Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków w Bydgoszczy

  • 20.04.2017, 14:02
  • KB
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków w Bydgoszczy KPUW
W Bydgoszczy trwają obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków ze specjalnym udziałem wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków, profesor Magdaleny Gawin i wojewody Mikołaja Bogdanowicza.

18 kwietnia 1983 roku ustanowiony został Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Jest to święto konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów i innych zawodów pracujących na rzecz ochrony zabytków a także wszystkich właścicieli i zarządców obiektów zabytkowych. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na światowe dziedzictwo kulturowe i przypomnienie o konieczności ochrony tych dzieł człowieka, które okazały się wyjątkowo ważne dla kolejnych pokoleń.

Dwudniowe obchody rozpoczęła konferencja prasowa, na której obecna była wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Magdalena Gawin, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz oraz dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa prof. Małgorzata Rozbicka.

Spotkanie z dziennikarzami poświęcone było kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta”, której celem jest zwrócenie uwagi na estetykę oraz chaos reklamowy szpecący krajobraz miast oraz zachęcenie samorządów do tworzenia tzw. uchwał reklamowych. Na podstawie ustawy krajobrazowej obowiązującej od 11 września 2015 roku rady gmin mogą ustanowić akty prawa miejscowego, tzw. uchwały reklamowe, określające m.in. gdzie i jakie reklamy można umieszczać, jakie mają mieć gabaryty, a także - z jakich materiałów mogą być wykonywane.

Konferencję prasową rozpoczął wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który zaznaczył, że obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Bydgoszczy są wielkim wyróżnieniem i nagrodą za wieloletnią prace osób związanych z tym miastem i regionem. Wojewoda zaapelował jednocześnie do Jednostek Samorządu Terytorialnego o tworzenie tzw. uchwał reklamowych.

- Z tego miejsca również jako osoba, która ma pewien nadzór nad samorządami chciałbym zaapelować do wszystkich samorządów aby skorzystały z ustawy krajobrazowej uchwalonej  w 2015 roku, która daje wszystkim samorządom, szczególnie miastom możliwość uchwalenia zasad, które likwidują chaos w przestrzeni publicznej. Jest to bardzo ważne, jesteśmy krajem, który coraz częściej jest na celu turystów z całego świata i myślę że dobre wrażenie po przyjeździe tych osób z zagranicy jest dla nas bardzo ważne. – mówił przedstawiciel rządu w terenie.

 Wiceminister KiDN prof. Magdalena Gawin, zaznaczyła, że jej przyjazd do Bydgoszczy jest związany z rozstrzygnięciem konkursu „Zabytek zadbany” oraz promocją kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta”.

- Narodowy Instytut Dziedzictwa wyprodukował film „Krajobraz mojego miasta”. Ten film przede wszystkim odnosi się do ładu przestrzeni miejskiej. Zachęcamy do walki z chaosem reklamowym poprzez przyjmowanie uchwał reklamowych, o czym wspomniał pan wojewoda, a także mówimy o pewnych regułach zarządzania przestrzenią miejską, która jest pewnym standardem obowiązującym  w wielu krajach zachodnich i południowych a ciągle nie jest tym standardem w Polsce. Do tej pory po upadku komunizmu w 1989 roku zwracaliśmy bardzo niewielka uwagę do estetyki krajobrazu. Teraz już przyszła pora, żeby tę estetykę krajobrazu bardzo mocno promować i przede wszystkim wdrażać w życie dlatego, że estetyka krajobrazu na pewno wpłynie pozytywnie na inwestycje w mieście, na rozwój miasta, zwiększy ruch turystyczny. Chcemy przede wszystkim w taki sposób przekonać samorządowców, że warto, że należy i że trzeba przyjąć uchwałę reklamową. Podkreślamy, że nie walczymy z reklamą, dlatego że każdy sklep ma prawo do szyldu, każdy przedsiębiorca ma prawo do szyldu, ale chodzi o to, żeby samorządy czyli ta władza lokalna, która ma własny budżet, która odpowiada także za plany zagospodarowania przestrzennego, żeby na poziomie samorządu obowiązywały pewne reguły dotyczące na przykład szyldu reklamowego (wielkości, koloru, czcionki), żeby na obszarach historycznych elewacje budynków były zharmonizowane. Chodzi o to, żeby spojrzeć na miasto trochę innym okiem, żeby wyostrzyć spojrzenie na pewne kwestie, które były do tej pory w zaniedbaniu. Chodzi nam także o to, żeby Polska była krajem ładniejszym. Jest już zamożniejsza i może być na pewno ładniejsza.  – powiedziała wiceminister Kultury Nauki i Dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin

O godzinie 18:00 w Operze Nova rozpoczęła się uroczysta Gala Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, podczas której wiceszef KiDN prof. Magdalena Gawin wręczyła dyplomy i statuetki zwycięzcom ogólnopolskiego konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2017”. Celem konkursu skierowanego do posiadaczy i zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków jest szeroka promocja opieki nad dziedzictwem kulturowym i upowszechnianie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów zabytkowych.

W trakcie uroczystości zostały także przyznane medale Gloria Artis asygnowane przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz odznaki „Za opiekę nad zabytkami”.

W programie drugiego dnia obchodów jest Msza św. w intencji polskich konserwatorów, zwiedzanie starówki, Exploseum oraz zrewitalizowanej Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy.

Organizatorami tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków są Miasto Bydgoszcz i Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Patronat honorowy nad obchodami objęli prof. Magdalena Gawin, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, Mikołaj Bogdanowicz, Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe