Misterium i fantazja : dwa oblicza baletu współczesnego.

  • 5.04.2017, 10:22
  • KB
Misterium i fantazja : dwa oblicza baletu współczesnego. fot. Materiały prasowe
Zapraszamy do Opery Nova na interesującą muzycznie, inscenizacyjnie i choreograficznie pozycję repertuarową.

W ub.tygodniu minęła 80. rocznica śmierci Karola Szymanowskiego, po Chopinie najbardziej znanego dziś na świecie  polskiego kompozytora. Muzyka Szymanowskiego odnalazła swój czas i coraz częściej trafia do sal koncertowych i na sceny operowe.

Jego utwory po raz pierwszy znalazły się w repertuarze Opery Nova za sprawą choreografa, Roberta Bondary, który na taniec  przełożył tak „niesceniczny” utwór jak kantata „Stabat Mater” oraz na nowo odczytał balet „Harnasie”, eksponując temat oglądany okiem dzisiejszego widza.

Obie choreografie zostaną pokazane po raz pierwszy od premiery (październik 2016 r.); Opera Nova zaprasza w sobotę, niedzielę i wtorek ( 8,9,11 kwietnia) na spotkanie z polskim współczesnym baletem.

Słowa  średniowiecznej  sekwencji pasyjnej  „Stabat  Mater” służą za osnowę libretta: Szymanowski stworzył  utwór na głosy solowe, orkiestrę i chór mieszany - ze śpiewakami i usytuowanymi wewnątrz akcji dramatycznej,  niczym w tragedii greckiej. Tak też umiejscowił ich choreograf- wśród tancerzy odgrywających ponadczasową  historię  Matki, Syna, Czarnego , w otoczeniu tłumu , w jaki wciela się Balet Opery Nova. Zespół został tak poprowadzony, aby poprzez spokój i harmonię ruchu intensywniej zobrazować emocje, które towarzyszą człowiekowi, przeżywającemu stratę bliskiej  osoby.Tekst narzucił formę tańca oddającą żywe, realne ludzkie uczucia, mającą charakter modlitwy i refleksji religijnej.

Zupełnie inna w wyrazie jest druga część baletowego wieczoru w Operze, którą wypełni muzyczny obraz Podhala i Tatr. Szymanowski intensywnie uczestniczył w życiu towarzysko-artystycznym Zakopanego. Stąd zrodził się pomysł stworzenia baletu-pantomimy "Harnasie” . Robert Bondara, wierny oryginalnemu librettu, przeniósł  ciężar spektaklu z ludowego kolorytu, przekształcił na  relacje społeczne i konflikty międzypokoleniowe  oglądane z dzisiejszej perspektywy.

W obu  choreografiach zachwyca doskonała forma tancerzy. Stanowiąca autonomiczną wartość muzyka Szymanowskiego brzmi znakomicie w wykonaniu Orkiestry Opery Nova prowadzonej przez Macieja Figasa.

KB
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe