Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Miasto apeluje do rządu o spełnienie honorowego zobowiązania

Urząd Miasta zwraca się do władz centralnych, by wywiązały się z obietnic i udzieliły wsparcia uchodźcom, którzy przez blisko 20 lat pomagali polskim żołnierzom w Afganistanie. Miasto deklaruje zaangażowanie i pomoc.
Miasto apeluje do rządu o spełnienie honorowego zobowiązania

Autor: fot.: ilustracyjna/pixabay

- W sierpniu 2021 roku z Afganistanu do Polski ewakuowano około 1100 osób, w tym kobiety i dzieci. Blisko 150 osób przebywa w ośrodku dla cudzoziemców w naszym województwie, w Dolnej Grupie w powiecie świeckim. Rząd zapowiadał pomoc i wsparcie dla tych osób, które przez 20 lat, na miejscu w Afganistanie, nierzadko narażając swoje życie, współpracowali i wspierali polskich żołnierzy. Rząd zapowiadał wszelką pomoc, podkreślając, ile zawdzięczamy tym ludziom. Padały słowa o naszym honorowym zobowiązaniu wobec nich. W rzeczywistości te zapowiedzi skończyły się na deklaracjach, nie poszły za nimi realne działania - mówił podczas dzisiejszego (31 stycznia br.) briefingu radny Robert Langowski, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

- W grudniu 2021 roku do Miasta zwróciła się Fundacja Emic informując o sytuacji Afgańczyków przebywających w ośrodku w Grupie. Kilka dni później spotkałem się z przedstawicielami Fundacji, którzy zwracali uwagę na trudną sytuację tych osób- barierę językową i kulturową, niepewność, brak informacji, emocjonalne skutki braku pomocy. Zwróciliśmy się do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z pytaniami o status prawny tych osób, z prośbą o wskazanie koordynatora zajmującego się sprawą i potraktowanie sprawy jako pilnej. Wojewoda po 34 dniach udzielił odpowiedzi, z której wynika, że rząd nie zamierza wyprowadzać specjalnych przepisów, by ułatwić tym ludziom życie. Osobom, które przez lata wspierali polską armię, pomagali naszym żołnierzom w Afganistanie - mówił podczas spotkania z mediami zastępca prezydenta Michał Sztybel.

Jeszcze dziś prezydent Rafał Bruski zwróci się ponownie do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z pytaniami: ile osób obecnie przebywa w ośrodku w Dolnej Grupie?, co wojewoda jako organ posiadający kompetencje w tym zakresie zrobił dla Afgańczyków wspierających naszych żołnierzy?, ile dotychczas zatwierdził programów pomocy dla nich?

- Miasto konsekwentnie deklaruje zaangażowanie i wsparcie, jak tylko rząd i wojewoda zaczną wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Temat trudny i złożony, potrzebne są konkretne działania rządu - dodał Michal Sztybel. Zwrócił się też do przedsiębiorców z Bydgoszczy, którzy mogą zaoferować pracę czy inne wsparcie. Prosimy o kontakt z Fundacją Emic, która prowadzi akcję „Gość w dom – mieszkanie i praca dla uchodźców”.

Pismo prezydenta Bydgoszczy do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oaz odpowiedź na nie – w załączeniu.

Warto wiedzieć:

Fundacja Emic, we współpracy z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, zapraszają firmy z Bydgoszczy do włączenia się w akcję „Gość w dom – mieszkanie i praca dla uchodźców”.

Fundacja w ramach akcji poszukuje pracy głównie dla obywateli Afganistanu, ewakuowanych do Polski w sierpniu 2021 r., a także uchodźców innych narodowości m. in. z Białorusi, zamieszkałych obecnie w ośrodku w Grupie pod Grudziądzem. Poszukujący zatrudnienia to w większości osoby ze średnim i wyższym wykształceniem, byli pracownicy wojska, administracji publicznej, banków i firm. Poszukiwane są oferty pracy nie tylko w wyuczonych zawodach. Dzięki szybkiemu podjęciu pracy przez uchodźców możliwe będzie postawienie pierwszych kroków w Polsce i opłacenie przez nich podstawowych kosztów życia. Jeśli Twoja firma ma ofertę pracy lub możesz pomóc w jej poszukiwaniu – wypełnij formularz zgłoszeniowy. Akcję można wesprzeć również w inny sposób, np. poprzez wynajem mieszkania lub finansowo. Szczegóły podane są na stronie Fundacji Emic.

Bydgoszcz domem przyjaznym i bezpiecznym

Nasze miasto z inicjatywy prezydenta Rafała Bruskiego w zeszłym roku pomogło dwóm represjonowanym rodzinom, które opuściły Białoruś w 2020 lub 2021 roku. Kilka lat wcześniej Bydgoszcz także stała się domem dla 3 rodzin z Donbasu. Miejska pomoc polegała na oddanie w najem czasowy mieszkań komunalnych, pomoc w sprawach organizacyjnych – zapisanie dzieci do szkół, przedszkoli, na kurs języka polskiego.

Jesienią 2021 roku miało miejsce uroczyste oznaczenie dębu dla Wolności Białorusi, który ma być żywym symbolem przypominającym, że Wolność jest dla każdego narodu wartością nadrzędną.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 3°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama