Wirtualny spacer po ulicy Bydgoskiej w Fordonie

  • 14.03.2017, 11:28
  • KB
Wirtualny spacer po ulicy Bydgoskiej w Fordonie materiały organizatora
Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego uruchomiła stronę internetowa dedykowaną historii ulicy Bydgoskiej – najstarszej ulicy Starego Fordonu. Wokół niej realizowanych będzie szereg przedsięwzięć związanych z rewitalizacją.

Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego od kilku lat zadomowiła się w Starym Fordonie, dawnym miasteczku, dziś dzielnicy Bydgoszczy. Opiekują się tu jednym z najważniejszych zabytków  Fordonu – synagogą. Ich celem jest adaptacja XIX-wiecznego budynku dla celów centrum kultury i aktywizacji mieszkańców.

Równocześnie angażują się w zachowanie dziedzictwa małego miasteczka znad Wisły, w którym przez sześć wieków współżyły ze sobą trzy nacje – Polacy, Niemcy i Żydzi. Organizują wycieczki z przewodnikiem oraz wykłady historyków. Wydali „Spacerownik – sztetl Fordon”, czyli przewodnik po dawnym miasteczku zawierający opowieści o mieszkańcach, anegdoty, opis ciekawych miejsc.

W ostatnich dniach uruchomiona została natomiast internetowa strona www.fordon.org.pl. Fundacja zgromadziła na niej razem ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu całą dostępna  wiedzę o ul. Bydgoskiej, głównym trakcie dawnego miasteczka, o mieszkańcach, sklepach, rzemieślnikach. A w dalszej perspektywie chcą rozszerzyć  zawartość strony o sąsiednie ulice. W ten sposób odtworzą całe miasteczko sprzed 20, 50, czy 100 lat. Chętnych do współpracy zapraszają do kontaktu poprzez profil na facebooku Starofordoński Spichlerz Historii lub mail: fundacja@ukw.edu.pl.

KB
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe