Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Tymianek – popularna przyprawa i roślina lecznicza

Tymianek kojarzy nam się głównie ze znaną i lubianą przyprawą o charakterystycznym smaku i zapachu. Oprócz tego jest on jednak również rośliną leczniczą stosowaną już w starożytności.
Tymianek – popularna przyprawa i roślina lecznicza

Autor: Materiały prasowe

Tymianek jest uprawiany w wielu krajach (w tym również w Polsce) – roślina ma zastosowanie nie tylko spożywcze (jako przyprawa wzbogaca smak mięsa i ryb, dobrze komponuje się też z niektórymi warzywami), lecz także kosmetyczne (na bazie tymianku wytwarzane są różne produkty pielęgnacyjne). Tymianek jest też składnikiem suplementów diety i preparatów roślinnych dostępnych w aptekach. Ta niepozorna roślina o drobnych, aromatycznych listkach posiada wiele cennych właściwości i wpływa korzystnie na nasze zdrowie, dlatego warto włączyć ją do swojej diety. Tymianek - poznaj jego lecznicze właściwości | Wcinaj Miód!

Jakie związki zawiera tymianek?

Tymianek zawdzięcza swoje właściwości rozmaitym wartościowym substancjom, które są w nim zawarte. Roślina ta jest bogata w garbniki, saponiny i flawonoidy, zawiera fenolokwasy, witaminę B i C oraz pierwiastki mineralne, m.in. wapń, magnes, fosfor, potas i żelazo. Ważnym składnikiem aktywnym obecnym w tymianku jest olejek eteryczny zawierający tymol – pamiętajmy jednak, że choć składnik ten działa antybakteryjnie, spożywany w nadmiernych ilościach może być trujący. Wspomniany olejek eteryczny oprócz tymolu zawiera również cyneol, terpineol, linalol i borneol.

Właściwości i działanie tymianku

Tymianek posiada cenne właściwości lecznicze – ziele tymianku działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, dlatego doskonale sprawdza się przy przeziębieniu i grypie (łagodzi ból gardła, pozwala pozbyć się drobnoustrojów chorobotwórczych, działa wykrztuśnie). Ziele tymianku wpływa korzystnie na układ pokarmowy – przyspiesza trawienie, pobudza produkcję soków żołądkowych i działa rozkurczowo. Tymianek łagodzi również podrażnienia i inne dolegliwości ze strony tego układu (m.in. zapobiega biegunce). Ziele tymianku działa też przeciwzapalnie i odkażająco – oczyszcza skórę, regeneruje uszkodzone dziąsła i zęby, a także hamuje namnażanie szkodliwych bakterii w jamie ustnej. Ponadto tymianek rozgrzewa i wzmacnia odporność organizmu.

Jak stosować tymianek?

Tymianek znajduje szerokie zastosowanie w kuchni – ta aromatyczna przyprawa wzbogaca smak mięsnych potraw i dań rybnych. Dobrze komponuje się on z niektórymi warzywami, m.in. cebulą i czosnkiem, ale ze względu na silny aromat nie należy łączyć go z majerankiem, który posiada specyficzny smak i intensywny zapach. Tymianek sprawdza się jedzony na „surowo” (suszony lub świeży), ale także dodany do warzyw, sosu i marynaty do mięsa lub ryby. Ziele tymianku może też posłużyć do przygotowania naparu: w tym celu należy zalać łyżkę suszu wrzątkiem, zaparzyć ją pod przykryciem a następnie odcedzić. Napar można pić w celach zdrowotnych (przed jedzeniem lub po posiłku) albo używać go do płukania gardła (w stanach przeziębienia) i jamy ustnej (w przypadku infekcji bakteryjnych lub grzybiczych). Tymianek można też stosować bezpośrednio na skórę (w postaci okładów i kompresów) u osób cierpiących na schorzenia dermatologiczne, np. łojotokowe zapalenie skóry. Olejek tymiankowy z kolei może posłużyć do przygotowania inhalacji pomocnej w stanach przeziębieniowych.

Przeciwwskazania do stosowania tymianku

Stosowanie tymianku w większych ilościach może być niebezpieczne dla zdrowia – zawarty w roślinie tymol w nadmiarze prowadzi do zatrucia, uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet do śmierci. Na tymianek powinni uważać alergicy, gdyż jego ziele może uczulać (objawami alergii są m.in. reakcje skórne, obrzęk twarzy, ust i gardła, wymioty i trudności z oddychaniem). Stosowania go nie zaleca się również kobietom ciężarnym, ponieważ wywołuje skurcze, a tym samym może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Połącz tymianek z miodem i ciesz się wzmocnionym działaniem naparu!

Jeśli uważasz, że napar z tymianku nie jest zbyt smaczny i jesteś przekonany, że jego spożywanie z pewnością po niedługim czasie Ci się znudzi – nic bardziej mylnego! Herbatka z tej rośliny może zostać przyrządzona na wiele różnych sposobów oraz wzbogacona o rozmaite dodatki, dzięki czemu za każdym razem zyska ona unikalny smak i wyjątkowe właściwości lecznicze. Ciekawym pomysłem może być na przykład dodanie do naparu z tymianku swojego ulubionego gatunku naturalnego miodu kupionego w sklepie internetowym Wcinaj Miód! Dzięki temu napój ten stanie się słodszy, a jednocześnie jeszcze zdrowszy niż do tej pory.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Anka 13.04.2017 14:49
Tymianek fantastyczna przyprawa! Fanom tej rośliny polecam także miód tymiankowy https://www.sloikmiodu.pl/miod-tymiankowy

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 11 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MelloTreść komentarza: Wydaje mnie się ze powinien być na Legii. Duży napis go witał i moim zdaniem slusznyData dodania komentarza: 17.03.2024, 22:04Źródło komentarza: Wizyta Ministra Sportu i Turystyki Sławomira Nitrasa w BydgoszczyAutor komentarza: ArmiaTreść komentarza: Z tych wywodów można wnioskować, że najlepiej wyróznić kogoś po śmierci. Przynajmniej nie odmówi. Po drugie skąd autor wie, że Tydodnik Bydgoski to tylko garstka czytelników - czy po swoich osiągnięciach??Data dodania komentarza: 15.03.2024, 15:00Źródło komentarza: Najwybitniejszy z wybitnychAutor komentarza: DagmaraTreść komentarza: A skąd rybki zamawiacie? Widzę w ofercie dania z pstrąga łososiowego, jak mają zapaść klientom w pamięć to trzeba zadbać o jakość dostaw. Fier Seafood ma ofertę która zdecydowanie powinna Was zainteresować, obsługują restauracje i hoteleData dodania komentarza: 13.03.2024, 17:52Źródło komentarza: Gotowanie na cztery ręceAutor komentarza: BliskiTreść komentarza: Teraz kierujący powData dodania komentarza: 11.03.2024, 16:11Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek na S10. Zginął kierowca ciężarówkiAutor komentarza: MixtTreść komentarza: Kto tego jegomościa czyta??Rozpacz.Data dodania komentarza: 08.03.2024, 09:02Źródło komentarza: U MariannyAutor komentarza: DominikTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny, jak i rodzinę osoby zmarłej o kontakt, przekażę przydatne informacje, Dominik tel. 663 152 419Data dodania komentarza: 06.03.2024, 15:27Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek na S10. Zginął kierowca ciężarówki
ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama