Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Bezpłatne badania anty-HCV na Kujawach i Pomorzu

Do końca roku mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego mają możliwość wykonania darmowego i anonimowego testu na obecność wirusa HCV, odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu C.
Bezpłatne badania anty-HCV na Kujawach i Pomorzu

Autor: fot. ilustracyjna

Kilka kropli krwi i 15 minut. Tylko tyle wystarczy, aby sprawdzić, czy nie jesteśmy zakażeni HCV, wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu C (WZW C). W 2018 roku chorobę tę wykryto u 251 osób w województwie kujawsko-pomorskim.[1] Nieleczona może doprowadzić do rozwoju marskości, a nawet raka wątroby – są to jedne z najpoważniejszych konsekwencji zakażenia HCV. Odpowiednio wczesne wykrycie wirusa i jego leczenie, którego skuteczność jest bliska 100%, może przed tym uchronić. We wszystkich punktach pobrań ALAB laboratoria można bezpłatnie wykonać test anty-HCV oraz dalszą, bezpłatną diagnostykę w kierunku zakażenia wirusem, jeśli wynik pierwszego z testów będzie dodatni. Testy dostępne są do końca roku lub wyczerpania zapasów.

WZW C jest podstępne. Przez wiele lat może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów,
a jeżeli już się pojawią to są bardzo nieswoiste (przemęczenie, bóle stawów, osłabienie). W tym czasie stopniowo niszczy wątrobę, prowadząc do jej włóknienia, a w najcięższych przypadkach do raka wątrobowokomórkowego, konieczności przeszczepu lub śmierci.

Szacunki mówią, że 150 000[2] osób w Polsce może być zakażonych HCV, a aż 86%[3] z nich o tym nie wie.

Jaka jest przyczyna tak niskiej świadomości?

Są dwa główne czynniki, które mają na to wpływ. Po pierwsze nieswoiste, trudne do jednoznacznej
i szybkiej diagnozy lub pojawiające się bardzo późno objawy choroby. Po drugie drogi zakażenia, do którego może dojść w przypadku przerwania ciągłości skóry i kontaktu z zakażoną krwią. Stać się to może podczas zacięcia golarką, nożyczkami u fryzjera, rutynowej kontroli u stomatologa, przekłuwania uszu, wykonywania tatuażu czy manicure u kosmetyczki. Są to miejsca i sytuacje,
w których praktycznie każdy z nas był chociaż raz. Ważne jest zatem sprawdzanie i zachowanie najwyższych standardów higieny i sterylizacji w miejscach, w których możemy mieć kontakt
z zakażoną krwią
– podkreśla prof. Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów
i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Aby sprawdzić, czy jest się w grupie ryzyka zakażenia HCV, warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

  • Czy byłeś/aś hospitalizowany/a minimum 3 razy w życiu?
  • Czy przechodziłeś/aś transfuzje krwi przed 1992 r.?
  • Czy korzystałeś/aś lub korzystasz z usług kosmetyczki, fryzjera, tatuażysty?
  • Czy chodzisz do stomatologa?
  • Czy kiedykolwiek przyjmowałeś/aś dożylnie narkotyki, nawet incydentalnie?
  • Czy kiedykolwiek miałeś/aś kontakty seksualne bez zabezpieczeń?
  • Czy wyniki twoich badań wątrobowych (ALAT, AspAT, ALP) są powyżej normy?

Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedź jest twierdząca, warto skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnego testu anty-HCV.

Bezpłatne testy anty-HCV na Kujawach i Pomorzu

Test anty-HCV jest szybki i bezpieczny. Polega na nakłuciu opuszki palca i pobraniu na test kasetowy 1-2 kropli krwi. Wynik znany jest już po ok. 15 minutach. Aby wykonać test wystarczy przyjść do jednego z punktów ALAB laboratoria w godzinach jego funkcjonowania. Testy dostępne są do końca roku lub do wyczerpania zapasów. Jeśli test anty-HCV okaże się dodatni, przeprowadzimy dalszą, pogłębioną i bezpłatną diagnostykę, dzięki której osoba, która skorzysta z badań będzie wiedziała, czy zakażenie HCV jest u niej aktywne. To duże ułatwienie i oszczędność czasu, jak i pieniędzy dla pacjenta. Pamiętajmy też o tym, że test anty-HCV jest obecnie najszybszą formą wczesnej diagnostyki w kierunku HCV. W przeciwieństwie do HBV, na HCV nie można się zaszczepić – mówi
lek. med. Agata Strukow, Dyrektor ds. Marketingu Medycznego z ALAB laboratoria.

A co, jeśli wynik będzie pozytywny?

W Polsce od 2015 roku są dostępne leki, które mają blisko 100% skuteczność w eliminacji wirusa. Dzięki nim zakażenie HCV stało się pierwszą i obecnie jedyną wyleczalną przewlekłą infekcją wirusową. Leki te zostały wprowadzone do refundacji i pacjent otrzymuje je bezpłatnie. Mając skuteczne narzędzie w rękach, którym jest program lekowy Ministerstwa Zdrowia w zakresie WZW C, nie możemy ustać w poszukiwaniach osób dalej nieświadomych swojego zakażenia. Dlatego namawiam wszystkich do wykonania testu u siebie i zachęcenia do tego najbliższych – mówi Barbara Pepke, Prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i Lider Koalicji Hepatologicznej.

Dokładne adresy placówek, w których można wykonać test anty-HCV:

  • Bydgoszcz, ul. Powstańców Warszawy 5
  • Bydgoszcz, ul. Gdańska 80A
  • Bydgoszcz, ul. Marii Skłodowskiej Curie 48
  • Bydgoszcz, ul. Szelburg-Zarembiny 19
  • Bydgoszcz, ul. ks. Zygmunta Trybowskiego 14
  • Bydgoszcz, ul. Janosika 5a
  • Inowrocław, ul. Jacewska 73
  • Izbica Kujawska, ul. Narutowicz 16
  • Rypin, ul. Nowy Rynek 16 G
  • Toruń, ul. Szczytna 1
  • Toruń, ul. Grudziądzka 11/13-14
  • Toruń, ul. Grudziądzka 51 B
  • Toruń, ul. Srebrnego 1
  • Tuchola, ul. Nowodworskiego 14/18

Szczegółowe informacje dotyczące akcji profilaktycznej wraz z aktualizowanym wykazem wszystkich placówek, w których można skorzystać z bezpłatnego testu kwalifikacji do dalszej diagnostyki HCV znajdują się na stronie www.alablaboratoria.pl.

Partnerem akcji bezpłatnych badań jest firma AbbVie Polska.

 

[1]CHOROBY ZAKAŹNE I ZATRUCIA W POLSCE W 2018 ROKU. http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2018/Ch_2018_Wstepne_dane.pdf, str. 61

[2] Rekomendacje Polskiej Grupy Ekspertów HCV dotyczące leczenia wirusowych zapaleń wątroby typu C w roku 2018; Waldemar Halota, Robert Flisiak, Jacek Juszczyk, Piotr Małkowski, Małgorzata Pawłowska, Krzysztof Simon, Krzysztof Tomasiewicz; Polska Grupa Ekspertów HCV, Hepatologia 2018; 18: 1-9.

[3]„Zapobieganie zakażeniom HCV” jako przykład zintegrowanych działań w zdrowiu publicznym na rzecz ograniczenia zakażeń krwiopochodnych w Polsce; Praca zbiorowa pod red.: Prof. dr hab. Mirosław J. Wysocki, Prof. dr hab. Andrzej Zieliński, Dr hab. Rafał Gierczyński; Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, Warszawa 2017.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 9°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 993 hPa
Wiatr: 19 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LusTreść komentarza: "Tyś" aaaaa, ratunku!Data dodania komentarza: 23.03.2024, 12:44Źródło komentarza: Minister Radosław Sikorski przekazał 100 tys dolarów na Dom DzieckaAutor komentarza: ZewertTreść komentarza: Popieram !!!!!!Data dodania komentarza: 20.03.2024, 18:16Źródło komentarza: Rolnicy na drogach: niektóre blokady rozpoczęły się w nocy, więcej utrudnień spodziewanych od ranaAutor komentarza: BobTreść komentarza: Niech sobie Sejm okrążą a nie ludziom życie utrudniają i miasto zaśmiecają. Ja na ich podwórku nie sram. Ludzie mogą się od nich odwrócić i wtedy będzie "wojna" z miastem. A skoro tak bardzo chcą wszystkiego co polskie, to niech się pozbędą tych zachodnich maszyn i traktorów.Data dodania komentarza: 20.03.2024, 11:34Źródło komentarza: Rolnicy na drogach: niektóre blokady rozpoczęły się w nocy, więcej utrudnień spodziewanych od ranaAutor komentarza: BobTreść komentarza: Niech sobie Sejm okrążą a nie ludziom życie utrudniają i miasto zaśmiecają. Ja na ich podwórku nie sram. Ludzie mogą się od nich odwrócić i wtedy będzie "wojna" z miastem. A skoro tak bardzo chcą wszystkiego co polskie, to niech się pozbędą tych zachodnich maszyn i traktorów.Data dodania komentarza: 20.03.2024, 11:33Źródło komentarza: Rolnicy na drogach: niektóre blokady rozpoczęły się w nocy, więcej utrudnień spodziewanych od ranaAutor komentarza: MelloTreść komentarza: Wydaje mnie się ze powinien być na Legii. Duży napis go witał i moim zdaniem slusznyData dodania komentarza: 17.03.2024, 22:04Źródło komentarza: Wizyta Ministra Sportu i Turystyki Sławomira Nitrasa w BydgoszczyAutor komentarza: ArmiaTreść komentarza: Z tych wywodów można wnioskować, że najlepiej wyróznić kogoś po śmierci. Przynajmniej nie odmówi. Po drugie skąd autor wie, że Tydodnik Bydgoski to tylko garstka czytelników - czy po swoich osiągnięciach??Data dodania komentarza: 15.03.2024, 15:00Źródło komentarza: Najwybitniejszy z wybitnych
ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama