Ubezpieczenie zabytkowego samochodu. Co należy wiedzieć?

Ubezpieczenie zabytkowego samochodu. Co należy wiedzieć?
Samochody zabytkowe mają duszę i historię, a dla swoich właścicieli stanowią nie tylko wyjątkowy środek transportu, ale przede wszystkim pasję. Utrzymanie „klasyka” bywa jednak kosztowne. Aby samochód mógł zostać uznany za zabytkowy, musi liczyć więcej niż 25 lat i w 75% składać się z oryginalnych części. Ewentualne naprawy są czasochłonne i pociągają za sobą znaczne koszty.

Kłopotem bywa również znalezienie odpowiedniej oferty ubezpieczenia OC – nie wszyscy ubezpieczyciele chętnie decydują się na objęcie ochroną samochodów o tak znacznej wartości kolekcjonerskiej.

Przede wszystkim właściciel takiego samochodu nie musi wykupywać ubezpieczenia OC na cały rok. Ponieważ bardzo często zdarza się, że wyjeżdża nim zaledwie kilka razy w roku, na przykład na wszelkiego rodzaju zloty, może skorzystać z ubezpieczenia krótkoterminowego – zazwyczaj na pół roku, kwartał lub 30 dni. Jeśli jednak decyduje się na polisę roczną, po upływie tego czasu powinien pamiętać, aby w razie potrzeby wypowiedzieć umowę, polisa tego typu przedłuża się bowiem automatycznie (w przeciwieństwie do czasowej, która automatycznie wygasa).

Jeszcze kilka lat znalezienie w Polsce firmy, która objęłaby klasyka również ubezpieczeniem AC, było niemożliwe. Ten rodzaj polisy pojawił się na rynku po raz pierwszy dopiero w 2015 roku. Obecnie coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych go proponuje, najczęściej przygotowując oferty indywidualne, poprzedzone rzetelną wyceną.

Wybierając konkretnego ubezpieczyciela, warto zorientować się, czy jego polisa obejmuje także pojazdy zmodyfikowane. Jeśli wykorzystujemy naszego klasyka w celach komercyjnych (na przykład wynajmując do ślubów czy sesji fotograficznych), powinniśmy zadbać o to, aby umowa obowiązywała również w razie spowodowania wypadku przed klienta. Dobre ubezpieczenie pokrywa szkody nawet wtedy, kiedy samochód stoi nieużywany w garażu, obejmując go ochroną w razie kradzieży, pożaru czy innych wypadków losowych. Należy ponadto zwrócić uwagę na sposób likwidacji szkody – bardzo często właściciele klasyków są także pasjonatami mechaniki i sami reperują ewentualne usterki. Udokumentowanie kosztów naprawy będzie w takim wypadku niemożliwe.

Ciekawym punktem odniesienia są praktyki stosowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe w Wielkiej Brytanii, gdzie rynek zabytkowych samochodów jest dużo bardziej rozwinięty. Angielscy ubezpieczyciele, między innymi https://www.sureterm.com/classic-car-insurance/, oferują o wiele korzystniejsze polisy – obejmują klasyki wszechstronną ochroną, a koszt ubezpieczenia zależy od liczby przejechanych kilometrów.

 

Artykuł sponsorowany

grupatipmedia_
Podziel się:
 

Pozostałe