Capella Bydgostiensis uroczyście obchodziła 55-lecie istnienia

  • 30.03.2017, 12:35 (aktualizacja 30.03.2017 12:42)
  • KB
Capella Bydgostiensis uroczyście obchodziła 55-lecie istnienia fot. KPUW
Wczoraj, (29.03.2017r) w Filharmonii Pomorskiej Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis uroczyście obchodziła 55-lecie istnienia. Specjalnie z tej okazji uroczysty koncert poprowadził pierwszy szef orkiestry maestro Stanisław Gałoński. Gościem wydarzenia był wicewojewoda Józef Ramlau.

Capella Bydgostiensis pro Musica Antiqua swój pierwszy koncert zagrała 28 lutego 1962 roku, a jej głównym dyrygentem był znakomity muzyk Stanisław Gałoński, który według krytyków prowadził zespół ze zrozumieniem specyfiki starych instrumentów, trafnie odczytywał style muzyczne, zdumiewał bogactwem intuicji i muzycznej wyobraźni. Kolejnymi kierownikami byli: Włodzimierz Szymański, Karol Teutsch, Daniel Stabrawa, Mirosław Jacek Błaszczyk i Wiesław Kwaśny, a obecnie na stałe współpracują z zespołem José Maria Florêncio i Kai Bumann.

Dziś Capella Bydgostiensis należy do ścisłego grona  wiodących orkiestr kameralnych w Polsce. Skupia grupę znakomitych instrumentalistów solistów godnie reprezentujących  i promujących Filharmonię Pomorską, miasto i nasz region. W dorobku fonograficznym orkiestry jest wiele nagrodzonych płyt, w tym krążek „Grażyna Bacewicz: Symphony for String Orchestra” uhonorowany statuetką Fryderyk 2015 za „najlepszy album polski za granicą”.

Jubileusz był okazją do wręczenia odznaczeń państwowych Gloria Artis i Zasłużony dla Kultury Polskiej. Wicewojewoda Józef Ramlau w imieniu Prezydenta RP wręczył również złote i srebrne medale Za Długoletnią Służbę. W repertuarze koncertu, poprowadzonego przez Stanisława Gałońskiego, znalazły się utwory między innymi Antonio Vivaldiego, Mikołaja Zieleńskiego, Henryka Góreckiego i Wojciecha Kilara.

KB

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe