Na obwodnicy Bydgoszczy trwają badania archeologiczne

  • 15.03.2017, 11:45 (aktualizacja 15.03.2017 12:30)
  • KB
Na obwodnicy Bydgoszczy trwają badania archeologiczne GDDKiA
Trwają już pierwsze prace archeologiczne na trasie ekspresowej S5. Na obwodnicy Bydgoszczy planowane są badania na stanowiskach znajdujących się między innymi w Bożenkowie i Tryszczynie.

Obecnie bydgoski Oddział Generalnej Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawiera kolejne umowy na wyprzedzające badania archeologiczne. Wkrótce prace ruszą w okolicach Jaroszewie i Rogowa. Planowane jest również przebadanie stanowisk na obwodnicy Bydgoszczy w Bożenkowie i Tryszczynie. W ten sposób na gruntach należących do Skarbu Państwa archeolodzy mogą prowadzić badania jeszcze przed wydanie zezwoleń na realizację inwestycji drogowej. Prace archeologiczne  najszybciej rozpoczęły się w okolicach miejscowości Święte  w powiecie świeckim. Na tym stanowisku zakończą się one już w kwietniu. 

Badania wyprzedzające budowę dróg szybkiego ruchu  to jedne z największych w historii polskiej archeologii przedsięwzięć badawczych. Pozwalają one  dostarczyć  dużą  liczbę  źródeł do poznania dawnych dziejów ziem współczesnej Polski. W przypadku takich inwestycji jak budowa dróg ekspresowych  stanowiska archeologiczne znajdujące się w kolizji z planowaną trasą zagrożone są całkowitym zniszczeniem. Jedynym sposobem ich ochrony jest przeprowadzenie, wyprzedzających budowę, archeologicznych badań oraz wykonanie odpowiedniej dokumentacji.

 

KB
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe