Amerykański filozof na spotkaniu z bydgoskim biznesem

  • 11.01.2017, 11:59
  • KB
Amerykański filozof na spotkaniu z bydgoskim biznesem materiały organizatora
Prof. Stephen Hicks – kanadyjsko-amerykański filozof z Uniwersytetu Rockford, ekspert od etyki biznesu – spotkał się we wtorek w Wiatraku z bydgoskimi przedsiębiorcami, w ramach cyklu „Biznes Solidarny”.

Spotkanie, w którym wzięło udział około 30 biznesmenów – w większości szefów bydgoskich firm - rozpoczęło się powitaniem ks. Krzysztofa Buchholza, szefa Wiatraka, a potem wspólną modlitwą.

- Zaczął się kolejny rok szansy w naszym życiu, by być dobrymi jak chleb – mówił ks. Buchholz, nawiązując do przeżywanego właśnie Roku Brata Alberta. – Życzę Państwu, by to grono, które spotyka się w ramach „Solidarnego Biznesu” miało zawsze wrażliwość na drugiego człowieka, żeby gorącym sercem widzieć tych ludzi, którzy potrzebują nas – dobrych jak chleb.

Po powitaniu i modlitwie rozpoczął się wykład prof. Hicksa zatytułowany „Przedsiębiorcy i Nowe Przywództwo”. – Jestem profesorem filozofii, zainteresowanym przedsiębiorczością. Na tych dwóch dziedzinach opiera się cała moja praca, a pochodzę z rodziny przedsiębiorców – przedstawił się profesor. Potem opowiadał m.in., jak rozwijał się i zmieniał biznes na przestrzeni czasu. Wielokrotnie nawiązywał do swoich badań postaci historycznych i wielu rozmów z ludźmi biznesu, prowadzonych po to, by odkryć tajemnicę ich sukcesu. O efektach badań opowiadał bydgoskim przedsiębiorcom. Wykład był prowadzony w języku angielskim, a tłumaczony przez Jakuba Tomczaka.

Prelekcja została nagrodzona oklaskami, nie brakowało pytań od biznesmenów. Na przykład o cechy charakteru, jakie trzeba mieć, żeby odnieść sukces w biznesie. - Według mnie, potrzeba 12 takich cech, a najważniejsze z nich to zdolność do podejmowania decyzji oraz odwaga – mówił prof. Hicks.

Po wykładzie była jeszcze wspólna kolacja z profesorem i okazje już do bezpośrednich rozmów. Prof. Hicks przyjechał do Polski promować swoją książkę pt. „Zrozumieć postmodernizm. Sceptycyzm i socjalizm od Rousseau do Foucaulta" wydaną w wydawnictwie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Poza naszym miastem ma zaplanowane wykłady na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Profesor specjalizuje się w etyce biznesu, a określa siebie jako liberalnego realistę. Jest zapraszany  z wykładami do licznych uczelni, stowarzyszeń i fundacji w USA, a także za granicą. Jest autorem trzech książek i kilkudziesięciu artykułów naukowych z dziedzin filozofii edukacji, filozofii polityki, etyki biznesu, historii i rozwoju sztuki współczesnej.

Spotkanie odbywało się w ramach cyklu „Biznes Solidarny” w Wiatraku, ale było otwarte dla wszystkich chętnych. Informacje na temat grupy „Biznes Solidarny” i relacje z poprzednich spotkań znajdują się na stronie www.biznessolidarny.pl.

KB

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe