XXIV Bydgoski Festiwal Operowy przed nami

  • 12.04.2017, 16:08
  • KB
XXIV Bydgoski Festiwal Operowy przed nami fot. archiwum
Zbliża się kolejna edycja Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Wydarzenie zainauguruje „Wesele Figara” Mozarta w realizacji zespołu Opery Nova. W programie znajdą się również najciekawsze polskie realizacje oraz propozycje zespołów z Litwy i Rosji. Feestiwal wspiera finansowo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Arcydzieło Mozarta powraca na bydgoską scenę po 38 latach i po raz pierwszy zostanie wystawione w gmachu przy ulicy Focha. Reżyser Wojciech Adamczyk w realizacji pozostanie wierny realiom i miejscu akcji wyznaczonym przez libretto, kontynuujące historię przedstawioną w „Cyruliku sewilskim” Rossiniego. „Wesele Figara” na scenie Opery Nova w sobotę i niedzielę (29 i 30 kwietnia).

Po premierze scenę przejmą zaproszeni goście. Na początek widzowie obejrzą dwa spektakle uznane za jedne z najciekawszych wydarzeń w ubiegłym sezonie artystycznym w Polsce – „Borysa Godunowa” Murorgskiego w realizacji Teatru Wielkiego z Poznania (na scenie opery 2 maja) i „Dokręcanie śruby” Bittena, przygotowane przez Operę na Zamku w Szczecinie (4 maja). Poznańska realizacja zachwyca imponującą wizją sceniczną, a wśród jej twórców znalazły się znane nazwiska: Iwan Wyrypajew (reżyseria) i Gabriel Chmura (kierownictwo muzyczne). Z kolei pierwsza polska realizacja dzieła Brittena, opery uznanej za jedną z najlepszych napisanych w XX w., oceniona została jako spektakl znakomity pod każdym względem.

7 maja po kilku latach przerwy do grodu nad Brdą powróci zespół Opery Wrocławskiej z tytułem, o który często dopytują się bydgoscy melomani, czyli „Poławiacze pereł” Bizeta. Następnie na scenie Opery Nova (9 i 10 maja) po raz trzeci zaprezentuje się Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu z Wilna, tym razem z baletem „Le Piaf”, którego libretto zainspirowała biografia słynnej francuskiej pieśniarki.

Musical reprezentowany będzie przez „Młodego Frankensteina” na podstawie słynnej komedii Mela Brooksa w realizacji Teatru Rozrywki z Chorzowa. Festiwal zakończy występ Moskiewskiej Opery Kameralnej im. Borysa Pokrowskiego. Rosyjscy goście przedstawią operę współczesnego kompozytora Władimira Kobekina „Bystronogi. Historia konia”, której libretto sięga do opowiadania Lwa Tołstoja.

Festiwalowi towarzyszyć będzie 10.Międzynarodowe Operowe Forum Młodych, podczas którego spektakle zaprezentują studenci akademii muzycznych z Bydgoszczy, Wrocławia, Gdańska, Poznania i słowackiej Bratysławy.

Opera Nova jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

KB
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe