Było hucznie, radośnie, ale też podniośle. Za nami Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego

  • 10.06.2019, 17:34
  • KB
Było hucznie, radośnie, ale też podniośle. Za nami Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego fot.Piotr Porębski
Dziesiątki tysięcy mieszkańców Kujaw i Pomorza oraz tłumy turystów bawiły się w 11 miastach z okazji dorocznego święta regionu. Ośmiodniowe obchody rozpoczęły się w Dzień Dziecka imprezami we Włocławku i Grudziądzu. Dzień później, 2 czerwca, bawiliśmy się w Inowrocławiu.

Ostatni weekend upłynął pod znakiem imprez w Toruniu, Bydgoszczy i w Brodnicy. Świętu Województwa towarzyszył tradycyjnie szereg wydarzeń lokalnych.

Ale ostatnie dni to nie tylko rozrywka. „Święto Województwa to dla mieszkańców idealna okazja do integracji. W te czerwcowe dni czujemy się związani z Kujawami i Pomorzem szczególnie blisko” —  podkreślał marszałek Piotr Całbecki. Dlatego też organizatorzy zadbali, by w harmonogramie nie zabrakło imprez, które przyciągnęłyby osoby w różnym wieku i o rozmaitych gustach: młode rodziny, seniorów, melomanów czy miłośników nauki.

Ogromnym powodzeniem cieszyły się koncerty z udziałem najpopularniejszych polskich wokalistów. Podczas występów plenerowych wysłuchaliśmy takich gwiazd jak Kayah, Krzysztof Zalewski, Andrzej Piaseczny, Dawid Kwiatkowski, Maria Sadowska czy Grzegorz Hyży. Popularne też były Potańcówki Międzypokoleniowe połączone z pokazami tańca z udziałem profesjonalistów. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły parada orkiestr dętych, fiesta balonowa oraz Astrofestiwal.

Urząd Marszałkowski podkreśla, że tegoroczne obchody — mimo że tłumne — minęły wyjątkowo spokojnie. Według szacunków tylko w Toruniu podczas piątkowego plenerowego koncertu „Pod Wspólnym Niebem” bawiło się cztery tysiące osób. Torunianie wraz z artystami zaśpiewali utwory, których tematem przewodnim było niebo, gwiazdy i kosmos. „Wyspa Kina”, czyli sobotni koncert muzyki filmowej w Bydgoszczy, przyciągnął natomiast około trzech tysięcy widzów. Entuzjastycznie reagowali oni na utwory związane z Kujawami i Pomorzem w oryginalnych aranżacjach. Tańce i wspólne śpiewy trwały do późnych godzin. Setki fanów astronomii uczestniczyły też w sobotę w Astrofestiwalu, który odbył się w Brodnicy.

Święto Województwa 2019 było wyjątkowe, w tym roku mija bowiem 20 lat od utworzenia województwa kujawsko-pomorskiego. Jak podkreślał marszałek Piotr Całbecki, dwie dekady, które upłynęły od reformy administracyjnej, były dla regionu niezwykle ważne. „Dynamiczny rozwój i umacniająca się samorządność poszły w parze z kształtowaniem się autentycznej wspólnoty i lokalnej tożsamości. Dzięki temu Kujawy i Pomorze są naszą małą ojczyzną.” —  podsumował marszałek województwa. Zapewnił też, że Urząd Marszałkowski już zaczyna planować, czym zaskoczyć mieszkańców regionu za rok.

 

KB
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mati
Mati 28.06.2019, 21:31
Dla mnie najlepsza nocka ever w Kujawsko-pomorskim. Najpierw koncerty w Toruniu to w dzień, a na wieczor wybylismy do Konecka do venus planet na urodzinki kuzyna. BTW takich klubów powinno byc wiecej. Klub Dla kazdego, wiek nie gra roli powaga. Wszyscy sie odnaleźlismy w tym klimacie pomimo ze juz dawno po 40

Pozostałe