Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Minister rodziny: Nie przygotowujemy w tym momencie waloryzacji 500 plus

Na ten moment w ministerstwie rodziny i polityki społecznej nie przygotowujemy waloryzacji świadczenia 500 plus – powiedziała w czwartek w Studiu PAP szefowa MRiPS Marlena Maląg.
  • Źródło: PAP
Minister rodziny: Nie przygotowujemy w tym momencie waloryzacji 500 plus

Autor: fot.: PAP

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg w czwartek w rozmowie z PAP.pl pytana była m.in. o to, czy w resorcie przygotowywane są zmiany w kontekście waloryzacji świadczenia 500 plus. "Na ten moment nie przygotowujemy" – oświadczyła.

 

Maląg zaznaczyła, że 500 plus przez lata ewoluowało ze świadczenia przyznawanego na podstawie kryterium dochodowego w świadczenie powszechne. Przypomniała, że w tym roku rząd wprowadził dwie nowe formy wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi – rodzinny kapitał opiekuńczy i dofinansowanie do opieki żłobkowej. Ponadto cały czas funkcjonują programy "Dobry Start", "Maluch plus" i "Mama 4 plus".

 

Szefowa MRiPS podkreśliła, że kierunki działań ministerstwa w zakresie zwiększenia dzietności i zapewnienia odpowiednich warunków do zakładania rodzin przez młodych ludzi nakreśla przygotowana Strategia Demograficzna 2040.

 

"To między innymi wsparcie opieki nad dziećmi do lat trzech, zmiany w Kodeksie pracy związane z elastyczną pracą hybrydową, pracą zdalną, mechanizmy łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym, a także polityka mieszkaniowa" – zaznaczyła.

 

Cała rozmowa jest pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1457754,gosc-studia-pap-marlena-malag-minister-rodziny-i-polityki-spolecznej.html.

(PAP)Autor: Adrian Kowarzykamk/ joz/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Świadczenia 20.10.2022 13:17
Jeżeli świadczenia na dzieci mają być waloryzowane to tylko pod warunkiem, że prawo do tych świadczeń utracą bogaci, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze będą przeznaczone dla singli, czyli tych zupełnie ignorowanych, dyskryminowanych finansowo. Sprawą autentycznie priorytetową jest wprowadzenie świadczenia dla bezdzietnych panien i kawalerów, „Singlowego”, w wysokości nie niższej niż suma świadczeń przysługujących na dzieci. Według statystyk 20% społeczeństwa polskiego stanowią osoby samotne i zapewne nie są to wyłącznie bezdzietne panny i bezdzietni kawalerowie. Bezdzietnych panien i kawalerów jest prawdopodobnie mniej niż 20%. Pieniędzy na „Singlowe” wystarczy. Potrzebne są tylko „Ustawa Singlowa” i kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń na dzieci. Konieczne jest również jak najszybsze wprowadzenie świadczenia dla wszystkich, czyli „Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego”, w wysokości płacy minimalnej (podstawowej). W czasie rozmaitych kryzysów testowanie świadczenia wypadałoby skrócić, tj. zakończyć z dniem 31 października 2022r. Korzyści osiągane z takiego świadczenia, nie tylko w czasie kryzysu, są na tyle oczywiste, że nie ma potrzeby przekonywania kogokolwiek o słuszności wprowadzenia bezterminowo takiego świadczenia. Uchwalanie kolejnych „przepisów tarczowych”, powtarzające się strajki obywateli domagających się podwyżek dostatecznie udowadniają zapotrzebowanie na pieniądze. Poza tym Polacy dążą do światowego, nie tylko europejskiego, poziomu. Polacy są zachwyceni światem. Świat pomyślnie zaliczył testy, a więc Polacy wzorują się na tym co przykładne. W przypadku Polski to świadczenie zmarnowane nie będzie. To pewne! Waloryzacja emerytur to słuszna decyzja, ale potrzebna jest solidna waloryzacja wszystkich emerytur. Dodatkowo można zaproponować wszystkim próbującym wyjść z kryzysu małżeńskiego, a wahającym się z powodów finansowych, „Rozwodowe” - nowe świadczenie okresowe na nowy start.

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Reklama
News will be here
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama