100 lat bydgoskiego harcerstwa

  • 11.01.2017, 14:21
  • KB
100 lat bydgoskiego harcerstwa KB
W związku z przypadającą w 2017 roku setną rocznicą powstania bydgoskiego harcerstwa Rada Miasta Bydgoszczy Uchwałą Nr XXXVI/709/16 z dnia26 października 2016 roku podjęła decyzję o ustanowieniu roku 2017 - Rokiem Bydgoskiego Harcerstwa.

8 sierpnia 2017 roku minie sto lat od dnia, w którym w salce parafialnej kościoła pw. Świętej Trójcy odbyła się pierwsza zbiórka harcerska w Bydgoszczy. Od tego dnia bydgoski ruch harcerski jest żywy i aktywny, wychowując kolejne pokolenia Bydgoszczan w duchu uniwersalnych wartości, patriotyzmu i obywatelskiej aktywności. Świadectwem dokonań bydgoskiego harcerstwa jest nie tylko niezłomne bohaterstwo czasu wojny (zwłaszcza II wojny światowej), lecz także stała praca pokoleń harcerzy na rzecz bydgoskiego rozwoju. Sto lat bydgoskiego harcerstwa niesie ze sobą przesłanie przedwojennej jedności ruchu harcerskiego, dziedzictwo Szarych Szeregów, dorobek setek instruktorów – wychowawców, działaczy, aktywnych obywateli oraz wychowanie dziesiątek tysięcy dzieci i młodzieży na prawych patriotów i świadomych obywateli Miasta Bydgoszczy. Rok Bydgoskiego Harcerstwa wpisuje się także w ogłoszony w całej Polsce Rok Wolontariatu.

Bydgoskie harcerstwo jest ściśle związane z Miastem. Jedynie tytułem przykładu można wskazać, że bydgoski hufiec ZHP nosi imię Bydgoskich Bojowników o Wolność i Postęp Społeczny. Miano to obliguje bydgoskich harcerzy do nabywania i propagowania wiedzy o Bydgoszczanach, którzy przyczyniali się do wyzwolenia Miasta i jego rozwoju. Co roku w lutym bydgoscy harcerze świętują ważne dla Miasta rocznice, organizując Harcerski Bydgoski Bieg Nocny, dzięki któremu młodzież uczy się o historii Miasta oraz o tym, co dzieje się we współczesnej Bydgoszczy. Obecność harcerzy jest stałym elementem ważnych dla Miasta wydarzeń – rocznicowych obchodów, patriotycznych uroczystości czy imprez organizacji pozarządowych. Wreszcie za pośrednictwem harcerzy do Bydgoszczy i Bydgoszczan co roku dociera Betlejemskie Światło Pokoju. Rok Bydgoskiego Harcerstwa jest dobrą okazją do umocnienia tej cennej więzi.

Pamięć o dokonaniach bydgoskich harcerzy w ciągu stuletniej historii bydgoskiego harcerstwa jest również żywa w mieście. Wśród jej licznych dowodów są m. in. ulice nazwane na cześć harcerskich bohaterów: Edwarda Zürna, Wincentego Gordona, Szarych Szeregów czy Jana Wierzejewskiego – założyciela bydgoskiego harcerstwa. O związkach Miasta z harcerstwem przypominają też liczne tablice i miejsca pamięci – np. pomnik przy ul. Szarych Szeregów, kamień Dzieci Bydgoskiego Września przy kościele pw. Św. Pol. Br. Męczenników, tablica Bernarda Mrozińskiego przy ul. Gdańskiej i wiele, wiele innych. W Bydgoszczy przy ul. Chwytowo znajduje się także rodzinny dom założyciela bydgoskiego harcerstwa – Jana Wierzejewskiego. Rok Bydgoskiego Harcerstwa jest dobrą okazją do tego, aby miejsca te odzyskały blask i stały się żywym elementem miejskiego krajobrazu.

Ustanowienie roku 2017 Rokiem Harcerstwa w Bydgoszczy będzie nie tylko okazją do promowania stuletniego dorobku harcerstwa, ale także do uwypuklenia aktualnej działalności bydgoskich organizacji harcerskich. W setną rocznicę powstania pierwszej bydgoskiej drużyny harcerskiej Rada Miasta Bydgoszczy pragnie wyrazić uznanie dla znakomitej historii i wartościowej działalności bydgoskich organizacji harcerskich.

KB

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe