Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Program na rzecz równego traktowania w Bydgoszczy

Wiek, płeć, niepełnosprawność, religia, narodowość, orientacja seksualna – to najczęstsze przesłanki nietolerancji. Sprawdzimy, jak równouprawnienie funkcjonuje w Bydgoszczy i, przy wsparciu ekspertów, opracujemy założenia do Programu na rzecz równego traktowania. Kolejnym ważnym krokiem na rzecz poszanowania praw człowieka jest podpisana przez prezydenta, na wniosek Rady ds. Równego Traktowania, Karta Różnorodności.
Program na rzecz równego traktowania w Bydgoszczy

Autor: fot. ilustracyjna

- Rozpoczynamy pierwszy etap prac na programem na rzecz równego traktowania mieszkańców Bydgoszczy. W ramach prowadzonych działań przygotowana zostanie diagnoza dla naszego miasta. Kolejnym krokiem będzie wypracowanie założeń i kierunków programu. Wyłoniliśmy właśnie ekspertkę, dr Anną Strzałkowską, która ma duże doświadczenie przy opracowywaniu takich polityk, będzie dużym wsparciem przy tworzeniu dokumentu – mówi zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.

W lipcu 2019 roku prezydent powołał do życia Bydgoską Radę ds. Równego Traktowania. Ochrona praw i zapewnienie bezpieczeństwa osobom zagrożonym wykluczeniem stanowią realizację wizji i celów strategicznych miasta ze Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku. Dlatego jednym z zadań Rady jest wypracowanie Programu na rzecz równego traktowania mieszkańców Bydgoszczy. W pierwszej kolejności nastąpi identyfikacja problemu. Następnie eksperci przygotują założenia do Programu.

- Największe miasta w Polsce podejmują działania na rzecz praw człowieka, powstają nowe Rady ds. Równego Traktowania. Bez wątpienia Bydgoszcz jest w czołówce takich miast, jak: Warszawa, Gdańska, Wrocław, Kraków czy Łódź – mówi dr Anna Strzałkowska. - Polityka równościowa to polityka progresywna, czyli taka gdzie żadnego mieszkańca i mieszkanki nie pozostawia się z tyłu. W najbliższych miesiącach skupimy się na przygotowaniu diagnozy dla Bydgoszczy. Przeanalizujemy dostępne dane i przystąpimy do kolejnego etapu, w który zaangażujemy całą Radę ds. Równego Traktowania, organizacje pozarządowe – dodaje.

Dr Anna Strzałkowska proponuje rozłożenie prac na 3 etapy. Pierwszy to przygotowanie jej założeń. W jego ramach warto zrealizować diagnozę sytuacji grup narażonych na wykluczenie oraz wyznaczyć ogólne kierunki działań, które staną się podstawą prac nad drugim etapem - operacyjnymi rekomendacjami dla Miasta. Trzeci, ostatni etap prac, to konsultacje społeczne i próba weryfikacji wypracowanych założeń.

Rada ds. Równego Traktowania w swoich zadaniach może podejmować również inicjatywy, uchwały i stanowiska. Prezydent Rafał Bruski, na wniosek Rady ds. Równego Traktowania, podpisał Kartę Różnorodności. To oznacza, że Urząd Miasta Bydgoszczy jest sygnatariuszem Programu. Polega on na wdrażaniu i promowaniu idei równości i różnorodności w miejscu pracy. Każda instytucja i przedsiębiorca ma możliwość przyłączenia się do Programu. Pełna deklaracja i zasady dołączenia do znajdują się TUTAJ.

Kim jest dr Anna Strzałkowska?

Naukowiec -  specjalizująca się w zagadnieniach związanych z inkluzją społeczną oraz przeciwdziałaniem dyskryminacji i wykluczeniem społecznym. Jest autorką kilkudziesięciu raportów i analiz z zakresu problemów społecznych. Jest certyfikowaną trenerką antydyskryminacyjną aktywnie działającą na rzecz praw człowieka. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu diagnozy problemów społecznych oraz procesów partycypacyjnego budowania polityk miejskich w zakresie równego traktowania. W latach 2015-2016 koordynowała proces tworzenia Modelu Integracji Imigrantów dla Miasta Gdańska. W latach 2017-2018, jako współprzewodnicząca Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Gdańska koordynowała proces tworzenia Gdańskiego Modelu na rzecz Równego Traktowania, który został przyjęty przez Radę Miasta Gdańska. Od 2015 roku była doradczynią Prezydenta Pawła Adamowicza w zakresie równego traktowania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 997 hPa
Wiatr: 22 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Doc.Treść komentarza: II runda była przeciw Burczykowi. Nikt go nie lubi.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 06:51Źródło komentarza: Wybory Rektora UKWAutor komentarza: ObecnyTreść komentarza: Pan Redaktor umie dodawać?? 38+28=66, 66-2=64 czyli 1 głos przeszedł i 1 nieobecny. Dlatego wygrał. Prof Burczyk jest nielubiany /słusznie/ - głównie za swoje zarozumialstwo i tyle.Data dodania komentarza: 15.04.2024, 20:47Źródło komentarza: Wybory Rektora UKWAutor komentarza: W.W.Treść komentarza: Trzeba się czepiać bo ten portal był zawsze rzetelny i obiektywny, aż nagle pojawił się lewy dziwoląg i psuje renomę !Data dodania komentarza: 15.04.2024, 08:43Źródło komentarza: Bydgoszcz w dobrych rękachAutor komentarza: MilenaTreść komentarza: co się czepiacie Redaktora przecież on opisuje Bydgoszcz w pigułce.Data dodania komentarza: 14.04.2024, 13:31Źródło komentarza: Bydgoszcz w dobrych rękachAutor komentarza: RenataTreść komentarza: Kiedy wreszcie doprowadzony będzie do porządku bulwar między mostem tramwajowym a Astorią, teraz tam jest błoto, błoto i jeszcze raz błoto. Gdzie są służby miasta, monitoring wcześniej wykonanych prac. Nie ma. Zrobione i na tym koniec. Skandal.Data dodania komentarza: 13.04.2024, 13:16Źródło komentarza: Nowe linie tramwajowe na Szwederowo oraz rozbudowa pętli w MyślęcinkuAutor komentarza: MarkTreść komentarza: Bardzo lipny tekst i nierzetelny.Data dodania komentarza: 13.04.2024, 13:06Źródło komentarza: Bydgoszcz w dobrych rękach
ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama