Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Korekta deklaracji PIT- 28 2016

W złożonej deklaracji PIT- 28 2016 tak jak w każdej innej mogą znaleźć błędy, które zauważymy już po złożeniu druku w urzędzie skarbowym lub przesłaniu PIT- 28 elektronicznie. W celu naprawienia błędów lub wprowadzenia zmian w zeznaniu należy złożyć korektę deklaracji. Prawo do korygowania złożonych deklaracji PIT dają podatnikom przepisy ustawy Ordynacja podatkowa.
Korekta deklaracji PIT- 28 2016

Przyczyny składania korekty deklaracji PIT 28

Powodem złożenia korekty deklaracji PIT 28 może być błąd niezauważony przed wysyłką zeznania. Błędnie mogą być wypełnione rubryki, pomyłki mogą dotyczyć danych osobowych, adresowych albo liczbowych.  

Niestety korekcie nie podlega brak podpisu pod deklaracją PIT 28. Niepodpisane zeznanie traktowane jest jako brak zeznania. Unikniemy takiego błędu składając PIT-28 przez internet. System e-Deklaracje nie przyjmie naszego zeznania bez podpisu danymi autoryzującymi. Dopiero po złożeniu poprawnego podpisu otrzymamy Urzędowe Potwierdzenie Odbioru jako dowód złożenia zeznania PIT28 elektronicznie.

Przyczyną dla jakiej składamy korektę PIT 28 może być konieczność wprowadzenia zmian wynikających z później ujawnionych danych, czyli już po złożeniu zeznania. Tak może się np. zdarzyć, gdy nie wpiszemy wszystkich przychodów w pierwszej deklaracji z powodu zaginionego dokumentu.

Innym powodem korekty PIT 28 może być chęć skorzystania z ulg podatkowych lub przekazania 1% podatku OPP, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej. Czasem nie jesteśmy pewni, jakie ulgi nam przysługują lub nie mamy wszystkich dokumentów w momencie wypełniania rocznego zeznania. Po uzyskaniu stosownych informacji i dokumentów, możemy złożyć korektę deklaracji i uzyskać zwrot nadpłaconego podatku

Zgodnie z zasadami obowiązującymi od 1 stycznia 2016 podatnik nie ma obowiązku składania do organu skarbowego uzasadniania przyczyny złożenia korekty.

Dobór i wypełnienie formularza korekty PIT 28

Złożenie korekty zeznania  oznacza  ponowne wypełnienie formularza PIT 28 (PIT 28 online) i przekazanie go  do organu skarbowego.

W deklaracji korygującej błędów nie powtarzamy, lecz wypełniamy formularz prawidłowo,  wpisujemy ewentualne zmiany. Podatnik składając deklarację korygującą zmienia treść pierwotnie przekazanego zeznania. Po złożeniu korekty zeznanie pierwotne nie będzie brane przez organ skarbowy pod uwagę. W przypadku kontroli  sprawdzeniu podlegać będą informacje wynikające z zeznania skorygowanego.

Składając korektę należy wypełnić formularz papierowy PIT 28  lub przesyłać PIT 28 przez internet stosując ten sam wzór druku co za pierwszym razem. Tak np. dla korekty zeznania PIT 28 za rok 2016

właściwy będzie druk PIT- 28 (19), ale korektę zeznania za rok 2013 powinniśmy złożyć na innym formularzu oznaczonym numerem 17: PIT-28 (17).

W przypadku, gdy przesyłamy internetowo korektę PIT 28, program do rozliczenia pit pod tym linkiem https://www.pitax.pl/pit-28 dobierze odpowiedni wzór druku.

Mając już odpowiedni formularz PIT 28 musimy zaznaczyć na nim właściwy kwadrat, czyli wskazać, że celem złożenia tego zeznania jest korekta. Na druku PIT- 28 jak i na wypełnianych PIT- 28 online podatnik zawsze może wybrać „złożenie zeznania” albo „korektę zeznania”

 

Niezależnie od tego, w jakiej formie było składane pierwotne zeznanie, korektę PIT 28 możemy złożyć w dowolnej formie. Możliwe jest więc złożenie korekty papierowej zarówno wtedy, gdy pierwsze zeznanie było w formie druku, ale też gdy złożyliśmy PIT 28 internetowo. Analogicznie zeznanie PIT 28 online możemy korygować zarówno przez internet, jak i w formie papierowej.

Terminy składania deklaracji korygujących

Korekty zeznania podatkowego można dokonywać od momentu jej złożenia aż do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Jest to w przypadku PIT okres pięciu lat liczony od końca roku kalendarzowego, w którym składana jest deklaracja i upływa termin płatności podatku.

Dla zobowiązania podatkowego wynikającego z deklaracji PIT 28 2016 składanej do 31 stycznia 2017 roku okres przedawnienia liczy się do końca roku 2022. Pełnych pięć lat to lata 2018, 2019, 2020, 2021, 2022. Korektę PIT 28 2017 można będzie składać do roku 2023, PIT 28 2018 do 2024 itd.

Natomiast z końcem roku 2016 upływa pięcioletni okres przedawnienia dla PIT 28 składanych w roku 2011, czyli możliwość składania korekty.

Korekta dotycząca 1% dla OPP powinna być dokonana najpóźniej w ciągu 1 miesiąca od upływu terminu  złożenia zeznania podatkowego. Oznacza to, że termin korekty PIT-28 2016 (PIT 28 internetowo),  w której chcemy wskazać KRS wybranej organizacji  oraz kwotę, która ma być jej przekazana – upływa 28 lutego 2017 r.

W myśl przepisów Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych korekta rocznego zeznania podatkowego nie jest możliwa w każdym czasie. Przepisy podatkowe przewidują zawieszenie prawa złożenia korekty deklaracji podatkowej na okres trwania kontroli lub postępowania podatkowego. W tym czasie organ skarbowy nie uwzględni korekty w zakresie objętym kontrolą lub postępowaniem podatkowym.

Niedopłata i nadpłata podatku wynikającego z korekty deklaracji PIT 28

Z korekty zeznania PIT 28 może wynikać nadpłata lub niedopłata podatku ryczałtowego.

W przypadku gdy korekta dotyczy niedopłaty podatku  nie grożą nam konsekwencje karno skarbowe z powodu błędów popełnionych w deklaracji PIT-28 (pit-28 przez internet), jeżeli złożymy prawidłowo korektę zeznania  w odpowiednim czasie. Co do zasady  nie podlega bowiem karze przestępstwo lub wykroczenie skarbowe w przypadku, gdy podatnik złoży prawnie skuteczną korektę zeznania podatkowego. Trzeba tu jeszcze spełnić dodatkowy warunek, aby uniknąć negatywnych skutków popełnionego błędu, a mianowicie uiścić niezapłaconą należność podatkową niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez organ skarbowy.

Podatnik, który z powodu błędu nie uiścił w terminie należnego zryczałtowanego podatku wynikającego z deklaracji PIT-28 (PIT-28 online) będzie od tej zaległości miał obowiązek zapłacenia odsetek za zwłokę. Odsetki za zwłokę w podatku naliczane są od dnia następnego po dniu upływu terminu płatności podatku. Podatnik powinien sam je obliczyć i wpłacić bez wezwania ze strony organu podatkowego, gdyż obowiązek ich naliczania i zapłaty powstaje z mocy prawa.


Natomiast w sytuacji, gdy po korekcie deklaracji PIT 28 (PIT 28 online) powstaje nadpłata podatku, należy złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Zwrotu nadpłaty podatku w przypadku korekty urząd skarbowy dokonuje na rachunek bankowy w terminie 2 miesięcy od daty złożenia deklaracji korygującej, jednak nie wcześniej niż 3 miesiące od złożenia pierwszego zeznania rocznego. Jeżeli urząd skarbowy nie posiada numeru konta bankowego podatnika, dokonuje zwrotu nadpłaty podatku przekazem pocztowym, a koszty takiego przekazu pokrywane są z kwoty zwrotu.

 

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 3°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama