Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Zwiedzaj Pojezierze Brodnickie z PASZPORTEM DO NATURY

Wybierz się na wycieczkę po Pojezierzu Brodnickim. Zielone Płuca Polski to potęga Natury! Zanurz się w niej jak w oczyszczającej leśnej kąpieli. Szumiące przepastne lasy, polodowcowe jeziora, pagórki i kipiące zielenią rzeczne jary urzekają dzikością, budząc instynkt odkrywcy. Po szalonej traperskiej wyprawie warto ukoić zmysły… W niedalekiej Szafarni stare lipy i dostojne dęby powtarzają od lat melodie mazurków Chopina. Poznaj te miejsca z PASZPORTEM DO NATURY!
Zwiedzaj Pojezierze Brodnickie z PASZPORTEM DO NATURY

Autor: Materiały prasowe

Zapraszamy w kolejną podróż po naszym województwie z aplikacją Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej – PASZPORT DO NATURY. Dzięki niej możesz poznać najpiękniejsze zakątki regionu, dowiedzieć się ciekawostek na temat odwiedzanych atrakcji, zebrać punkty za dobrą zabawę i wygrać nagrody.

To już 9. odsłona corocznej kampanii Paszport Turystyczny – w tym roku zachęcająca mieszkańców regionu i turystów do poznawania miejsc związanych z naturą. Aplikacja to
mini-przewodnik z propozycjami tras zwiedzania – konstelacji. Każda z nich uwzględnia zarówno popularne, doceniane atrakcje, jak i zaskakujące miejsca, tzw. zakaMARKI.

Jednym z objętych kampanią obszarów naszego wojewódzwa jest malownicze i zachęcające do aktywnego wypoczynku Pojezierze Brodnickie. Kraina jezior, rzek i lasów zachwyca nawet najbardziej wymagających. Kręty nurt rzeki Drwęcy to idealne miejsce dla kajakarzy. Najcenniejsza część pojezierza chroniona jest tu przez Brodnicki Park Karajobrazowy, którego cały obszar wchodzi w skład Zielonych Pluc Polski.

 „Już w lipcu zauważyliśmy wzmożony ruch turystyczny na Pojezierzu Brodnickim. Paradoksalnie to właśnie pandemia, mimo wielu negatywnych skutków, pozwoliła nam docenić to, co jest blisko nas, w zasięgu ręki. Wiele osób rezygnując z dalekich wyjazdów korzysta z uroków i atrakcji naszego regionu. Na Pojezierzu Brodnickim bardzo różnorodnie można spędzać czas, każdy znajdzie tu coś dla siebie, w zależności od tego, jaką woli rozrywkę. Polecam wędrówki po lasach, kąpiele w leśnych jeziorkach, których na tych terenach jest bardzo dużo i prawdziwie aktywny wypoczynek”

- mówi Dariusz Pudełko z www.brodnickie.travel.

Kampania finansowana w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być... na zielonym!”

Co warto zobaczyć na Pojezierzu Brodnickim
z PASZPORTEM DO NATURY?

  • Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Szumny Zdrój”

Wędrówka tą trasą w południowo-wschodniej części Nadleśnictwa Brodnica to podróż po polodowcowych formach krajobrazu, na których rozgościły się na dobre rzadko występujące w tej części Polski gatunki roślin, takie jak czosnek niedźwiedzi.

 

  • Ścieżka dydaktyczna „Bobrowiska”

Trasa o długości ok. 3 km wzdłuż zachodniego brzegi Skarlanki na północ od Grzmięcy. Po drodze znaleźć można takie atrakcje, jak: nieczynny młyn, elektrownię wodną, wylęgarnię ryb, torfowiska, bór sosnowy czy miejsca obserwowania orła bielika i bobrów.

 

  • Głaz na trójstyku

Symboliczny głaz narzutowy swoją nazwę zawdzięcza umiejscowieniu – na styku trzech województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. W tym punkcie niegdyś przebiegała również granica pomiędzy zaborami rosyjskim i pruskim.

 

  • Jezioro Czarny Bryńsk

Śródleśne jezioro, które zachwyca malowniczym krajobrazem, leżące w granicach rezerwatu florystycznego „Czarny Bryńsk”. Na brzegu zauważyć można rzadką w tej części Polski roślinność, z kolei przylegające do wody torfowisko obejmuje liczne chronione gatunki, takie jak rosiczka okrągłolistna czy przygiełka biała.

 

  • Ośrodek Chopinowski w Szafarni

To tu – w drewnianym dworze Dziewanowskich - Fryderyk Chopin spędził swoje pierwsze wakacje poza rodzinnym domem. Inspiracje z zasłyszanej tu muzyki i piękna dobrzyńskiej ziemi kompozytor przeniósł później do swoich utworów. Szafarnia do dziś rozbrzmiewa jego muzyką. W XIX-wiecznym pałacu mieści się Ośrodek Chopinowski, a w zabytkowym parku rosną drzewa z czasów odwiedzin Chopina.

 

Kampania finansowana w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być... na zielonym!”

Jak korzystać z aplikacji PASZPORT DO NATURY?

Wraz z aplikacją Paszport do Natury otrzymujemy nie tylko propozycje tras zwiedzania
– konstelacje – ale również opisy, ciekawostki i nieznane fakty dotyczące atrakcji. Dotychczasowa forma książeczki paszportowej w tym roku została zastąpiona aplikacją, którą bezpłatnie można pobrać na stronie:
www.paszport.kujawsko-pomorskie.travel

Po jej zainstalowaniu i założeniu konta możemy ruszać w teren!

Za każdym razem, gdy odwiedzimy miejsce znajdujące się na paszportowej liście, otrzymamy punkty (na podstawie geolokalizacji). Celem zabawy jest zwiedzenie jak największej liczby zakaMARKÓW naszego regionu, a przy okazji zdobycie jak największej liczby punktów.

Proponowane siedem Konstelacji: Kujawy, Pałuki, Bory Tucholskie, Pojezierze Brodnickie, Dolina Dolnej Wisły oraz Toruń i Bydgoszcz to turystyczne marki województwa.

Dla najaktywniejszych użytkowników Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna przygotowała vouchery na pobyt w hotelach i gospodarstwach agroturystycznych w naszym województwie

Akcja potrwa do 18 października 2020 r. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.paszport.kujawsko-pomorskie.travel.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pochmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 989 hPa
Wiatr: 22 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LusTreść komentarza: "Tyś" aaaaa, ratunku!Data dodania komentarza: 23.03.2024, 12:44Źródło komentarza: Minister Radosław Sikorski przekazał 100 tys dolarów na Dom DzieckaAutor komentarza: ZewertTreść komentarza: Popieram !!!!!!Data dodania komentarza: 20.03.2024, 18:16Źródło komentarza: Rolnicy na drogach: niektóre blokady rozpoczęły się w nocy, więcej utrudnień spodziewanych od ranaAutor komentarza: BobTreść komentarza: Niech sobie Sejm okrążą a nie ludziom życie utrudniają i miasto zaśmiecają. Ja na ich podwórku nie sram. Ludzie mogą się od nich odwrócić i wtedy będzie "wojna" z miastem. A skoro tak bardzo chcą wszystkiego co polskie, to niech się pozbędą tych zachodnich maszyn i traktorów.Data dodania komentarza: 20.03.2024, 11:34Źródło komentarza: Rolnicy na drogach: niektóre blokady rozpoczęły się w nocy, więcej utrudnień spodziewanych od ranaAutor komentarza: BobTreść komentarza: Niech sobie Sejm okrążą a nie ludziom życie utrudniają i miasto zaśmiecają. Ja na ich podwórku nie sram. Ludzie mogą się od nich odwrócić i wtedy będzie "wojna" z miastem. A skoro tak bardzo chcą wszystkiego co polskie, to niech się pozbędą tych zachodnich maszyn i traktorów.Data dodania komentarza: 20.03.2024, 11:33Źródło komentarza: Rolnicy na drogach: niektóre blokady rozpoczęły się w nocy, więcej utrudnień spodziewanych od ranaAutor komentarza: MelloTreść komentarza: Wydaje mnie się ze powinien być na Legii. Duży napis go witał i moim zdaniem slusznyData dodania komentarza: 17.03.2024, 22:04Źródło komentarza: Wizyta Ministra Sportu i Turystyki Sławomira Nitrasa w BydgoszczyAutor komentarza: ArmiaTreść komentarza: Z tych wywodów można wnioskować, że najlepiej wyróznić kogoś po śmierci. Przynajmniej nie odmówi. Po drugie skąd autor wie, że Tydodnik Bydgoski to tylko garstka czytelników - czy po swoich osiągnięciach??Data dodania komentarza: 15.03.2024, 15:00Źródło komentarza: Najwybitniejszy z wybitnych
ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama