. Choć niekiedy sporo można się dowiedzieć, rozmawiając z innymi osobami, to jednak długotrwałe obserwowanie osoby podejrzewanej o zdradę przynosi najlepsze rezultaty. Bardzo często udaje się wówczas dostrzec to, czym niezbyt chętnie obserwowana osoba chce się podzielić ze współmałżonkiem – najczęściej są to kontakty z kochanką (lub kochankiem), które odpowiednio udokumentowane stają się bezspornym dowodem na niewierność.

Po pomoc detektywa bardzo często sięgają także rodzice, którzy zastanawiają się, w jakim towarzystwie obraca się ich dziecko – tu również nie do przecenienia okazuje się cierpliwa obserwacja. Inne, częste sytuacje, w których klienci decydują się na kontakt z detektywem to poszukiwanie zaginionych członków rodziny, dawnych przyjaciół, czy np. prześwietlenie osoby, z którą zamierzają wstąpić w związek małżeński. W takich sytuacjach nie tylko przydatna i ważna jest obserwacja, ale również umiejętności wykonywania tzw. białego wywiadu i zdolności interpersonalne. Jednak osoby prywatne to nie jedyni klienci detektywów.

Detektyw i firmy – co wynika z takiej współpracy?

Z usług prywatnych detektywów coraz częściej korzystają również przedsiębiorcy. Na jaką pomoc mogą liczyć? Przede wszystkim na dogłębną ocenę podmiotu, z którym planują nawiązać współpracę – dzięki białemu wywiadowi, czyli umiejętnościom zdobywania informacji bazując na ogólnodostępnych źródłach, można uzyskać szczegółowe informacje o potencjalnym kontrahencie. Jego historia, długi, wykonane projekty czy postępowania sądowe pozwolą na upewnienie się co do wypłacalności i intencji przyszłego kooperanta. Nierzadko firmy proszą również o prześwietlenie pracownika – takiego, którego dopiero planują zatrudnić (zwłaszcza na odpowiedzialne stanowiska), jak i już pracującego, jeśli co do jego pracy zaistniały wątpliwości (np. co do udostępniania informacji konkurencji). Wówczas obok obserwacji przydają się także umiejętności komunikacji z innymi osobami oraz  pewność siebie, pozwalająca na wyciągnięcie pożądanych informacji nawet od osoby, wobec której zaistniały podejrzenia.

Prywatny detektyw – działanie zgodnie z prawem to podstawa

Choć przepisy polskiego prawa nie dają ogromnych uprawnień detektywom, to mają oni kilka przywilejów pozwalających im na skuteczne wykonywanie swoich obowiązków. Przykładowo mogą oni gromadzić i przetwarzać informacje o osobie trzeciej bez jej wiedzy i zgody (oczywiście wyłącznie w ramach realizowanego zlecenia). Wyłącznie działanie w obrębie obowiązującego na terenie Polski prawa pozwala na późniejsze wykorzystanie zgromadzonych dowodów (o czym nie wszyscy detektywi pamiętają) i uniknięcie odpowiedzialności z powodu posiadania nielegalnie zdobytych informacji. Na szczęście w naszym kraju rośnie liczba profesjonalistów posiadających niezbędne uprawnienia i działających całkowicie legalnie, jak na przykład znana Agencja działająca nie tylko na terenie Warszawy Detektyw Pozaroszczyk.

Skorzystanie z pomocy detektywa może ułatwić rozwiązać pozornie skomplikowane problemy, a także pomóc w uniknięciu kłopotów, np. związanych z uwiązaniem się w interesy z nieuczciwym kontrahentem. Taka usługa kosztuje niewiele, zwłaszcza w porównaniu z potencjalnymi korzyściami, jakie może przynieść.

Materiał zewnętrzny