Czego nie może zabraknąć w walce ze stalkerem?

Czego nie może zabraknąć w walce ze stalkerem?
Stalking jako forma przemocy emocjonalnej jest przestępstwem coraz częściej branym na tapetę przez organy ścigania i wymiar sprawiedliwości. Choć uporczywe nękanie na tle emocjonalnym nie jest nowym zjawiskiem, do polskiego kodeksu karnego wprowadzone zostało dopiero w 2011 r. Od 6 lat walczymy więc ze stalkerami w sądzie. Jak jednak uczynić tę walkę wygraną?

Ofiarami stalkingu częściej padają kobiety. Prześladują ich byli partnerzy, odrzuceni kochankowie lub zlekceważeni wielbiciele. Formy, jakie może przybierać, stalking są zróżnicowane. Od rozpowszechniania oszczerstw i plotek, gróźb i szantaży, poprzez głuche telefony, niechciane e-maile i SMS-y, aż do śledzenia i nachodzenia ofiary. Nieustanne nękanie może doprowadzić do zaburzeń rytmu życia, bezsenności, obaw o swoje bezpieczeństwo i depresji. Stały lęk i niepokój diametralnie wpływa na funkcjonowanie ofiary. Jednak bierność i uległość nie pomogą w rozwiązaniu problemu. Bezczynność może jedynie zachęcać stalkera do dalszej aktywności i powolnego zatruwania nam życia.

Zgłoś przestępstwo stalkingu

Wiele z ofiar stalkingu nie decyduje się na zawiadomienie policji, uważając, że to czyn o znikomej szkodliwości społecznej, który nie zostanie poważnie potraktowany przez funkcjonariuszy. Tymczasem jest to jedyna właściwa droga do ukarania stalkera i odetchnięcia z ulgą w odzyskaniu kontroli nad własnym życiem.

Słowo przeciwko słowu jest jednak niewiele warte. Stalker może wyprzeć się zarzucanych mu czynów. Dlatego ważnym jest, aby móc udowodnić nękanie. W walce ze stalkerem nie może bowiem zabraknąć odwagi i determinacji.

Zbierz dowody nękania

Wszystkie zadręczające nas wiadomości (SMS-y, e-maile, listy, wiadomości na portalach społecznościowych) nie powinny zostać przez nas usunięte w przypływie emocji. Będą bowiem stanowić wartościowy materiał dowodowy zebrany w sprawie przeciwko nękającemu. Warto także zebrać świadków i upewnić się, że poświadczą na naszą korzyść przed sądem.

Nigdy nie należy ulegać jego prośbom ani groźbom! Nawet niewinna odpowiedź na przesłanego SMS-a czy e-maila może zostać przez stalkera zrozumiana jako przejaw naszego zainteresowania. Jedynie całkowite odcięcie się od niego daje nam szansę, że nękający odpuści.

Nagraj prześladowcę

W przypadku, gdy stalker nas nachodzi, zaczepia, wyczekuje pod naszym domem, wszelkie próby jego kontaktu z nami warto utrwalić dźwiękowo za pomocą dyktafonu. To szczególnie ważne jeśli nękający wysuwa w naszym kierunku groźby, ubliża nam bądź szantażuje.

W tych sytuacjach doskonale sprawdzą się niewielkich rozmiarów dyktafony szpiegowskie (http://porady-detektywistyczne.pl/dyktafony-szpiegowskie/), które można ukryć w drobnych przedmiotach codziennego użytku (np. w długopisie, pendrivie, samochodowym pilocie). Klasyczne urządzenia mogą zostać zauważone przez prześladowcę i spotęgować jego reakcję - nawet do agresji werbalnej.

Niektóre z dyktafonów szpiegowskich dysponują funkcją aktywacji nagrywania po wykryciu dźwięku. To równie cenny walor, gdyż dyktafon nie wymaga włączenia przez nas w bezpośredniej konfrontacji. Opatrzenie nagrań datą także przyda się w sądzie i w sposób bezsporny pozwoli wykazać, że jesteśmy ofiarą. O tym, jak działają dyktafony szpiegowskie, przeczytasz tutaj: http://porady-detektywistyczne.pl/dyktafony-szpiegowskie/dyktafony-szpiegowskie-podstaw/.

 

Artykuł sponsorowany

grupatipmedia_
Podziel się:
 

Pozostałe