Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Krótka historia ukulele

Osoby, które marzą o tym, aby nauczyć się grać na instrumencie, coraz częściej decydują się na ukulele. Jest ono uznawane za ciekawą alternatywę dla gitary, a za sprawą regularnych ćwiczeń szybko można zagrać pierwsze, nieskomplikowane utwory. Czym właściwie jest ukulele i jak powstało?
Krótka historia ukulele

Autor: Krótka historia ukulele

Co to jest ukulele?

Ukulele to instrument należący do grupy strunowych szarpanych, który swoim wyglądem przypomina gitarę, ale jest od niej znacznie mniejszy. Większość modeli ma cztery struny, choć można znaleźć też takie z sześcioma czy nawet ośmioma strunami. Przeważnie na ukulele gra się palcami, jednak niektórzy muzycy korzystają z kostki (najlepiej wybierać takie wykonane z filcu). Instrument ten nadaje się zarówno do gry solowej, jak i w zespole.

Wyróżnia się kilka rodzajów ukulele:

  • Sopranowe – jest najbardziej popularne;
  • Tenorowe – jest uznawane za najgłośniejsze;
  • Koncertowe – jest przystosowane do gry na scenie bez nagłośnienia;
  • Barytonowe – wyróżnia się obniżonym strojem.

Obecnie ukulele produkuje się głównie z litego drewna oraz ze sklejki. W ofercie niektórych producentów można znaleźć również modele zrobione z tworzywa sztucznego. Tego typu instrument jest odpowiedni dla dzieci, jak i dla dorosłych, często okazuje się, że nauka gry jest mniej skomplikowana w porównaniu do zwykłej gitary. To, na co należy zwrócić uwagę, to również cena ukulele. Nie jest ono bardzo drogie, co dla wielu osób jest dodatkową zachętą do zakupu.

Skąd wzięło się ukulele?

Historia ukulele rozpoczyna się pod koniec XIX wieku, kiedy to na Hawaje przybyli imigranci z Portugalii. Zbudowali oni instrument, który przypominał te wywodzące się z ich ojczyzny: Braguinhę i cavaquinho. Stał się on bardzo popularny, głównie za sprawą króla Hawajów, którym był wówczas David Kalakaua. Na ukulele grała cała rodzina królewska, dzięki niej stało się ono częścią hawajskiej kultury. Co ciekawe, nie ma jednej oficjalnej teorii, która wyjaśniałaby, skąd wzięła się nazwa 'ukulele'. Ta najczęściej powtarzana opowiada o tym, że po usłyszeniu brzmienia instrumentu hawajscy tubylcy byli pod dużym wrażeniem, a sposób, w jaki się na nim gra, określili właśnie mianem ukulele, co tłumaczy się jako skaczącą pchłę.

W 1915 roku ukulele zainteresowali się mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy zaprezentowano je na Międzynarodowej Wystawie Panama-Pacific w San Francisco. Stało się to podczas występu zespołu George E. K. Awai and his Royal Hawaiian Quartette. W latach 20. ukulele było nawet uznawane za ikonę muzyki jazzowej. Popularność instrumentu stopniowo malała, szczególnie od lat 60. aż do końca lat 90., ale obecnie na ukulele gra coraz więcej osób i to w każdym zakątku świata.

Przyjmuje się, że pierwsze tego typu instrumenty miały rozmiar zbliżony do modelu sopranowego. Te większe, czyli koncertowe i tenorowe, pojawiły się w latach 20. XX wieku. Najkrótszą historię ma ukulele basowe, gdyż po raz pierwszy zostało zaprezentowane stosunkowo niedawno, w 2014 roku.

Czy warto wybrać ukulele?

Ukulele jest niewielkie, ale za to ma wiele istotnych zalet. To bardzo wygodny w przenoszeniu i przechowywaniu instrument, który zapewnia komfortową grę i ciekawe, przyjemne brzmienie. Do zagrania podstawowych akordów często wykorzystuje się jeden lub dwa palce, nauczenie się ich nie zajmuje dużo czasu. Co więcej, ukulele jest tańsze od tradycyjnej gitary i nawet brak bardzo dobrze rozciągniętych, wygimnastykowanych palców nie utrudnia gry wybranych utworów.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 20 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LusTreść komentarza: "Tyś" aaaaa, ratunku!Data dodania komentarza: 23.03.2024, 12:44Źródło komentarza: Minister Radosław Sikorski przekazał 100 tys dolarów na Dom DzieckaAutor komentarza: ZewertTreść komentarza: Popieram !!!!!!Data dodania komentarza: 20.03.2024, 18:16Źródło komentarza: Rolnicy na drogach: niektóre blokady rozpoczęły się w nocy, więcej utrudnień spodziewanych od ranaAutor komentarza: BobTreść komentarza: Niech sobie Sejm okrążą a nie ludziom życie utrudniają i miasto zaśmiecają. Ja na ich podwórku nie sram. Ludzie mogą się od nich odwrócić i wtedy będzie "wojna" z miastem. A skoro tak bardzo chcą wszystkiego co polskie, to niech się pozbędą tych zachodnich maszyn i traktorów.Data dodania komentarza: 20.03.2024, 11:34Źródło komentarza: Rolnicy na drogach: niektóre blokady rozpoczęły się w nocy, więcej utrudnień spodziewanych od ranaAutor komentarza: BobTreść komentarza: Niech sobie Sejm okrążą a nie ludziom życie utrudniają i miasto zaśmiecają. Ja na ich podwórku nie sram. Ludzie mogą się od nich odwrócić i wtedy będzie "wojna" z miastem. A skoro tak bardzo chcą wszystkiego co polskie, to niech się pozbędą tych zachodnich maszyn i traktorów.Data dodania komentarza: 20.03.2024, 11:33Źródło komentarza: Rolnicy na drogach: niektóre blokady rozpoczęły się w nocy, więcej utrudnień spodziewanych od ranaAutor komentarza: MelloTreść komentarza: Wydaje mnie się ze powinien być na Legii. Duży napis go witał i moim zdaniem slusznyData dodania komentarza: 17.03.2024, 22:04Źródło komentarza: Wizyta Ministra Sportu i Turystyki Sławomira Nitrasa w BydgoszczyAutor komentarza: ArmiaTreść komentarza: Z tych wywodów można wnioskować, że najlepiej wyróznić kogoś po śmierci. Przynajmniej nie odmówi. Po drugie skąd autor wie, że Tydodnik Bydgoski to tylko garstka czytelników - czy po swoich osiągnięciach??Data dodania komentarza: 15.03.2024, 15:00Źródło komentarza: Najwybitniejszy z wybitnych
ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama