Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, Bydgoszcz

  • 13.03.2017, 11:49 (aktualizacja 13.03.2017 12:05)
  • KB
Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, Bydgoszcz fot. materiały organizatora
Rozpoczynają się przygotowania do 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Przypominamy, że głównym organizatorem Konkursu jest Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie, natomiast koordynatorem imprezy w naszym regionie – Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Nastały czasy trudne dla poezji. Tomiki wierszy ukazują się w mikroskopijnych nakładach, nie ma poezji w telewizji i prawie nie ma w radiu, zniknęła ze stron czasopism. Skutki – acz przewidywalne – okazały się fatalne.  

 Nasz język staje się coraz uboższy – „płaski”, a niekiedy prostacki, gubi odcienie i subtelności, został ograniczony do funkcji informacyjnej. Ratunku trzeba szukać w powrocie do poezji.  To poeci, tworząc nowe słowa, szukając nowych barw słów istniejących, budzą naszą wyobraźnię, a tworząc nowe kształty wiersza – uczą dyscypliny, konstrukcji wypowiedzi. Uczą  f o r m y.  Musimy bronić naszego języka. To jest nakazem chwili.

Rok 2017 przynosi ważne rocznice – Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, Władysława Broniewskiego, Andrzeja Bursy. Pamiętajmy o tym, bo w ich dziełach znajdziemy wszystko – akceptację i bunt, smutek i radość, powagę i żart, lirykę i groteskę, dyscyplinę i fantazję. Znajdziemy język i formę, które pozwolą głębiej zrozumieć siebie i świat, pełniej wyrazić swoje myśli, wątpliwości, marzenia. Powróćmy do poezji. Zostaniemy hojnie wynagrodzeni, wyposażeni na całe życie. Zapraszamy na

62. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Inspiratorem i głównym organizatorem konkursu jest Towarzystwo Kultury Teatralnej. Imprezie zaś patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kujawsko- Pomorskiemu Centrum Kultury od wielu lat przypada rola koordynatora  regionalnych i wojewódzkich eliminacji do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego . W organizację imprezy zaangażowane są placówki kultury z Tucholi, Nakła, Świecia, Mogilna, Solca Kujawskiego i Żnina.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i osób dorosłych.

Mamy nadzieję ,że wzorem lat ubiegłych Salon Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury ( godz. 10.00- 17.00) będzie gościł liczne grono miłośników poezji- recytatorów, którzy uwierzyli w wartość i siłę poezji, słuchaczy- wrażliwych na piękno żywego słowa i doceniających kunszt interpretacyjny wykonawców. Przed nimi prezentacje recytatorskie wierszy, teatrów jednego aktora, poezji śpiewanej oraz eksperymentowanie ze słowem. Warto wspomnieć ,że OKR jest imprezą o charakterze artystyczno- edukacyjnym. Uczestnicy konkursu mogą uczestniczyć w zajęciach seminaryjnych i warsztatowych czy skorzystać z indywidualnych konsultacji, przygotowanych przez organizatorów poszczególnych etapów.

Więcej o OKR na www.kpck.pl

KB
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe