Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Bezpłatne wyprawki czytelnicze dla pierwszoklasistów

Każdy uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej otrzyma w tym roku prezent - wyprawkę czytelniczą zawierającą m.in. książkę „Pierwsze abecadło”. To największy tego typu projekt w Europie, realizowany od 2017 roku przez Instytut Książki. Ambasadorami tegorocznej kampanii są Marta Żmuda Trzebiatowska i Kamil Kula.
  • Źródło: Instytut Książki
Bezpłatne wyprawki czytelnicze dla pierwszoklasistów
Instytut Książki/ „Pierwsze abecadło” - okładka

Wierzymy, że książka rośnie razem z dzieckiem, dlatego już od trzech lat Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka - wielki człowiek” obdarowuje najmłodszych czytelników i ich rodziców wyjątkowymi Wyprawkami Czytelniczymi. Po książkach dla niemowląt i przedszkolaków przyszedł czas na pierwszoklasistów. Wyprawki czytelnicze, zawierające m.in. książkę „Pierwsze abecadło”, będą rozdawane w szkołach podstawowych w całej Polsce. Akcji towarzyszy, zakrojona na szeroką skalę, kampania informacyjna w mediach tradycyjnych i internecie. To największa tego typu akcja w Europie i jedna z największych na świecie.

W tym roku odbiorcami kampanii są dzieci, które już samodzielnie sięgają po książki i próbują swoich sił w czytaniu. Motywem przewodnim książki „Pierwsze abecadło”, do której ilustracje stworzyła Iwona Chmielewska, stanowią kolejne litery alfabetu, które pomagają dzieciom w nauce ich rozpoznawania, a następnie składania w wyrazy i całe zdania. Wyprawki Czytelnicze otrzymają wszystkie szkoły podstawowe - bez konieczności specjalnego zgłaszania się do projektu. Instytut Książki przekaże je na podstawie aktualnej listy placówek udostępnionej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zarówno dla szkół, jak i uczniów udział w programie jest całkowicie bezpłatny.

Ewolucja Małego Czytelnika

Kampanii towarzyszy także szeroka promocja w mediach - m.in. działania w telewizji, radiu, internecie oraz przestrzeni miejskiej. W ten sposób Instytut Książki zachęca do czytania oraz przypomina o roli książki w życiu dziecka. W najnowszej odsłonie kampanii zaprezentowana została ewolucja Małego Czytelnika. Zaczynając czytelniczą przygodę, sięgamy po książki małe - tak jak dziecko, później po coraz większe i trudniejsze, dlatego też hasło tegorocznej kampanii brzmi „Książka rośnie razem z dzieckiem”. W tym roku Instytut Książki promuje czytelnictwo wśród pierwszoklasistów, ale kampania będzie także podsumowaniem dotychczasowych działań skierowanych do młodszych dzieci. Akcję wspiera małżeństwo aktorów: Marta Żmuda Trzebiatowska i Kamil Kula. Prywatnie mają dwoje dzieci: 3-letniego syna oraz kilkumiesięczną córkę. Aktorzy znani są m.in. z serialu „Na dobre i na złe”.

Poprzednie odsłony kampanii

Do tej pory książki otrzymywali młodzi rodzice na szpitalnych oddziałach położniczych oraz przedszkolaki w bibliotekach publicznych. Od 2017 roku w szpitalach rozdawane są Wyprawki Czytelnicze zawierające książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz broszurę informacyjną dla świeżo upieczonych rodziców. Programem zostało objętych aż 95% polskich szpitali. Od 2018 roku książki otrzymują także dzieci w wieku 3-6 lat. Każdy przedszkolak, który odwiedzi z rodzicem lub opiekunem bibliotekę publiczną dostaje wyprawkę - książkę „Pierwsze czytanki dla…”, broszurę oraz kartę Małego Czytelnika. Działania Instytutu Książki przy tych projektach wspierali ambasadorzy: Joanna Koroniewska z Maciejem Dowborem oraz Tamara Arciuch z Bartłomiejem Kasprzykowskim.

Po pierwsze: czytelnictwo

Do głównych celów działalności Instytutu Książki należy promocja czytelnictwa w Polsce, dlatego prowadzimy liczne projekty, w których kładziemy nacisk na zaszczepianie w dzieciach miłości do książek. „Mała książka - wielki człowiek” to program, który Instytut prowadzi już od 2017 roku. Projekt angażuje szpitale, biblioteki publiczne oraz szkoły w promocję czytania, które przynosi dzieciom wiele korzyści m.in. budowanie silnej więzi z rodzicem i opiekunem, a także wspieranie ich rozwoju fizycznego i psychicznego. Dzieciom, którym czytano od najmłodszych lat, łatwiej przychodzi nauka, a w dorosłym życiu lepiej radzą sobie z różnego rodzaju wyzwaniami.

Projekt „Mała książka - wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie www.wielki-czlowiek.pl.

Źródło informacji: Instytut Książki


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 9°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 995 hPa
Wiatr: 24 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LusTreść komentarza: "Tyś" aaaaa, ratunku!Data dodania komentarza: 23.03.2024, 12:44Źródło komentarza: Minister Radosław Sikorski przekazał 100 tys dolarów na Dom DzieckaAutor komentarza: ZewertTreść komentarza: Popieram !!!!!!Data dodania komentarza: 20.03.2024, 18:16Źródło komentarza: Rolnicy na drogach: niektóre blokady rozpoczęły się w nocy, więcej utrudnień spodziewanych od ranaAutor komentarza: BobTreść komentarza: Niech sobie Sejm okrążą a nie ludziom życie utrudniają i miasto zaśmiecają. Ja na ich podwórku nie sram. Ludzie mogą się od nich odwrócić i wtedy będzie "wojna" z miastem. A skoro tak bardzo chcą wszystkiego co polskie, to niech się pozbędą tych zachodnich maszyn i traktorów.Data dodania komentarza: 20.03.2024, 11:34Źródło komentarza: Rolnicy na drogach: niektóre blokady rozpoczęły się w nocy, więcej utrudnień spodziewanych od ranaAutor komentarza: BobTreść komentarza: Niech sobie Sejm okrążą a nie ludziom życie utrudniają i miasto zaśmiecają. Ja na ich podwórku nie sram. Ludzie mogą się od nich odwrócić i wtedy będzie "wojna" z miastem. A skoro tak bardzo chcą wszystkiego co polskie, to niech się pozbędą tych zachodnich maszyn i traktorów.Data dodania komentarza: 20.03.2024, 11:33Źródło komentarza: Rolnicy na drogach: niektóre blokady rozpoczęły się w nocy, więcej utrudnień spodziewanych od ranaAutor komentarza: MelloTreść komentarza: Wydaje mnie się ze powinien być na Legii. Duży napis go witał i moim zdaniem slusznyData dodania komentarza: 17.03.2024, 22:04Źródło komentarza: Wizyta Ministra Sportu i Turystyki Sławomira Nitrasa w BydgoszczyAutor komentarza: ArmiaTreść komentarza: Z tych wywodów można wnioskować, że najlepiej wyróznić kogoś po śmierci. Przynajmniej nie odmówi. Po drugie skąd autor wie, że Tydodnik Bydgoski to tylko garstka czytelników - czy po swoich osiągnięciach??Data dodania komentarza: 15.03.2024, 15:00Źródło komentarza: Najwybitniejszy z wybitnych
ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama