Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Czy Bydgoszcz wystartuje w konkursie Eco-Miasto?

Bydgoszcz wielotorowo działa na rzecz ochrony klimatu. Miasto w ubiegłym roku otworzyło ekologiczne PSZOKI, do których mieszkańcy bez opłat mogą oddać kłopotliwe odpady. Powstały, również nowoczesne obiekty zasilające budynki oświatowe i publiczne w zieloną energię. Samorząd zwiększył, także dopłaty do wymiany pieców węglowych i stworzył pierwszy w mieście park kieszonkowy. Czy Bydgoszcz kontynuując zieloną rewolucję dołączy do konkursu Eco-Miasto organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik Teraz Środowisko? Zgłoszenia można wysyłać do końca lutego 2020 r.
Czy Bydgoszcz wystartuje w konkursie Eco-Miasto?

Autor: Materiały prasowe

Dobrze zaplanowany transport publiczny, zieleń jako fabryka czystego powietrza, nowatorskie podejście do budowy oczyszczalni ścieków czy powszechne kompostowanie odpadów biodegradowalnych – to przykłady rozwiązań docenionych w poprzedniej edycji konkursu Eco-Miasto. By zgłosić miasto w tegorocznej edycji i promować jego politykę środowiskową  wystarczy do 28 lutego 2020 roku wysłać formularz konkursowy dostępny na stronie www.eco-miasto.pl. O tytuł Eco-Miasta kandydaci powalczą w 5 kategoriach: gospodarka wodna, zieleń miejska, gospodarka odpadami, zrównoważona mobilność i efektywność energetyczna.

Konkurs ma pokazać, że polscy samorządowcy już podejmują działania proekologiczne i dodać odwagi pozostałym włodarzom. – Nie musimy wyważać otwartych drzwi. Zielona transformacja w polskich miastach, choć trudna, jest osiągalna, co doskonale widać w konkursie Eco-Miasto. Kluczowa jest jednak zmiana myślenia tak, aby decyzje władz samorządowych, na przykład w przetargach publicznych, dyktowane były nie najniższą ceną, lecz troską o środowisko na lokalnym poziomie – tłumaczy Marta Wierzbowska-Kujda, redaktor naczelna Teraz Środowisko. Zielone miasta, w których zarządcy dbają o czystość powietrza, zachowanie różnorodności biologicznej czy ekologiczne definiowanie urbanistyki, to miejsca, w których chce się żyć. Takie rozwiązania są już wprowadzane i mają pozytywny wpływ na zdrowy tryb życia mieszkańców

Biorąc udział w konkursie, finaliści mają szansę dołączyć do grona 32 laureatów z lat poprzednich, inspirować się rozwiązaniami francuskich samorządów oraz skorzystać z doświadczeń partnerów projektu. Firmy, które współorganizują projekt Eco-Miasto to ekologiczni liderzy w swoich branżach. Chcemy się dzielić dobrymi praktykami i wiedzą zwłaszcza w zakresie kształtowania i projektowania przestrzeni oraz obiektów w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. – mówi Andre Decroix, dyrektor ds. rozwoju w Ceetrus Polska, jednego z partnerów strategicznych projektu. – W naszej działalności kierujemy się takimi wartościami, jak: współpraca, troska, innowacyjność oraz zaangażowanie. W naszym logo znajduje się hasło „With citizens, for citizens”, które wskazuje, jak ważną rolę w strategii firmy zajmuje dialog i współpraca z lokalnymi społecznościami, dlatego chętnie włączamy się w inicjatywy, które promują ważne dla nas wartości – dodaje Agnieszka Gutowska, dyrektor marketingu, leader komunikacji i CSR w Ceetrus Polska. Firm, które realizują swoją misję biznesową z dbałością o ekologię oraz samorządów otwartych na dialog jest coraz więcej. To dobre praktyki, którymi warto się dzielić.


Eco-Miasto to nie tylko konkurs, ale także platforma wymiany doświadczeń i opinii. Organizatorzy, partnerzy oraz przede wszystkim zaangażowane miasta, posiadają bezcenną, praktyczną wiedzę jakie rozwiązania się najlepiej się sprawdzają. W dobie kryzysu klimatycznego zwiększanie świadomości ekologicznej realnie wpływa na poprawę jakości życia miasta i ościennych gmin. Dlatego ważne jest, by mieszkańcy Bydgoszczy popierali wdrażanie zielonych rozwiązań i nakłaniali samorządowców do brania udziału w inicjatywach promujących bezpieczne i zdrowe środowisko.

 

Eco-Miasto to ogólnopolski konkurs organizowany przez Ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik Teraz Środowisko. Partnerami strategicznymi są Renault Polska, Ceetrus, BNP Paribas oraz Fundacja Veolia. Więcej informacji o konkursie, zasadach aplikowania oraz terminach na stronie www.eco-miasto.pl oraz w mediach społecznościowych.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 9°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 19 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama